CENE POD BUDNIM OKOM INSPEKTORA: Ograničena marža na brašno, ulje, šećer i so, inspektori će kontrolisati formiranje cena
ODLUKA po kojoj su trgovci obavezni da ograniče maržu na brašno, ulje, šećer i so stupila je na snagu, te se očekuje da bi i cene ovih namirnica mogle biti snižene.
Stupanjem na snagu ove odluke Tržišna inspekcija dobila je ovlašćenje da kontroliše cene, te će, kako su najavili, kontinuirano obavljati nadzor. Za trgovce koji ne budu poštovali odluku predviđene su novčane kazne od 500 do 10.000 evra, ali i zatvaranje objekata.
Vlada je prošle sedmice, zbog serije poskupljenja osnovnih životnih namirnica, privremeno ograničila trgovačke marže na brašno, ulje, šećer i so, kako bi ublažila rast cena i zaštitila standard građana. Odluka je objavljena u Sužbenom listu, te stupila na snagu, a primena će zavisiti od aktivnosti nadležnih inspektora, koji su tek stupanjem na snagu odluke dobili zakonsko ovlašćenje da kontrolišu formiranje cena.
- Ako tržišni inspektor utvrdi da se trgovac ne pridržava privremenih mera, narediće otklanjanje utvrđenih nepravilnosti. Propisane novčane kazne za prekršaj koji počini firma su u iznosu od 5.000 do 10.000 evra, za odgovorno lice u preduzeću u iznosu od 500 do 1.000 evra, za preduzetnika u iznosu od 500 do 2.000 evra, a za građane u iznosu od 500 do 1.000 evra. Učiniocu prekršaja može se izreći i zaštitna mera zabrane obavljanja trgovine, u trajanju od 30 dana - objasnili su iz Tržišne inspekcije.
Iako se očekuje da bi ona mogla uticati da se cene osnovnih životnih namirnica umanje, ekonomski analitičar Zarija Pejović smatra da se ovakvim merama cenovni šokovi mogu amortizovati samo kratkoročno.
- Može se doći u situaciju nestašice robe zbog ograničenja cena, ili da se promet te robe prebaci na sivo tržište. Kratkoročno se mogu amortizovati cenovni šokovi smanjenjem akciza i poreza na pojedine proizvode, ali i to je ograničeno i ima negativan efekat na državni budžet - tvrdi Pejović.
JEDINI MODEL ZAŠTITE
DA bi umanjenje cena moglo imati nedovoljan efekat na standard građana, strahuju i u Centru za zaštitu potrošača. Ipak, prema oceni ministra Gorana Đurovića, ovo je bio jedini mogući model delovanja države da se utiče na cene i zaštite građani, a da se ne naruši privreda.
Preporučujemo
PRONAĐENA EKSPLOZIVNA NAPRAVA: Policijska akcija u Konjusima kod Andrijevice
01. 07. 2022. u 13:44
DEO LUKE BAR DOBIJA NOVOG VLASNIKA? Pregovori dve kompanije o kupo-prodaji
30. 06. 2022. u 01:43
BEZ POSKUPLjENjA I RESTRIKCIJE: Elektroprivreda poručuje da nema razlog za brigu
30. 06. 2022. u 09:45
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
"TERALI SU ME DA RADIM JUTARNjI PROGRAM, NASILNO - PO KAZNI": Olivera Kovačević o karijeri na RTS-u
VODITELjKA Olivera Kovačević je o svojim počecima, izazovima u poslu, o tome zašto ponekad poželi da bude vikinška ratnica, kao i o svemu što joj daje snagu i inspiraciju.
17. 11. 2024. u 09:28
Komentari (0)