GUSLARSTVO IMA BUDUĆNOST: Mladi ljubitelji tradicije takmičili se na festivalu u Nikšiću, proglašeni najbolji guslari (FOTO)
SINIŠA Petrić iz guslarskog društva „Petar Perunović“ iz Bijelog Polja najbolji je mladi guslar do 18. godina na 10. festivalu srpskih guslara održanom u Nikšiću, na kojem učestvovali guslari iz Crne Gore, Republike Srpske i Srbije.
FotoL: V. K.
Drugo mesto pripalo je guslaru Midu Todoroviću iz guslarskog društva „Vojvoda Mina Radović“ iz Podgorice, dok se trećim mestom zadovoljio Luka Eraković iz škole gusala „Sveti Georgije“ iz Nikšića.
U konkurenciji guslara do 13 godina prvo mesto je osvojio Luka Matović iz društva „Filip Višnjić“ iz Istočnog Sarajeva, drugo je pripalo Miodragu Spremu iz škole gusala “Sandić“ iz Beograda, a treće Bogdanu Goluboviću iz društva „Vojvoda Lazar Sočica“iz Plužina.
U ekipnoj konkurenciji epitet najboljeg ponela je škola gusala „Sandić“ iz Beograda, drugo mesto pripalo je školi gusala „Sveti Georgije“ iz Nikšića, a treće guslarskom društvu „Vojvoda Mina Radović“ iz Podgorice. Na ovogodišnjem festivalu mladih srpskih guslara koje se održalo u dupke punoj Sali Nikšićkog pozorišta učestvoalo je 25 takmičara koji su izuzetnom darovitošću pokazali da za budućnost ovog drevnog instrumenta i srpske epske poezije ne treba brinuti.
- Svi smo mi lično vezani za gusle, imamo ih u kućama. Ja dolazim iz prodice Kovačević a jedan moj daleki predak Milutin je bio jedan od Vukovih pevača, od koga je Vuk zapisao pesmu „Tri sužnja“. Gusle su nematerijalno dobro srpskog naroda upisano u kulturnoj baštini UNESKA. Možda ima guslara koji nisu Srbi ali nema gusala koje nisu srpske - kazao je gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević, otvarajući festival, burno pozdravljen od brojnih poštovalaca ovog drevnog instrumenta.
Sveštenik Miodrag Todorović podsetio je da bez žive tradicije i živog predanja ne može biti ni žive sadašnjosti ni žive budućnosti.- Gusle pamte a bez pamćenja uvek bi bio neki početak koji ne bi nigde mrdao od početka. Zato bez kontinuiteta , bez tradicije nema ni identiteta. Na mlađima svet ostaje i oni su najveći blagoslov ovog našeg skupa jer su ujedinili na najlepši način Srbiju, Crnu Goru i Republiku Srsku i pokazali da smo narod sabornosti. Ovo su najlepši izdanci hrasta hiljdugodišnje srpske kulture tradicije i života - naglasio je Todotović.
- Čast mi je što sam na čelu organizacije koja vodi brigu o najmlađim članovima sa željom da nastave svetle tradicije gusala i pevanja uz gusle - poručio je Jeknić.
Domaćin ovogodišnjeg festivala nije zaboravio višestrukog omladinskog prvaka Republike Srpske i vicešampiona mladih guslara svih srpskih zemalja Mateja Radovića. Posrhumno priznanje primio je njegov otac. Mateja je nastradao pre pet godina na mestu suvozača u saobraćajnoj nesreći na magistralnom putu Sokolac-Sarajevo u mestu Rogoušići.
Preporučujemo
ČUVAJU TRADICIJU OD ZABORAVA: Završeni Zimski susreti u Novom Itebeju (FOTO)
24. 03. 2022. u 22:30
NAPRAVILI NAJVEĆE GUSLE NA SVETU: Nemaju novca da ih prijave za Ginisa
13. 12. 2021. u 15:15
MINISTARSTVO SPOLjNIH POSLOVA: Iznenađeni smo komentarima Zaharove na račun Srbije i predsednika Vučića
DRŽAVNA sekretarka u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP) Republike Srbije Nevena Jovanović oglasila se na društvenoj mreži "X" povodom komentara portparola Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marije Zaharove na račun Srbije i predsednika Republike Aleksandra Vučića, istakavši da oni kao MSP izražavaju iznenađenje povodom istih.
07. 11. 2025. u 14:04
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
Hrvat čistio bunar - zbog onog što je pronašao, momentalno ZVAO POLICIJU
POLICIJSKA uprava Požeško-slavonske županije u Hrvatskoj imala je dvostruku intervenciju u subotu, nakon što su građani u dva navrata pronašli veću količinu eksplozivnih sredstava.
09. 11. 2025. u 13:28
Komentari (0)