"DAKOTA" ODVOZI ĐUBRE IZ BIJELE: Čišćenje opasnog otpada sa brodogradilišta
IZVOZ grita iz nekadašnjeg brodogradilišta Bijela, biće nastavljen, a oko 12 tona opasnog tereta trebalo bi da prema Španiji krene danas, brodom "Dakota".
Foto V. Vujnović
Svetska banka je za sanaciju ove ekološke crne tačke obezbedila 23 miliona evra, a posao je poveren francuskoj kompaniji "Valgo".
Remedijacija tla u bišem Brodogradilištu kao i izvoz grita započeli su u julu 2018. godine a izvoz je u dva navrata zaustavljen. Prvi put u avgustu 2019. zbog dozvola za izvoz.
Drugi put projekat je zaustavljen 2021. godine. Poslednji brod je u Bijeloj bio 15. jula 2021. i sada bi nakon šest meseci izvoz grita i kontaminiranog zemljišta trebalo da bude nastavljen u kontinuitetu.
Na prostoru nekadašnjeg brodogradilišta Bijela biće izgrađen Centar za remont jahti i megajahti. Aneksom Ugovora između Vlade Crne Gore i novog koncesionara Konzorcijuma "Adrijatik marinas Tivat" i "Draj Doks", Ujedinjeni Arapski Emirati, 31. decembar određen je kao rok za predaju prostora bivšeg brodogradilišta. Do tada i posao remedijacije mora biti završen. Ugovorom je takođe predviđeno da investicioni period počinje da teče od dana predaje Izveštaja eksperta, kojim se potvrđuje da je koncesiono područje očišćeno od zagađenja. Ukupni planirani iznos za investiciju u prve tri godine je 20 miliona evra.
Preporučujemo
BRODARSKE FIRME BEZ POMOĆI DRŽAVE: Plaćaju rate iz sopstvenih prihoda
17. 01. 2022. u 06:34
AKCIJA SPASAVANjA: Pronađene tri promrzle osobe u Kučima u Crnoj Gori
22. 01. 2022. u 21:24
ŠTA SE OVO DEŠAVA U BRISELU? EU ubeđuje Belgiju da prihvati plan koji bi razbesneo Rusiju, vode se razgovori van glavne sale samita
EVROPSKA komisija i Belgija trenutno vode intenzivne razgovore van glavne sale samita kako bi usaglasile najosetljivije delove plana Evropske unije za korišćenje 210 milijardi evra zamrznute ruske imovine u korist Ukrajine, reklo je za Politiko pet diplomata i zvaničnika EU upoznatih sa tokom pregovora.
18. 12. 2025. u 16:38
"SRBE SU RASTRGLI, RASTRGLI SU JEDAN NAROD" Putin žestoko udario po Evropi: Tamo nema civilizacije, samo degradacije!
ISPOSTAVILO se da na Zapadu nema nikakve civilizacije, već samo kontinuirana degradacija, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na proširenom kolegijumu Ministarstva odbrane Rusije.
17. 12. 2025. u 13:13
MIMU ZAUSTAVILA POLICIJA: Iznenadilo ih je ono što su zatekli u kolima
NAKON što ih je zaustavila policija, prizor u kolima ih je iznenadio...
17. 12. 2025. u 10:09
Komentari (0)