NJEGOŠEVU ŠKOLU OTRGLI OD ZABORAVA: U Herceg Novom konačno obnovljeno zdanjeu kojem se obrazovao Rade Tomov (FOTO)

Vitka Vujnović

16. 04. 2025. u 06:45

UZ Sabornu crkvu Vaznesenja Gospodnjeg - Hram Svetog Spasa na Toploj u Herceg Novom, postojala je škola još davne 1769, a radila je ceo vek, sve do 1869. godine. Najpoznatiji njen učenik bio je mladi Rade Tomov, potonji srpski vladika crnogorski i brdski, poglavar Stare Crne Gore i Brda, književnik i filozof - Petar Drugi Petrović Njegoš...

ЊЕГОШЕВУ ШКОЛУ ОТРГЛИ ОД ЗАБОРАВА: У Херцег Новом коначно обновљено здањеу којем се образовао Раде Томов (ФОТО)

Foto: Srđan Marlović

I konačno je ta škola koju je pohađao oteta od zaborava: u lepo uređenom prostoru čija je sanacija završena u okviru jubileja 300 godina "Topaljske komunitadi", otvoren je Memorijalno-muzejski kompleks "Njegoševa škola".

- Stara škola, u okviru kompleksa "Topaljske komunitadi", u kojoj je od 1825. do 1827. godine osnovno obrazovanje stekao Petar Drugi Petrović Njegoš, više od 120 godina bila je potpuno zapuštena - kaže arhitekta-konzervator Srđan Marlović. - Svest o postojanju istorijski izuzetno važne škole bila je, nažalost, u potpunosti zamrla, a objekat je služio kao pomoćni ili kao ostava i skladište. Povodom proslave 300 godina "Topaljske komunitadi" otpočeli su restauratorski radovi na fasadi, potom otvori zamenjeni stolarijom izvedenom prema izvornim rešenjima, unutrašnjost je u potpunosti sanirana od uticaja vlage, a enterijer je doživeo potpunu rekonstrukciju. Restaurirano je izvorno ognjište i drvena tavanica sa kamenim konzolama. Deo autentičnih artefakata i nameštaja koji se nalazio na osam različitih lokacija na prostoru Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine pronađen je i restauriran.

Foto: V. Vujnović

Kompleks u kome se nalazi Njegoševa škola

Savremen izraz u ovom kamernom prostoru, po rečima našeg sagovornika, ostvaren je konceptom rasvete, oblikovanjem konzolne vitrine dužine 3,6 metara namenjene izlaganju dragocenosti, a sačuvani su, između ostalog, Njegošev bukvar i artefakti koji su tada korišćeni u obrazovanju. Jedna zona je delimično interaktivna i u njoj posetioci mogu da dožive iskustvo sedanja u drvenim skamijama.

Njegoševa škola danas živi i ima odličnu posetu, a priči se dodaje podatak da je kompleks u kome je škola rubni deo čudesnog uskog kruga od svega 500 metara u jednoj ulici u kome se nalaze i Kuća nobelovca Ive Andrića i zgrada u kojoj je stan imao Stevan Raičković, a nešto niže, uz obalu, stajala je i kuća pisca Mihajla Lalića.

Foto: V. Vujnović

Ulaz u školu, a zapravo u keliju jeromonaha Josifa (Tropovića)

Istorija kaže da je školu na Toploj organizovao jeromonah Josif (Tropović), u skromnoj kaluđerskoj ćeliji, po odobrenju tadašnjoh austrougarskih vlasti. Pohađalo ju je iz cele Boke od dvadesetak do šezdesetak učenika. Učili su časlavac, psaltir, računicu, crkveno pojanje i italijanski jezik. Tu su se obrazovali uglavnom budući sveštenici i kaluđeri, ređe trgovci i pomorski kapetani.

Foto: Srđan Marlović

Venecijanski sat i lampa poklon od grofa Save Vladislavića

"Rade Tomov je tek na Toploj, kod jeromonaha Tropovića, stigao do prvog i jedinog, kako-tako, regularnog svog učitelja", zapisala je Isidora Sekulić. "Obrazovanje, i vaspitanje mladog Rada povereno je Tropoviću jer se jako cenio društveni i kulturni ugled sredine u kojoj je živeo i delovao. Rade je u školi na Toploj učio od sredine 1825. do kraja 1826. godine."

"OŠTROUMAN, GOJAN I LIJEPO OĐEVEN"

IAKO nema mnogo pisanih istorijskih tragova o samom Njegoševom školovanju na Toploj, zna se da je sa njim učio i sestrić njegovog učitelja jeromonaha Josifa (Tropovića) - Petar Dostanić. On je kasnije postao učitelj škole na Toploj, a o Njegošu je pisao:

"Bio je visok, oštrih pleća i gojan" i "lijepo ođeven...", "bio je oštrouman i pamtljiv, zbog čega ga je učitelj i najviše volio". 

O tom periodu, nažalost, nema mnogo podataka.

Prema pisanju dr. Mihaila Vukčevića, od škole i učenja na Njegoša je više i blagotvornije uticala sama hercegnovska sredina i život u njoj, raskošna priroda i doživljaji.

"U Novome i na Primorju gledao je on more i zatone, krilate jedrenjake koji dolaze i odlaze, upoznao je palme i agave, video dosta bogatstva i načina života koji se izradio pod Mlečićima, slušao pesmu i muziku po notama, divio se gizdavim kapetanima", zapisala je još Isidora Sekulić.

Foto: V. Vujnović

Učiteljeva mastionica

Verovatno zbog tog viška "slobodnog vremena" otac Josif poslao je poruku Petru Prvom "da je njegov sinovac naučio dosta za jednog kaluđera, a da ostalo može naučiti i na Cetinju". Novi je Njegošu ipak ostao inspiracija, otud pohvala u "Gorskom vijencu":

"Novi Grade, sjediš nakraj mora, i valove brojiš niz pučinu kako starac na kamen sjedeći, što nabraje svoje brojanice..." 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

FIFA POMAŽE SRBIJI! Albanija u šoku