МАЊЕ ПОЗНАТЕ ЧИЊЕНИЦЕ О СТЕРИЈИ: На данашњи дан, пре 219 година, рођен чувени српски писац
На данашњи дан 1806. године у Вршцу је рођен Јован Стерија Поповић, отац српске драме и један од наших највећих комедиографа.

фото Архива Новости
О његовом стваралачком опусу зна се готово све – да је творац Кир Јање, Покондирене тикве, Женидбе и удадбе, Зле жене и Родољубаца, да је био адвокат, министар просвете и иницијатор оснивања данашње Српске академије наука и уметности, Народне библиотеке, Народног музеја...
„Новости“ вам доносе неке мање познате чињенице о овом Вршчанину, који је са још двојицом својих суграђана (али не и савременика) сврстан међу 100 најзнаменитијих Срба.

Фото: ТО Вршац
Јован Стерија Поповић је рођен у трговачкој породици, као треће дете. Физички је био болешљив и нејак, са атрофираном левом руком, због чега није учествовао у дечјим играма у којима је била потребна снага, већ је седео са стране и посматрао шта се дешава. Већ тада је стекао моћ да запажа понашање својих вршњака и суграђана, које је касније непогрешиво описивао у својим делима.
Надимак Стерија, по ком је препознатљив, у ствари представља име његовог оца, који је писац још у основној школи убацио између свог имена и презимена како би се разликовао о бројних дечака који су се исто звали.. Управо је он писцу послужио као инспирација за лик шкртог Кир Јање.

Фото: Ј.Ј.Баљак/Архива
Пишчев деда по мајци био је чувени сликар Никола Нешковић, живописац, зограф и уметник са којим је почело модерно српско сликарство.
Осим за врсног комедиографа и драматурга, Стерија је важио и за најбољег песника свога доба. Аутор је најпесимистичније збирке у нашој књижевности „Даворје“, док је, с друге стране, његова песма „Устај, устај, Србине, устај на оружје“ током Мађарске буне 1848. године за Србе у Угарској била нешто попут француске Марсељезе.
У младости је био верен Мартом Пешом, ћерком угледног власника свиларског завода у Вршцу. Та љубав, међутим, није завршена браком, јер је Марта страдала од удара грома. То је младог Стерију толико разочарало, да је изгубио веру у љубав. Ипак, у својој 43. години склопио је „разуман брак“ са девет година старијом удовицом Јеленом Манојловић.

Фото: ТО Вршац
После свега шест година брака, Стерија, онако болешљив и разочаран зато што је био протеран из Србије због неслагања са тадашњим политичарима, преминуо је у родном Вршцу, који је тада био део Аустроугарске. Било му је тек 50 година. Тада је доживео можда и највећу од бројних неправди – супруга Јелена га је сахранила у истој гробници у којој почива и њен први супруг Јоаким Манојловић.
Стерија, тако, и надгробни споменик дели са Манојловићем, с тим што је предња страна, која гледа ка гробљанској цркви, посвећења њему, а задња првом Јеленином супругу. По томе је овај споменик јединствен на Градском гробљу у Вршцу.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)