И ЛЕПА БРЕНА ЈЕ КУПИЛА АУТО У КИКИНДИ: Необична изложба открива причу о чувеној "опел коцкици" и животу у 80. годинама прошлог века (ФОТО)

Рада Шегрт
Рада Шегрт

03. 06. 2025. у 07:26

У ПЕРИОДУ социјализма Кикинда је била индустријски центар у великој Југославији и позната не само по чувеном брашну и црепу, већ и по аутомобилима марке "Опел". Овај модел производио се у погону Индустрије делова аутомобила (ИДА) чувене "Ливнице Кикинда", која је извозила алатне машине и делове за аутомобиле.

И ЛЕПА БРЕНА ЈЕ КУПИЛА АУТО У КИКИНДИ: Необична изложба открива причу о чувеној опел коцкици и животу у 80. годинама прошлог века (ФОТО)

Фото: музеј Кикинда

Због "опел кадета" купци су на север Баната долазили из целе земље, а најпопуларнији је био модел "коцкица". Такав ауто је и главни експонат изложбе "24 сата у Кикинди осамдесетих година 20. века", коју је Народни музеј Кикинде поставио да би приказао економски, друштвени, културни, спортски, социјални и сваки други аспект живота у том периоду.

- Бели "опел кадет", чији је први и једини власник био некадашњи архитекта Среда Јовић, постао је стални експонат музеја. Откупили смо га од његове породице. Савршено је очуван и у изванредном су стању фарба, пнеуматика, седишта па чак и навлаке. Ниједна интервенција није била потребна. "Коцкица" је у унутрашњем делу музеја и свако може да седне за волан - каже Лидија Милашиновић, директорка музеја.

ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ

Фото: музеј Кикинда

Ауто због којег се долазило у Кикинду

У том граду је Лепа Брена, после концерта за другу смену "Ливнице", у Ауто-кући купила "опел сенатор" о којем је маштала. Тада је заменила половну "бубу" коју је до тада возила.

ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ

То су године када се град "уљудио", јер је 1982. изграђен данашњи трг, који је читав центар претворио у јединствену пешачку зону од 26 хектара. Био је један од најлепших у земљи, а београдске архитекте Предраг Цагић и Боривоје Јовановић су добили престижну "Борбину" награду. Био је то први пројекат развијене пешачке зоне у реконструисаном историјском центру у Србији. Град је сачувао аутентично архитектонско наслеђе и уклопио га са савременим елементима, па се и данас на плочнику виде линије од жутих коцки.

У то доба изграђен је луксузни хотел "Нарвик", први А категорије у Војводини. И сада доминира у центру, али не ради. Име је добио по братском норвешком граду.

Фото: музеј Кикинда

Посуђе из хотела "Нарвик"

- Пројектант, академик Иван Антић објаснио је да ће хотел на симболичан начин указивати да је ово град пшенице, керамике и метала. На седам спратова има 22 једнокреветне и 73 двокреветне собе, три апартмана, снек и аперитив бар, кафану са 120 и терасу са 100 места, три банкет сале, сауну, базен, национални ресторан "Лалинска соба", гараже са 60 паркинг-места, боксове за псе и хладњаче за дивљач коју би уловили ловци из иностранства. Отворен у децембру 1980, прве године рада у њему је преноћило 16.000 гостију - подсећа изложба.

Летовања на Брачу

ЈОШ се препричавају незаборавна летовања у Милни на Брачу, где је "Ливница" имала једно од укупно 24 одмаралишта на мору. Ђаци су одлазили на Кукавицу, Златибор, Крањску гору, Попову шапку, у Прчањ и Стобреч. Трговци "Ангропромета" ишли су у Макарску, млинари у Њивице и Игало, грађевинци, хемичари и трикотажери на Пале.

У деценији просперитета изграђени су: фабрика метанола и сирћетне киселине МСК која је запослила 700 радника, Аутобуска станица, нова зграда болнице и отворени базени СЦ "Језеро". Трговинска кућа "Ангропромет" отворила је робну кућу са пет одељења, почеле су да раде прве приватне продавнице прехране и бутици гардеробе, радња за кућне љубимце "ЗОО Банат" и данас је на истој адреси. ПИК је почео извоз јунећег меса у Иран, а род пшенице на комбинату "Банат" био је изванредан - 5,3 тоне по хектару.

- Први "Дани лудаје" одржани су 1986, победничка бундева Стевена Позојевића имала је 99 килограма. Програм на тргу водили су Раша Попов и глумац Мирослав Жужић. У мотелу "Ловац", који и данас ради, певао је Шабан Шаулић - наводе аутори изложбе, тим кустоса.

Изложен је и намештај из дневне собе и кухиње из тог добра, што се допало седмогодишњаку Драгану Мићину, који је у музеј дошао с родитељима.

- Никада нисам видео овакву кухињу и јогурт у трокуту. У дневној соби су супер коцкасти телевизор и дискови - описао је Драган.

Спаљене Бербакове слике

РУЖНА епизода је хапшење академског сликара, гимназијског професора и партизанског борца са Сремског фронта, добитника Медаље заслуга за народ Радивоја Бербакова.

- Осуђен је на две и по године затвора, као народни непријатељ, јер је критиковао самоуправљање, школски систем, Јосипа Броза Тита и показао наклоност према СССР-у. Пуштен после две године. Изјавио је да је на депонији спаљено 70 његових слика - сведочи ова изложба.

Марта 1980. ОФК Кикинда је остварила највећи успех од постојања, пласирала се у финале Купа маршала Тита. Најпопуларнија имена била су: Маја, Милица, Александар, Зоран и Горан. Девојчица која је прва рођена у новом породилишту звала се Моника. Број рођених био је дупло већи него умрлих, а данас је обрнуто. Омладина је излазила у дискотеке "Делфин", "Маја", "Акварел", "Паун" и "Лун" необјашњиво "идући у круг". Сретала се у кафићима "Десетка", "Треф" и "Роки".

- Најпопуларнија представа позоришта била је "Па, изво'лте у Сакуле". Осамдесетих је почео и вајарски симпозијум Terra - наводи се на изложби која ће бити отворена до 11. августа.

Несташице, шверц и абортуси

ОСАМДЕСЕТЕ су са једне стране биле златне, а са друге прилично "мрачне". Било је несташице кафе и бензина, па су се аутомобили возили по систему "пар-непар". Због малих плата здравствени радници су протестовали '88. године. Ратари нису били задовољни откупном ценом пшенице, а локални шверцери Пера и Шањика у Румунију су, шинобусом који је до Жомбоља ишао два пута дневно, однели седам кила сувог биљног зачина ("вегете") и 52 касете Лепе Брене. У болници су на један порођај рађена два абортуса, а разлог је, наводно, била економска ситуација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.

16. 07. 2025. у 14:33

Коментари (0)

РУСИЈА ТУГУЈЕ: Погинуо Игор Несторов