SUDE SRPSKOJ A NE DODIKU, HOĆE DA JE RAZVLASTE: Vlada u RS usvojila informaciju uoči sutrašnje presude predsedniku republike

Srđan Mišljenović

25. 02. 2025. u 14:12

SUĐENjE predsedniku Republike Srpske i direktoru "Službenog glasnika" nije suđenje Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, nego suđenje RS, njenim institucijama i njenoj ustavnoj poziciji u BiH, sa namerom da se Srpska u potpunosti razvlasti i oslabi do nivoa na kome bi njeno postojanje izgubilo svaki smisao, a time i slovo Dejtonskog sporazuma.

СУДЕ СРПСКОЈ А НЕ ДОДИКУ, ХОЋЕ ДА ЈЕ РАЗВЛАСТЕ: Влада у РС усвојила информацију уочи сутрашње пресуде председнику републике

Foto B. Zdrinja

Sve je ovo dovelo do destabilizovanja dejtonske BiH čiji se, ne samo napredak, već i opstanak, na ovaj način dovode u pitanje, i to od onih koji se navodno zalažu za snažnu i nezavisnu BiH.

Ovo se, između ostalog, navodi u Informaciji o rušenju Ustava Bosne i Hercegovine, merama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH, koji je Vlada RS usvojila na jučerašnjoj posebnoj sednici i uputila je na razmatranje Narodnoj skupštini RS. Poslanici će o posledicama i odgovoru na montirani proces protiv Dodika i Lukića raspravljati danas i sutra, jer je za sredu, u Sudu BiH, zakazano izricanje prvostepene presude za navodno nepoštovanje odluka Kristijana Šmita, visokog predstavnika kojeg Banjaluka ne priznaje.

Istovremeno, Vlada RS pozvala je sve patriote da se danas od 16 časova okupe na mitingu "Za predsednika. Za Srpsku. Za institucije". Skup podrške institucijama zakazan je i za sutra od 13 časova, ispred zgrade Narodne skupštine RS. Kako se navodi u pozivu, cilj je da se pokaže spremnost za očuvanje ustavnog uređenja RS i BiH, utemeljenog isključivo na vladavini prava i u skladu sa Opštim okvirnim sporazumom za mir u BiH.

U Informaciji iz Vlade se ističe da se Srpska neprekidno zalaže za mir i stabilnost, da potvrđuje punu posvećenost "Dejtonu", uključujući Ustav BiH, kao i nastavku napretka BiH na putu regionalnih i evropskih integracija. Dodaje se i da RS u potpunosti poštuje suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH i insistira na poštovanju i sprovođenju slova Dejtonskog sporazuma:

- Ukoliko pravno nasilje nad RS ne prestane, te ne bude političke volje i međunarodne podrške da se BiH vrati na osnove i transformiše u državu u kojoj se poštuju Dejtonski ustav i zakoni, RS je dužna bez odlaganja da preduzme mere sa ciljem zaštite svoje dejtonske pozicije kroz isključivo politička i pravna sredstva.

Transporteri Eufora u Srebrenici

NEKOLIKO transportera i kamiona Eufora juče su, u popodnevnim satima, ušli u Srebrenicu. Na snimcima koji kruže društvenim mrežama vidi se da je reč o pripadnicima turskog kontingenta. Pre nekoliko dana iz te misije su poručili da "prate razvoj događaja u zemlji u bliskoj koordinaciji sa lokalnim sigurnosnim službama".

Dok se institucije RS pripremaju za svaki mogući epilog farsičnog postupka, sarajevski mediji se utrkuju u objavljivanju svojih "nezvaničkih saznanja" da Sud BiH definitivno doneti osuđujuću presudu Dodiku i da će mu biti i zabranjeno bavljenje politikom.

- Kakva god da bude presuda, neće rešiti nijedan problem, ali će otvoriti desetine. Zna predsednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović, zna ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković Dino, zna Avdo Avdić novinar. Oni znaju kakva je presuda. Ja nisam vidovit, tako da ne znam kakva će presuda biti izrečena Lukiću i meni.

Tužilaštvo je optužnicu podiglo pod pritiskom. Sud BiH je optužnicu potvrdio pod pritiskom. Znam, "što se grbo rodi, vreme ne ispravi". Znam da kada uđete u pogrešan voz, svaka stanica je pogrešna - poručio je Dodik, reagujući na pisanje sarajevskih medija.

On je dodao i da će Mirsad Strika, koji je kao sudija odbio da učestvuje u političkom procesu, ostati upamćen po časti:

- Ostali će morati da žive sa sramotom. Cilj je bio jedan, efekat će biti potpuno drugačiji. Možda je tako i najbolje. Možda BiH bolje nije ni zaslužila.

Narodna skupština RS razmatraće danas Informaciju koju je Vlada usvojila, Foto D. Gavrić

Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin ocenjuje da je suđenje predsedniku RS osveta Dodiku, Republici Srpskoj i svakom Srbinu. On je naglasio da je vreme da Srbi prestanu da misle šta će drugi da misle o njima, već šta će misliti sami o sebi:

- Istorijska odgovornost ove generacije političara je da radi na ujedinjenju svih Srba.

Osim srpskog sveta, postoji i turski svet, portugalski, britanski komonvelt, i trebalo bi objasniti zbog čega jedino Srbi ne mogu da se ujedine, a smeju svi ostali narodi na svetu.

Šef Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Sanja Vulić ističe da je Dodik legitimno izabrani predsednik na demokratskim izborima većinskom voljom građana RS i da isključivo može biti smenjen na izborima:

- Ne postoji Nedim Ćosić, Milanko Kajganić, Sena Uzunović i ostali Marfijevi sledbenici koji mogu volju građana Srpske promeniti - rekla je Vulićeva.

Ona je istakla da je miting podrške institucijama RS demokratski poziv na povratak ustavnosti i zakonitosti i da "u demokratskoj BiH, onakvoj kakva je upisana u Ustavu, presuda predsedniku Srpske Miloradu Dodiku može biti samo oslobađajuća". Vulićeva je napomenula da je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, koji je i deo međunarodnog sporazuma, jasno definisao prava svih naroda u BiH:

- Pravo građana RS je da biraju svog predsednika.

* * * * * * * * * * *

HRVATSKI ČLAN PREDSEDNIŠTVA BiH PRETI VOJSKOM, CVIJANOVIĆEVA ODGOVARA

KOMŠIĆU, NE IGRAJ SE, SMANjI DOŽIVLjAJ

ULjE na vatru uoči izricanja presude Dodiku dolio je i hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić, koji je poručio "da su institucije BiH spremne za odgovor ako Dodik krene u secesiju".

- Institucije BiH nastavljaju da rade bez obzira na to ko je u njima. Koga nema, bez njega se može i mora. Niko ne može dovesti u pitanje rad institucija BiH. Ako Dodik krene u secesiju, spremni smo izdati naredbu Oružanim snagama BiH - izjavio je Komšić.

Foto Predsedništvo BiH

Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je za da Predsedništvo konsenzusom odlučuje o pitanjima iz domena odbrane, pa, ako nema konsenzusa, nema ni odluke. Komentarišući Komšićevu izjavu o Oružanim snagama, Cvijanovićeva je rekla da je "vredno pomenuti i da takva nelegalna odluka ne bi bila nimalo relevantna za njen srpski deo:

- Nisam sigurna ni da bi se sav hrvatski korpus stavio na raspolaganje hrvatskom članu Predsedništva. A nezakonita zloupotreba Oružanih snaga je ionako dovoljan signal da nije obavezujuća. Tako da onima koji se igraju pitanjem Oružanih snaga i davanjem bombastičnih izjava mogu jedino da poručim da - smanje doživljaj.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HUMANOST POD REFLEKTORIMA – NOVI KULTURNI SADRŽAJU U PROSTORU FONDACIJE MOZZART