NEĆEMO ĆUTATI NA POMEN SVOJIH MUČENIKA: U Murini kod Plava obeleženo stradanje građana i dece u NATO agresiji (FOTO)

Milutin SEKULOVIĆ

30. 04. 2025. u 13:59

CRNA GORA  zna da sam gotovo svake godine dolazio u Murinu na ovaj dan, te da sam od prošle godine zajedno sa svima vama i kao predsednik Skupštine, predstavljajući državu Crnu Goru, kako bih odao počast i poklonio se njihovoj nevinoj žrtvi.

НЕЋЕМО ЋУТАТИ НА ПОМЕН СВОЈИХ МУЧЕНИКА: У Мурини код Плава обележено страдање грађана и деце у НАТО агресији (ФОТО)

M. S

Ovim rečima se predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, obratio u Murini rodbini žrtava stradalih u bombardovanju NATO alijanse, građanima Murine i okolnih opština, predstavnicima društveno-političkog života, nakon polaganja venca na spomen obeležje žrtvama NATO bombardovanja u Murinu, iskazujući duboko poštovanje i trajno sećanje na nevine civile koji su, na današnji dan pre 26 godina, izgubili živote tokom tog tragičnog događaja.

Mandić je venac posvetio ''Novomučenicima Murinskim'' kako ih već i oslovljava sveta Srpska pravoslavna crkva, naglašavajući da se danas klanjamo senima šest nevinih stradalnika – Olivere, Julije, Milke, Manojla, Miroslava i Vukića, poručujući da ih Crna Gora nikada neće zaboraviti.

M. S

-Vidimo da je Vlada Crne Gore pre samo par dana, dominantno na inicijativu potpredsednika Miluna Zogovića, koji se kao neko ko dolazi iz ovog mesta predano borio za istinu i pravdu, nakon gotovo četvrt veka donela odluku da se porodice nevinih žrtava obeštete i da se i na taj način dokaže da ova zemlja više neće da ćuti na pomen svojih mučenika - kazao je Mandić, nakon što je u crkvi Svete Petke episkop budimljansko-nikšićki Metodije sa sveštenstvom SPC služio zaupokojenu liturgiju, u mestu ispod Visitora i Zeletina, gde je obeležena 26. godišnjica nečuvenog NATO zločina u ovom mestu, kada je raketama ispaljenim iz bombardera alijanse smrti, ubijeno šest građana od čega troje dece.

Pomen stradalima organizovali su zajednički Eparhija budimljansko-nikšićka, Mesna zajednica Murina, porodice žrtava NATO zločina, Društvo srpskih domaćina Crne Gore i Srpski nacionalni savet Crne Gore.

M. S

Tog 30. aprila 1999. godine, u nestvarno sparno popodne, Murina je postala poprište zločinačkog pira pilota NATO alijanse i simbol stradanja. Bestijalno bombardovanje varošice bez ikakvog strateškog značaja za bilo koju vojsku, posebno armadu koja je nemilosrdno satirala tadašnju državu, u suludoj vojnoj kampanji morbidnog naziva ''Milosrdni anđeo'', u kome su ubijene nevine žrtve meštanin Miroslav Knežević (14), Olivera Maksimović (13) iz Prištine i njena sestra od tetke Julija Brudar (13), koje su roditelji Kosmeta, gde su živeli pokušali da spasu od pobesnelih šiptarskih hordi i NATO ubica, dovođenjem kod deda i baka u Murinu...

U zločini koji se smatra jednim od najtežih tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju, poginuli su i meštani Vukić Vuletić (46), Milka Kočanović (69) i Manojlo Komatina (72),

''ODŠTETA''

Država Crna Gora odbijala je da prizna svoj deo krivice za stradanje nedužnih civila u Murini, kada se na dan pokolja nije oglasila ni jedna sirena da upozori na krvnike. Jedna porodica je od države posle niza suđenja dobila 69.000 na ime odštete, ali je posle isplate došlo do obrta. Država je na višoj instanci, kod onih koje je obasipala besplatnim stanovima, dobila spor pa je proodica sudski obavezana da obešteti državu, koja se 26 godina nakon užasa, ''prisetila'' da ispravi višedecenijsku nepravdu – obeštećenje za porodice civilnih žrtava ratova ’90-ih.

-Vlada je opredelila po 100.000 hiljada evra za 16 porodica žrtava tragičnih događaja u Štrpcima, tokom bombardovanja u Murinu i Tuzima i tokom deportacije izbeglica. Porodicama će ove godine biti isplaćeno po 50.000 hiljada evra, i još po toliko 2026. Gubitak najbližih je nenadoknadiv, ali je poštovanje osnovnih ljudskih prava, jednak tretman i vraćanje poverenja u institucije naša obaveza. Suočavajući se sa prošlošću, gradimo bolju budućnost - kazao je pre nekoliko dana predsednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić.

Stratezi alijanse koja je za sobom tih dana ostavljala krvave tragove, dali su zadatak krvoženim pilotima koji su sa desetak projektila bombardovala most na Limu koji se nalazi u centru naselja. Stradali su civili koji nisu bili učesnici ratnih dejstava, a u bomradovanju u kome su ploti imali kao na dlanu varošicu i njene meštane, teško su povređeni Željko Bjelanović, Svetlana Zečević i Tina Milović, a lakše: Mirko Šoškić, Danilo Jokić, Vasko Čejović, Slobodan Mirosavljević i Slavko Mirković.

Nakon prvog udara, dok je još trajalo izvlačenje povređenih, iznad Murine su se ponovo obreli naprijateljski avioni, a oko 17 časova par već ostrvljenih pilota spustio se nad varošicu i rakete su ponovo poletele . Opet je bilo ranjenih, među kojima i policajaca crnogorskog MUP koji su učestvovali u spašavanju Murinjana.

M. S

Stari most ponovo je odoleo...Srušen je desetak dana kasnije u ranu zoru. U prvom bombardovanju sa zemljom je sravnjen poznati hotel ''Sjekirica'', oštećena hala fabrike ''Maksim'', na desetine kuća ostalo bez krova...
 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUS PRIREDIO NEVIĐEN SKANDAL: Kolege teniseri ne mogu da veruju da se ovako ponašao! (VIDEO)