DŽOKER U RUCI FORCE: Rekonstrukcija izvršne vlasti sve dalja, ključna podrška UCG, ali oni su protiv
MODEL rekonstrukcije Vlade Crne Gore još nema podršku 41 poslanika u parlamentu, jer se tome protive iz Ujedinjene Crne Gore, članice skupštinske većine.
U slučaju da tako ostane do 15. marta, kada ističe "vek trajanja" Vladi Dritana Abazovića u tehničkom mandatu, onda šefu države Milu Đukanoviću neće biti problem da raspusti Skupštinu i najavi vanredne parlamentarne izbore. Međutim, poslanik Force, Genci Nimanbegu je neočekivano ušao u priču oko rekonstrukcije Vlade. Navodno bi on mogao biti džoker koji bi dao 41. glas za rekonstrukciju.
- Smatramo da dijalog nema alternativu, ali ne po svaku cenu. Ipak bi vanredni parlamentarni izbori doveli do stabilizacije političke scene u Crnoj Gori. Neki od oblika tehničke vlade je nešto oko čega možemo razgovarati, ukoliko su i drugi zainteresovani. To podrazumeva i oročeni rok trajanja i precizne obaveze - kazao je Vladimir Dobričanin, jedini poslanik Ujedinjene Crne Gore, koji je u međuvremenu pošao na specijalizaciju u inostranstvo, a poslovnikom Skupštine nije moguće glasanje "na daljinu", osim u slučaju kovida.
Međutim, poslanica DF Simonida Kordić izjavila je da bi bilo dobro da se nova Vlada formira pre nego Đukanović raspusti Skupštinu.
- Ako do toga ne dođe, parlamentarni izbori što se DF tiče nisu nikakav problem - poručila je Kordićeva.
Mandatar za sastav nove Vlade Miodrag Lekić pokušao je da ubrza priču oko formiranja njegovog kabineta, ali je izostala podrška dela većine. Juče se moglo čuti da Lekić razmatra mogućnost da predloži parlamentu formiranje tehničke vlade koja bi spremila izbore, ali se tome navodno protivi aktuelni premijer Abazović, smatrajući da je najbolje rešenje rekonstrukcija njegovog kabineta koji bi funkcionisao do redovnih parlamentarnih izbora naredne godine.
ALBANAC ĆE PRELOMITI?
PREMA našim saznanjima Genci Nimanbegu iz Force još nije "tvrdo odlučio", a ni njegova partija se nije odredila o glasu za rekonstrukciju. Ukoliko dođe do rekonstrukcije Vlade očekuje se da bude pojačana kadrovima Demokratskog fronta, Demokratske Crne Gore, možda i Force.
Nepoverenje vladi Abazovića izglasano je u avgustu prošle godine. Od 81 poslanika, za njen pad bilo je 50 poslanika DPS, Demokrata, SDP, Socijaldemokrata, Bošnjačke stranke, Demokratske unije Albanaca i Prave Crne Gore. Protiv je bila šefica parlamenta Danijela Đurović iz Socijalističke narodne partije. Ostali poslanici te partije, Demokratskog fronta, Demosa i GP URA nisu prisustvovali glasanju. Posle toga usledili su pregovori većine kada je dogovoreno da Miodrag Lekić bude mandatar. Ali, predsednik države Milo Đukanović odbio je da Lekiću da mandat, nakon što je većina u Skupštini krajem prošle godine usvojila izmene zakona o predsedniku, omogućivši tako mandataru da, ipak, formira vladu.
Međutim, 4. januara je propao je i taj pokušaj, a DF je za neuspeh optužio pokret URA i SNP, stranke koje kontrolišu aktuelnu Vladu iako u Skupštini imaju svega devet poslanika.
Preporučujemo
REKONSTRUKCIJA VLADE JOŠ U PRIČAMA Abazović: "Ko hoće da sastavi vladu, neka sastavi"
07. 03. 2023. u 15:59
MILO ĐUKANOVIĆ U HERCEG NOVOM: Nema dileme – pobediću protivkandidate 19. marta
08. 03. 2023. u 16:36
ILON MASK PODELIO SNIMAK ISTINE: "NATO je bombardovao Beograd kako bi rasparčao Srbiju" (VIDEO)
MILIJARDER Ilon Mask, vlasnik Tesle, "Spejs Iksa", društvene platforme Iks, podelio je na svom profilu govor u kojem Džefri Saks priča o nelegalnom bombardovanju Srbije od strane NATO-a.
12. 11. 2024. u 15:47
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
NAJVEĆI JATAK "ZEMUNACA" Ona je bila poslednja linije odbrane klana - u kući krila kilograme kokaina, a onda im presudila
POSLE ubistva Đinđića, ona se predstavljala kao Zorica Vesić i kupila je salaš u mestu Putinci, gde se jedno vreme skrivao vrh zemunskog klana.
13. 11. 2024. u 10:23
Komentari (0)