СИМПТОМИ СЕ ИСПОЉАВАЈУ ТЕК ЗА 2-3 НЕДЕЉЕ: Због ове посебне бактерије и прехлада захтева антибиотик
ДИЛЕМА да ли у случају прехладе треба прописати антибиотик или не је - оправдана.
![СИМПТОМИ СЕ ИСПОЉАВАЈУ ТЕК ЗА 2-3 НЕДЕЉЕ: Због ове посебне бактерије и прехлада захтева антибиотик СИМПТОМИ СЕ ИСПОЉАВАЈУ ТЕК ЗА 2-3 НЕДЕЉЕ: Због ове посебне бактерије и прехлада захтева антибиотик](/data/images/2025-01-03/560527_shutterstock-2330014921_fmob.jpg)
Фото Shutterstock
Значајн број инфекција горњих дисајних путева - упала синуса, грла или слузнице носа, као и акутни бронхитис, може да буде узрокована бактеријом mycoplasma pneumoniae. Ова бактерија која се од других разликује по томе што нема ћелијски зид, може да доведе и до умерене, али и умерено тешке упале плућа.
Доктор Спасоје Попевић, пулмолог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да се дијагноза инфекције mycoplasmom pneumoniae поставља на основу клиничке слике, рендгена грудног коша и лабораторијских анализа:
- Ова инфекција првенствено погађа децу и млађе људе, али могу да оболе особе било ког узраста. Она се првенствено преноси капљичним путем, а период од тренутка заражавања до испољавања симптома је у просеку две до три недеље.
Наш саговорник напомиње да се ова зараза јавља током целе године, али са тенденцијом пораста оболевања у лето а највише у касну јесен или зиму:
- На основу епидемиолошких студија које су користиле молекуларне технике за одређивање узрочника пнеумонија, процењује се да је mycoplasma pneumoniae одговорна од два до 12 одсто свих упала плућа.
Компликације и превенција
- КОД оболелих са придруженим плућним и срчаним болестима, као и они чији је имунитет смањен услед болести као што је дијабетес, аутоимуне или малигне болести имају повишен ризик од компликација - напомиње др Спасоје Попевић, пулмолог. - Зато је савет да ова група пацијената носи заштитне маске и води рачуна о хигијени руку.
Доктор Попевић каже да су симптоми инфекције овом бактеријом сув, упоран кашаљ који се јавља током целог дана. Повишена температура може да буде присутна, али и не мора. Ако је има обично не прелази 39 степен. Неки пацијенти могу да имају оштар или пробадајући бол у грудима, посебно када дубоко удахну или кашљу. Општа слабост и умор су уобичајени, што отежава или онемогућава оболеле да обављају своје нормалне активности. Није искључена ни блага до умерено тешка главобоља, благ бол у грлу, као и отежано дисање. Сви наведени симптоми, како напомиње наш саговорник могу да подсећају на грип.
За лечење инфекције mycoplasmom pneumoniae примењују се антибиотици.
- Углавном се прописују азитромицин, кларитромицин, доксициклин или респираторним флуорохинолонима као што су левофлоксацин или моксифлоксацин у трајању од пет до седам дана, а у компликованим случајевима, који су ретки до 14 дана - каже др Попевић. - Битно је да се антибиотици узимају као што је прописано, чак и ако се симптоми побољшају пре него што се заврши лечење. Ово помаже да се осигура да је инфекција у потпуности излечена и спречава развој резистенције на антибиотике.
![ОРБАН: Данас у САД настао велики скандал ОРБАН: Данас у САД настао велики скандал](/data/images/2024-11-22/547938_tan2024-11-0718301955-7_kf.jpg?time=1739212952)
ОРБАН: Данас у САД настао велики скандал
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан рекао је данас да је у САД "настао велики скандал" након што је амерички председник Доналд Трамп одлучио да открије колико су новца и коме америчке агенције исплатиле последњих година, а да је то "показало да је либерална глобална елита користила амерички буџет да би финансирала своју финансијску и идеолошку агенду широм света".
10. 02. 2025. у 19:39
![ДОНЧИЋЕВО ПОРЕКЛО: Његов деда Србобран рођен је на КиМ ДОНЧИЋЕВО ПОРЕКЛО: Његов деда Србобран рођен је на КиМ](/data/images/2025-02-10/571462_117786-luka-doncic-ig_kf.jpg?time=1739187899)
ДОНЧИЋЕВО ПОРЕКЛО: Његов деда Србобран рођен је на КиМ
ЛУКА Дончић један је од најбољих кошаркаша планете. Момак који из дана у дан фасцинира љубитеље кошарке је Србин по оцу, и не крије колико је привржен нашој земљи, а тренутно је у центру пажње због преласка у Лејкерсе.
10. 02. 2025. у 12:44
Коментари (0)