"Obeležavanjem Dana sećanja na žrtve Jasenovca, Crna Gora kopa rovove": Hrvatski ministar upozorio na pogoršanje odnosa dve zemlje
MINISTAR spoljnih poslova Hrvatske, Gordan Grlić Radman, oglasio se povodom najavljenog obeležavanja Dana sećanja na žrtve Jasenovca, Dahaua i Mauthauzena u crnogorskom parlamentu, ocenivši da je to politika koja ne gradi mostove, već kopa rovove.
Foto: WOLFGANG KUMM/AFP/Profimedia
Iz Skupštine Crne Gore najavljeno je da će Dan sećanja na žrtve Jasenovca, Dahaua i Mauthauzena simbolično biti obeležen sutra, 21. aprila, u Muzičkom centru Crne Gore.
- Ti politički krugovi deluju u interesu svojih politika, ne pokazuju pijetet prema žrtvama, a ovim činom koji najavljuju koriste tu temu da bi produbili političke podele i zaoštrili odnose između Crne Gore i Hrvatske. To je politika koja ne gradi mostove nego kopa rovove - rekao je Radman nakon sednice Vlade.
Radman je bukvalno citirao reči poslanika Hrvatske građanske inicijative u crnogorskoj Skupštini Adrijana Vuksanovića, kome je takođe zasmetalo najavljeno obeležavanje Dana sećanja na žrtve tri logora iz Drugog svetskog rata, od kojih je samo Jasenovac imao i logor za decu.
Radman smatra i da ovakva obeležavanja ne doprinose jačanju dobrosusedskih odnosa. Crnogorska skupština je u junu 2024. usvojila Rezoluciju o Jasenovcu, Dahau i Mauthauzenu, na šta je Hrvatska tada odgovorila protestnom notom, što je dodatno povećalo tenzije između dveju zemalja.
Zbog usvojene Rezolucije, Hrvatska je predsednika Skupštine Crne Gore Andriju Mandića, lidera DNP Milana Kneževića i predsednika Demokrata Aleksu Bečića proglasila tada personama non grata.
(Tanjug)
BONUS VIDEO: LORDAN ZAFRANOVIĆ O SVOM NOVOM FILMU: Priča o Jasenovcu će izazvati skandale u Evropi
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIČKE SNAGE NAPUŠTAJU IRAK Zaidi: Od ovog datuma kreće povlačenje vojske
IRAČKI premijer Ali el Zaidi izjavio je danas da će američke vojne snage napustiti Irak do 30. septembra, ocenivši da njegova poseta Vašingtonu predstavlja početak nove faze u odnosima dve zemlje, zasnovane na ekonomskoj saradnji, a ne na vojnim vezama.
14. 07. 2026. u 19:45
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)