DOSIJEI I DALJE OSTAJU TAJNA: Nebojša Medojević o predlogu da Crna Gora otvori spise državne bezbednosti
SPOLjNOPOLITIČKI komitet Evropskog parlamenta usvojio je izveštaj o borbi protiv organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu u kome se navodi da države regiona, pa i Crna Gora, treba što pre da otvore dosijee tajnih službi, i prvenstveno rade na razbijanju kriminalnih organizacija umesto da se fokusiraju na individualne slučajeve.

Foto DF
Otvaranje tajnih dokumenata iz komunističkog doba, onih iz devedesetih, kao i posle majskog referenduma 2006. godine za obnovu državne nezavisnosti Crne Gore pa do danas bio je jedan od prioriteta Demokratskog fronta. Mnogi političari, tajkuni, intelektualci, pisci, glumci, analitičari, novinari i NVO aktivisti kriju se između debelih korica Ozne, Udbe i ANB. Uprkos višegodišnjim obećanjima režima Mila Đukanovića, uprkos međunarodnom pritisku, većina dosijea u Crnoj Gori su ostali tajna, uglavnom iz političkih razloga, iako su druge balkanske države davno počele da otvaraju svoje prašnjave arhive.
Nebojša Medojević, jedan od lidera DF i nekadašnji član Odbora za odbranu i bezbednost, pozdravio je apel Brisela, dodajući da je Crna Gora jedina zemlja u regionu koja se nije bavila ovom temom.
- Ključno pitanje je gde se nalaze svi ti materijali. Postoje dve vrste dosijea - oni stari, do devedesetih, koji su vođeni u komunističkom periodu. Oni su i najinteresantniji jer su vođeni protiv političkih režimskih neprijatelja - kaže Medojević za "Novosti". - Početkom devedesetih tajna služba Crne Gore u sadejstvu sa službom bivše Jugoslavije osnovala je političke partije. U to vreme lider Narodne stranke Novak Kilibarda je priznao javno da je njegovu partiju formirao Boško Bojović, tadašnji funkcioner državne bezbednosti - kaže Medojević.
TEŠKO VREME
ZA mene je najkatastrofalniji bio period od 2006. naovamo, tada su se formirala dva kriminalno-švercerska klana. Tada ANB postaje deo logistike internacionalne mafije međunarodnih kriminalnih grupa. Tu se prave novi tajni dosijei, pa koliko čujem, imamo da je upravo ovih dana Luka Bulatović stradao zbog komunikacije sa nekom stranom službom - tvrdi Medojević.
Preporučujemo

ŠOK PROGNOZA ZA OKTOBAR: Najavljeno da će pasti pola metra snega! Ovakve ekstreme ni meteorolozi ne pamte
PREMA najavama meteorologa, oktobar 2025. počeće u Srbiji pod uticajem prodora hladnog vazduha sa severoistoka Rusije koji je došao do Nemačke i Poljske, ali se polako približava ka nama što će prouzrokovati razvoj ciklona u Jonskom, Tirenskom i delu Jadranskog mora i već 1. oktobra, u sredu, u večernjim časovima na jugu i jugozapadu Srbije počeće da pada kiša.
30. 09. 2025. u 20:58

"ZAŠTO MI PIPAŠ ŽENU?" Ovako je počela tuča na svadbi u Gornjem Milanovcu, nasrnuli na doktora (VIDEO)
SVADBENO veselje u Gornjem Milanovcu pretvorilo se u haotičnu scenu kada je došlo do nesvakidašnjeg incidenta.
30. 09. 2025. u 16:10

NE DA NA ĆERKU Bogdanin otac očitao lekciju Veljku, jasno mu stavio do znanja: "Možda pre nisi imao ovakvu devojku..."
VELjKO je uvek isticao da želi veliku porodicu sa mnogo dece kojima će usaditi prave vrednosti i tradiciju.
29. 09. 2025. u 16:17
Komentari (0)