BAGERIMA NA "DIVLJE" OBJEKTE: Odzvonilo bespravnoj gradnji od mora do Durmitora

Veliša KADIĆ

15. 07. 2025. u 14:11

EKSPANZIJA bespravne gradnje od mora do Durmitora izgleda da je odzvonilo. Najveća prepreka „divljim graditeljima“ biće novi Zakon o legalizaciji bespravnih objekta, koji je već u skupštinskoj proceduri. Iz Vlade Crne Gore poručuju da to zakonsko rešenje donosi stroga pravila koja će se striktno sprovoditi.

БАГЕРИМА НА ДИВЉЕ ОБЈЕКТЕ: Одзвонило бесправној градњи од мора до Дурмитора

Foto: Profimedia

Međutim, onima koji su već izgradili objekte mimo plana i zakona, umesto rušenja, držav nudi još jednu šansu da ih legalizuju. Olakšavajuća okolnost je što troškovi legalizacije neće morati da se plate odjednom, već u ratama do najviše 30 godina. Starim zakonom iz 2017.godine, od oko 62.000 podnesenih zahteva za legalizaciju legalizovano je svega 3.397 bespravnih objekata.

- Svaki objekt koji je urađen bespravno, a koji ne ugrožava javni interes biće legalizovan u skladu sa  ovim zakonom ukoliko je izgrađen do momenta do kada se obavi satelitsko snimanje koje je u toku. Nakon tog termina svaki objekat koji bude izgrađen nelegalno biće srušen, poručio je ministr urbanizma, prostornog planiranja i državne imovine Slaven Radunović.

U Crnoj Gori, prema podacima resornog ministarstva, u periodu od početka 2020.do kraja 2024.godine, doneto je 261 rešenje o rušenju bespravno izgrađenih objekata. Za to vreme, na osnovu odkuka urbanističko-građevinske inspekcije, srušene su 22 „divlje“ građevine. Najviše bespravnih objekata je u opštinama Bar, Ulcinj i na Žabljaku.

Novi zakon donosi i jasnija pravila za legalizaciju. Objekat mora biti vidljiv na satelitskom snimku. imati rešenje imovinsko-prvanih odnosa i pristup javnom putu. Ne sme biti građen na prostoru namenjenom  za infrstrukturu ili objekte od opšteg interesa. Privremeni i objekti koji ne ispunjavaju tehničke i sigurnosne uslove neće moći da se legalizuju. Svi koji ostanu van zakonskih tokova –bilo da nisu podneli zahtev za legalizaciju, da su odbijeni, da objekat nisu upisali u katastar ili ignorišu rešenje o rušenju –platiće godišnju naknadu za korišćenje prostora. Iznos će zavisiti od zone i tržišne vrednosti objekta.

- Godišnja naknada se obračunava po metru kvadratnom neto, površine objekta, u rasponu od 0,5 odsto do 3 odsto prosečne tržišne cene novogradnje u zoni u kojoj se objekat nalazi. Konačan iznos, zonu i način plaćanja utvrđuje nadležni organ lokalne samouprave, uz prethodnu saglasnost ministarstva, piše u tekstu zakona.

U svrhu efkasnije borbe protiv nelegalne gradnje, Vlada je 2020.godine osnovala državno preduzeće „Zaštita prostora Crne Gore“ za obavljanje poslova sprovođenja administrativnih izvršenja rešenja o rušenju, uklanjanju i vraćanju u prvobitno stanje zemljišta i objekata koje izdaju nadležne inspekcijske službe.

ZAŠTITA

Zakon predviđa i zaštitu građana  koji stanuju u bespravno sagrađenom objektu –ako dođe do rušenja, neće ostati bez krova nad glavom, jer je lokalna samoupraava dužna da im obezbedi alternativni smeštaj.

- Alternativni smeštaj se  obezbeđuje kao privremeni smeštaj, davanjem stana u zakup, davanjem naknade za zakupninu ili na drugi način, u skladu sa propisom jedinice lokalne samouprave, navodi se u u tekstu zakona.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HOROSKOP ZA JESEN 2025. GODINE: 4 znaka će uživati u izobilju - novac im stiže sa svih strana