НАЈСКУПЉИ СИР СЕ ПРАВИ У СРБИЈИ: Килограм кошта 1.300 евра

Јована Шведић

03. 03. 2025. у 18:27

ИАКО се то чини невероватним, најскупљи сир на свету није крављи или козји, већ се прави од магарећег млека.

НАЈСКУПЉИ СИР СЕ ПРАВИ У СРБИЈИ: Килограм кошта 1.300 евра

Foto: Shutterstock

Да ствар буде занимљивија, сир пуле се прави у Србији према традиционалном рецепту који се преноси кроз векове, а цена износи најмање 1.300 евра по килограму.

Мужа се спроводи три пута дневно, искључиво ручно. С обзиром на то да током тог процеса дају само мале количине млека, сир је изузетно драгоцен.

Магареће млеко је специфично јер је богато витамином Ц, са садржајем који премашује кравље млеко чак 60 пута, док има веома низак проценат масти. Цена за литар је око 6.000 динара.

Сир пуле се одликује меком мрвичастом текстуром и благо орашастим, слаткастим укусом.

Производи се у природном резервату Засавице у којем се гаје магарци и мангулице. Производња овог сира је сама по себи врло скупа, те цена не чуди.

Потребно је 25 литара млека да би се направио килограм сира, а женка може да произведе свега 1,5 до два литра млека дневно у поређењу са кравом где та бројка иде и до 60 литара дневно.

Након што се прикупи довољно млека, сир се ставља у калупе од 50 грама и онда треба да стоји месец дана.

Пуле се највише користи као богати додатак јелима.

Балкански и банатски магарци

Као што је то случај са већином аутохтоних раса у Србији, тако се и број домаћег балканског магарца смањује, а на нашим просторима се развила и врста банатског магарца.

Стручњаци су испитивали јединке, а ДНК анализа је показала да се крупни примерци генетски разликују од познатог, балканског магарца, односно да припадају другој раси.

Тиме се може рећи да најмање 30 магараца у резервату Засавице припада банатској раси.

Претпоставља се да је банатски магарац највероватније на ове просторе доспео у 18. веку, када их је царица Марија Терезија увозила из Шпаније како би шпартали по виноградима. Како су мањи од коња, а имају једнаку снагу, били су идеални за рад међу чокотима винове лозе.

Првобитно су били настањени на самом северу Војводине, а временом су се проширили и у Банату. Те податке поткрепљује и чињеница да се деценијама одржава традиционална спортска манифестација трка магараца у Бачким Виноградима надомак Палића.

Са око 300 музних магараца фарма у оквиру Засавице је највећа у југоисточној Европи.

(Б92)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

НЕКИ ИХ СМАТРАЈУ РУЖНИМ И ПРЕВАЗИЂЕНИМ: Која имена су Срби давали деци у време турске владавине?

НЕКИ ИХ СМАТРАЈУ "РУЖНИМ И ПРЕВАЗИЂЕНИМ": Која имена су Срби давали деци у време турске владавине?

МНОГА стара, архаична имена се данас враћају у моду. Ипак, када зађемо даље у прошлост и нашу историју, можемо да пронађемо многа која делују врло необично и несвакидашње за српско подручје, а опет инспиративно за будуће родитеље који желе да буду оригинални када су имена за децу у питању.

04. 04. 2025. у 16:40

Коментари (0)

МНОГО ФУНКЦИЈА – ЈЕДНА LUKOIL СРБИЈА МОБИЛНА АПЛИКАЦИЈА