ДОВОДИ ЧАК И ДО СЛЕПИЛА. ОТКАЗИВАЊА БУБРЕГА, ПА И АМПУАТАЦИЈЕ: Препознајте шећерну болест на време, ево који су знаци

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

21. 05. 2025. у 06:45

КАДА се шећерна болест, односно дијабетес мелитус тип 2 испољи, могуће је да већ у том тренутку патите од неких последица које узрокују повишене вредности шећера у крви.

ДОВОДИ ЧАК И ДО СЛЕПИЛА. ОТКАЗИВАЊА БУБРЕГА, ПА И АМПУАТАЦИЈЕ: Препознајте шећерну болест на време, ево који су знаци

Фото Shutterstock

Подаци показују да су дегенеративне промене на малим крвним судовима ока, нерава и бубрега три најчешће компликације које већ у тренутку када се добије дијагноза дијабетеса има сваки трећи оболели у Србији.

Зато се често указује на чињеницу да је шећерна болест, када се установи, најмасовнији узрочник слепила, отказивања функције бубрега, ампутације стопала или потколенице. Засад није познато зашто се код неких особа са дијебетесом развију ове промене на малим крвним судовима, а код неких не. Ипак, чињеница је да их добра гликорегулација, у великој мери спречава или бар за неко време одлаже, поготово уз примену савремених лекова који делују заштитно на кардиоваскуларни систем и бубрежну функцију.

Знакови

Иако не може прецизно да се каже, али је сигурно да је дијабетес већ дуго присутан пре него што се појаве први симптоми. Типични знаци овог обољења су појачан осећај жеђи и повећан унос течности, умор и малаксалост, губитак у телесној маси. У том смислу је важно редовно обављати превентивне прегледе, нарочито особа које су у већем ризику за настанак дијабетеса, као што су гојазни, физички неактивне особе и они са повишеним крвним притиском.

Предиспозиција

Према подацима Института за јавно здравље, у Србији од дијабетеса болује приближно 770.000 људи, што је 12 одсто одраслог становништва. Додатно је узнемирујућа чињеница да, према проценама, на једног оболелог који зна да има тип 2 дијабетеса, долази један који не зна да је болестан. Зато, поготово ако сте у породици имали или имате дијабетичара, требало би једном у три месеца да проверавате ниво шећера у крви, а по потреби и друге анализе на које упути лекар.

Активност

Физичка активност може да утиче на побољшање осетљивости на инсулин и на тај начин допринесе регулацији шећера у крви. Због тога је важно да се редовно рекреирате, јер то може да спречи или бар одложи да развијете шећерну болест.

Лечење

Није тајна да оболели од дијабетеса имају краћи животни век у поређењу са својим вршњацима и углавном умиру од кардиоваскуларних болести. Ипак, оно што је значајно нагласити јесте да добром контролом дијабетеса може да се спречи или одложи појава компликација и на тај начин продужи животни век оболелог. Ипак, неретко се у свакодневној клиничкој пракси касни са променом терапијских режима па и увођењем инсулина због отпора самих пацијената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК Тешка судбина наше истакнуте глумице

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице

ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.

25. 05. 2025. у 13:31

Коментари (0)

ПОЧЕЛО ЈЕ: Зеленски саопштио најновију вест из Украјине