КОСМОНАУТИ СУ МАХАЛИ РЕПОМ: Астро-куце извиђачи свемира утрли пут лансирању ракета са људском посадом

Борис Субашић

16. 06. 2023. у 15:33

ПРАВИ хероји често немају високи педигре, нити долазе из кућа на добром гласу. Баш такви су били први извиђачи свемирског бескраја који су се винули са Земље у космос да би донели животно важне информације.

КОСМОНАУТИ СУ МАХАЛИ РЕПОМ:  Астро-куце извиђачи свемира утрли пут лансирању ракета са људском посадом

vikipedija

Захваљујући њима данашњи астронаути, елита међу летачима и научницима, остају и дуже од годину дана у свемиру.

Њихови претходници, пионири космичких летова, били су народски речено луњаре, ландаре, авлијанери, џулови, укратко куце-луталице сакупљане по улицама Русије, али њихова имена Лајка, Белка, Стрелка, Смели, Циган, Лиса, Рижа.. исписана су златним словима у историји.

vikipedija

Ракета Р-2а и космонаути Палма и Кусачка

Потомци астро-паса данас имају педигре какав не може да донесе ниједна изложба ни такмичење. Прича о овим животињама је истинита басна о псима која говори много више о људима.

Она је почела 1945. у Немачкој где су амерички војници запленили 75 ракета типа В-2 (фау-2), првог вођеног пројектила дугог домета, који је Хитлер звао "оружје освете ". Шеф немачког ракетног програма (доцније дугогодишњи директор НАСА) Вернер фон Браун и његов тим су још током рата били у контакту са америчком војном обавештајном службом и у тајној операцији "Спајалица" заједно са ракетама и опремом су већ 1945. пребачени у САД. "Панел за истраживање горњих слојева атмосфере" састављен од представника америчке војске, научника и Хитлерових пројектаната оружја је од 1946. је започео серију експеримената са ракетама В-2. У њихов врх запремине око 0,49 метара кубних, уместо експлозива стављани су прецизни инструменти, затим и биолошки узорци и семена биљака, а затим су лансиране до границе свемира ради истраживање ефеката излагања радијацији на великим висинама.

vikipedija

Мајмунчић Алберт Други прешао је границу свемира 14.јуна 1949.

Прва жива бића која су 20. фебруара 1947. полетела са полигона Вајт Сендс у Новом Мексику у свемир биле су воћне мушице. Први сисар који је 14. јуна 1949. прешао границу свемира на 100 километара надморске висине био је мали резус макаки мајмун под именом Алберт Други, који је страдао у повратку, јер се није отворио падобран за успоравање капсуле. Конструктори В-2 никако нису успевали да направе функционалан систем за успоравање сонде ракете па је око две трећине мајмуна лансираних из САД до 1960-их умрло у мисијама или убрзо након слетања.

vikipedija

Први пси астронаути: Дезик и Циган

Совјети су сазнали за америчке експерименте са немачким ракетама и 13. маја 1946. Савет министара СССР издао је тајну уредбу која је као државни приоритет дефинисала стварање наоружања с млазним погоном и истраживања у овој области. Поред војно-стратешких задатака, од научника се тражило да испитају могућност лета људи у свемир, у тајном пројекту БП-190.

Тада се још није знало ништа о дејству боравка у свемиру на организам, а ту мистерију требале су да разреше експерименталне животиње. Руски научници су одбацили мајмуне јер су непредвидиви, анксиозни и тешко се дресирају. За астро-извиђаче одбрани су пси, јер су се лакше обучавали, били су у стању да поднесу дугу неактивност и да преживе у најтежим условима.

Пси луталице су првим тестирањима надмашили расне и домаће, а научници су то објаснили чињеницом да су ове животиње већ прошле природну селекцију на улици: били су доброг здравља, интелигентни, нису пробирали храну и верни.

vikipedija

Капсула за астро-куце Беелку и Стрелку

Између људи из космичког програма и паса се развило изузетно пријатељство, па истраживачи ни формално нису дозволили да се њихови четвороножни другови називају "експериментални материјал". У званичној документацији су астро-пси заведени као "истраживачи", а шеф совјетског ракетног програма Сергеј Павлович Корољов, свакодневно се лично распитивао о њиховом здрављу и добробити.

Први совјетски лајави астронаути Дезик и Циган лансирани су 22. јула 1951. у 4 ујутро са полигона Капустин Јар, а после око 20 минута пси су се безбедно спустили са висине од 100 километара. Већ следеће недеље дошло је до несреће у којој су две животиње страдале, што је у тиму изазавало неописиву жалост.

Оптимизам се вратио после успешног лета Мишке и Чижика 15. августа, а четири дана касније дошло је до неочекиваног проблема: недисциплиновани астронаут Смели је просто отрчао у астраханску степу. Научници су га безуспешно тражили до дубоко у ноћ. Ујутро, када су минути делили лансирање од отказивања, Смели појавио и почео да се умиљава научницима бледим од неспавања и бриге. У последњем тренутку спаковали су га у кабину са мирнијим колегом Рижиком и лет је успешно обављен.

vikipedija

Лајку је ожалио цео свет

Најтежи испит дошао је на ред 3. новембра 1957, када је керуша Лајка лансирана у космичком броду Спутњик-2 са Бајконура и постала први виши сисар који је стигао у Земљину орбиту, али је нажалост после неколико сати угинула због отказивања вентилационог система. Ожалио ју је цео свет.

vikipedija

Астрронаути Белка и Стрелка

Три године касније 19. августа 1960. астро-куце Белка и Стрелка постале су прва жива бића која су завршила орбитални лет са 17 комплетних обртаја око Земље и безбедно се вратила. Кратко време после слетања Стрелка је на свет донела шест штенаца. Један је послат на поклон супрузи америчког председника Џона Кенедија, Жаклини и њиховој ћерки Керолајн.

vikipedija

Поштанска марка у част Белке и Стрелке

Влада СССР-а је захтевала је да се што хитније у свемир пошаље и човек, али заповедник свемирског порограма Корољов је одлучио да то изведе тек након два узастопна успешна лансирања бродова са псима: 9. марта 1961. године извршен је успешан лет пса Чернушке и лутке-космонаута назване "Иван Иванович" на броду "Восток ЗКА бр. 1", а 25. марта 1961. године "Восток ЗКА бр. 2" успешно је завршио лет са посадом коју су чинили лутка и пас Звездочка, коме је име пред само полетање дао пилот Јуриј Гагарин. После 18 дана он је, пратећи трагове четвороножних извиђача космоса, постао први човек који је одлетео у свемир и историју.

ХИТНА РЕГРУТАЦИЈА

У септембру 1951. десила се диверзија: пас-космонаут Рожок је пред сам лет нестао из кавеза! Истраживачи су решили проблем хитном "регрутацијом" луталице која је њушкала око мензе. Куца је била одговарајућих димензија и на брзину су је окупали, ошишали, поставили на њу инструменте и ставили у ракету. Лет је био успешан, а новопечени астронаут је у записнику добио звање "резервни истраживач без обуке".

vikipedija

Космо-пас Непутовиј и регрут без обуке

Следио је низ лансирања паса-комоснаута којима се у 28. лету придружио дугоухи сапутник. Уз Одважнују, којој је ово био пети лет у свемир и Маљока, у космос је одлетео и зец Звездочка.

vikipedija

Отважнаја, Звјоздочка и Маљок

ТАЈНА ИМЕНА

ПСИ-астронаути морали да су буду здраве и мирне јединке у одличној кондицији, тежине до 6 килограма и висине до 35 центиметара због величине кабине у ракети. Женке су имале предност, јер нису морале да подижу ногу при уринирању, што је захтевало додатни простор. Кандидати су пролазили тешке квалификације и обуку.

vikipedija

Белка и Модница у капсули

Учени су да дуго бораве у уским кабинама, пролазили су као прави космонаути "центрифугу" и "шејкере", савлађивали коришћење механизма за исхрану у капсули. Као прави учесници тајних операција имали су више имена, што је доцније уносило забуну код историчара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ТЕЖАК ЗАДАТАК: Ево кад Миомир Кецмановић игра меч против Рунеа