ФЕЉТОН - САРАДЊА ВАТИКАНА И СЈЕДИЊЕНИХ ДРЖАВА: Усташка формација Црна легија била је полуга геноцида у НДХ
ПРОЈЕКАТ четничког конгреса у селу Ба, у јануару 1944, био је одговор на одлуке партизанског Антифашистичког већа народног ослобођења Југославије 29. новембра 1943. У територијалном погледу, резолуција конгреса није предвиђала никакве драстичне промене од концепта југословенске монaрхије, са Хрватском бановином пре рата 1941.
Тражило се да се "у целини обнови југословенска држава и прошири на територије на којима живе Срби, Хрвати и Словенци и да се као минимално тражење будућој Југославији одреде границе, према тражењу Југословенске делегације на конференцији мира после Првог светског рата".
Иако је повлачење партизанских снага у Босну стварно било бежање након пораза да се на пречац стварају темељи совјетског друштва будућности на територији Босне, оне су доживеле историјску ренесансу. Овде главни противник није био српски национализам, с чијим се оружаним снагама у сваком селу дели уздржљивост од примене оружја. У Босни се по први пут од почетка устанка наизали на непријатељски народ. Било је случајева у Црној Гори, Херцеговини и Рашкој области и раније сукоба са муслиманским селима. У Херцеговини су у једном селу дозволили муслиманима да се преселе на подручје Дубровника, али су их српски сељаци успут поубијали (јама Чађевица). Ипак се први пут десило да је тек на подручју Купреса Врховни штаб, Тито, наредио да се спали усташко село. Католици и муслимани су се отворено, без остатка, прикључивали хрватским оружаним снагама и учествовали у борби. Тек у Босни партизани постају главна војна снага покрета отпора.
ГЛАВНА усташка војна формација је Црна легија, до тада страх и трепет српског становништва. Била је полуга геноцида. Прва идеја о њеном формирању се јавилау Анексионој кризи 1908-1909. То је био одговор хабзбуршког клерикализма, на могућност да Срби покрену герилски рат на хабзбуршкој страни. По узору на Гарибалдијеве "Хиљаде смрти" 1860, у Србији се скупљају добровољци под сличним називом. Аустријски жбири су известили да на подручју Србије групе добровољаца употребљавају црвену заставу, oriflamme, аurea flamma, као симбол револуције од 1789. Католички клерикалци, са најзначајнијом групом око надбискупа Штадлера у Сарајеву, одговарају планом окупљања Црне легије. У тој групи су идеолози каснијег усташког покрета Иво Пилар, Исо Кршњави, последњи председник владе независне државе 1945, Никола Мандић. Њихов циљ није само отпор Србима, него стварање темеља интеграције хрватске нације, елиминисањем непријатељског народа Срба, Јевреја, Цигана и насилним пресељавањем католика од Пуле до Дрине. Две године касније су у сличним антисрпским демонстрацијама и због захтева аутономне хрватске државе ухапшени Анте Павелић и Миле Будак. Идеја је постала стварност у лето 1941, када се од опљачкане чоје кроје црне униформе. И када су их Италијани отерали са јужног подручја до Иван планине, сама вест да се враћају тера преостале српске жене и децу да склониште нађу у италијанским гарнизонима, где их војска храни палентом.
ПОКУШАЈ Врховног штаба да заузме Купрес изазива концентрацију усташких јединица, са придруженим локалним становништвом. Формално на обе стране командују непрофесионалне војне старешине. Црном легијом Јуре Францетић, Првом пролетерском бригадом, касније дивизијом, Коча Поповић. Први није остварио да положи испите за резервног официра краљеве војске у Нишу, а Коча Поповић је био заповедник једне војне јединице у војсци Шпаније 1937. Пре тога, Црна легија је искористила сукоб четника и партизана у Источној Босни и избила на реку Дрину.
ПОСЛЕ савезничке победе у северној Африци и совјетске на Стаљинграду 1943, историја југословенске револуције се почела битно мењати. Све стране су настојале да се усагласе према будућем и неминовном слому фашистичких држава. Значајан датум у томе је капитулација Италије 8. септембра 1943. У свим тим догађајима мирођија у чорби је Ватикан. Од 1937. пребацио је свој капитал у америчке банке, а после првих пораза у северној Африци и у походу на Москву, слагали су се са британским и америчким стратезима да фашистичке државе морају изгубити рат.
Ватикан је почео сарадњу са америчким изаслаником Мироном Тејлором, који је три пута долазио у Рим преко Португала и Швајцарске. Сједињене Државе су биле уплашене војничким сломом.фашистичких држава, што би, на разореној европској индустрији и незапосленој радничкој класи, произвело једну нову бољшевичку револуцију у Европи. Због тога нису журили да оптужују фашизам за Холокауст над Јеврејима, иако су за њихову судбину знали.
ПРЕДСЕДНИК Рузвелт је преко Тејлора захтевао да Ватикан ради на промени вођства свих фашистичких земаља, на првом месту Хитлера и Мусолинија. Разуме се да се то односило и на смену усташког вођства у Хрватској. У Италији је то произвело припремање слома фашистичке владе, гласањем у фашистичком Великом већу 25. јула 1943. о обарању Мусолинија. У Италији су за такво решење били краљевски двор, генералштаб и масони у разним организацијама, укључујући ту неке министре у генералштабу. У Мађарској је промењена влада, али не и улога државе у рату. У Немачкој је један официр, иза кога је стајала Католичка црква, покушао атентат на Хитлера и није успео. Због овога је у Рим дошао њујоршки надбискуп Спелман и 3. марта 1943. се састао са нацистичким министром спољних послова Рибентропом.
Католичка црква је успела да збаци Мусолинија, али тиме није укинула и фашизам у Италији. Хитлерови падобранци су отели Мусолинија, омогућили му да се врати у северну Италију, обнови фашистичку партију и њену наоружану милицију. По новом уставу те државе која се звала Republica di Salo по месту где је донесен, италијанско друштво је било претворено у једно подручје социјалног експеримента. Уставом те републике, који се звао "Повеља подруштвљавања", тешка индустија је проглашена друштвеним власништвом, а мала остављена приватној иницијативи. У фабрике су уведени раднички савети.
Ова жилавост фашизма и његова спремност да се приближава решењима која су спадала у историју европског социјализма, били су опомена Ватикану да не иде даље у пројектима замене фашистичких влада. У Хрватској се од поглавника Павелића почело издвајати католичко крило везано за надбискупа Степинца (Славко и син му Еуген Дидо Кватерник, Младен Лорковић и више генерала у усташкој војсци). Степинац је и сам због ових контаката са западним савезницима долазио у Рим 1943. Носио је представке западним државницима о злочинима српских четника под италијанском заштитом по Далмацији.
ПОРАЗ УСТАШКЕ ЦРНЕ ЛЕГИЈЕ
ГЛАВНА битка партизана и усташа била је на Купресу 12. августа 1942. Црна легија безглаво јуриша на брисаном простору развученим стрељачким стројем. И нешколовани сељаци не би учинили такву грешку. Коча Поповић је два пута одбио Титов савет "Да се повучемо", одгурнуо га, други пут, лактом и викао "Биће меса!" Плотунском паљбом над једним српским селом, Јуре Францетић, легенда хрватског национализма, је у обореном авиону био рањен. Црна легија није могла даље ратовати, па од краја 1942. до 1945. лечи ране у Међимурју. Сељаци кренули песму "На Купресу крв се лије од усташа и легије".
СУТРА: ЗАБЛУДЕ О ИСКРЦАВАЊУ САВЕЗНИКА НА ЈАДРАН
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (1)