ПРЕ ЛЕКА ЗА БОЛОВЕ ИЗМЕРИТЕ ПРИТИСАК: Променљиво време утиче на мозак и кичмену мождину, па су учесталије главобоље
СМЕНА кише и облака, и ветар који готово да није посустајао претходних дана, донели су олакшање алергичнима, јер су смањили концентрације полена у ваздуху, али су зато многима "донели" - главобољу.

Фото Shutterstock
Докторка Ана Јеремић, специјлиста опште медицине, кажа да променљивост временских прилика, ваздушног притиска и температуре узрокују промене у притиску цереброспиналне течности која окружује мозак и кичмену мождину:
- То може изазвати главобољу код неких људи, посебно оних који су већ склони овом проблему. У том случају требало би да се особа опусти, попије довољно воде, избегава напорне активности и претерано напрезање очију. Такође, важно је да прати временску прогнозу и избегава излагање јаком ветру или температури која не прија.
Уколико је главобоља интензивна и дуже траје неопходан је одлазак лекару да би се обавио преглед и добили одговарајући савети.
- Дуготрајан боравак испред екрана компјутера или телефона, такође, може да утиче на лош положај врата, повећање напетости и последичну главобољу, али плаво светло екрана може негативно да утиче и на вид и последично изазове главобољу - каже др Јеремић.
Наша саговорница напомиње да узрок главобоље може да буде и стрес, промена диоптрије, низак ниво шећера у крви, дехидратација, хормонске промене, инфекције, тумори мозга или повреде.
ГЕНЕТСКА ОПОМЕНА
ДОКТОРКА Ана Јеремић каже да позитивна породична анамнеза кардиоваскуларних болести, поготову везаних за централни нервни систем попут шлога или анеуризме, уз постојање дуготрајних и упорних главобоља, јесу знак да се оде код лекара. Он ће да провери притисак и неуролошки статус и евентуално упути пацијента на додатне прегледе.
- Главобоља се може јавити и код повишеног притиска, али и код сниженог притиска - каже др Јеремић. - Зато увек треба измерити притисак пре него попити неки лек против болова. Јер главобоља може да буде сигнал, поготову ако је праћена зујањем у ушима, да је потребно попити лек за притисак.
Помоћ лекара неопходна је и када су главобоље учестале и интензивне.
- Ако се примети да се уз главобољу, јављају симптоми као што су вртоглавица, слабост, губитак вида или говора, непоходна је што хитнија помоћ специјалисте јер то могу да буду знаци озбиљнијег проблема - каже наша саговорница.
Медицина препознаје око 200 врста главобоља, а најучесталије су оне обичне, односно тензионе и мигрене.
- Разлика између обичне главобоље и мигрене је у тежини и трајању симптома - каже др Јеремић. - Мигрене могу да трају дуже и имају озбиљније симптоме, попут мучнине, остељивости на светлост и звуке, замагљен вид, утрнулост или трњење у ногама и рукама. Такође, мигрене се обично јављају само на једној страни главе, док обичне главобоље могу бити дифузне и ширити се на целу главу.
Препоручујемо

ЧАША ТОПЛЕ ВОДЕ ПРЕД СПАВАЊЕ ЧИНИ ЧУДА: Релаксирајте мишиће и очистите организам
25. 05. 2023. у 10:50

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)