Samo da se dokopam moje Morače
ODUŽILA se pandemija virusa korona i poremetila planove književniku, novinaru i profesoru Komnenu Bećiroviću (84) iz Ljevišta, koji svoj životni i radni vek provodi u Parizu, na reci Seni.
Evo, i leto odmiče, a on pod maskom i merama protiv zarazne bolesti ostaje u Francuskoj, mislima okrenut ka postojbini Morači, dragulju prirode, kojoj preti devastacija od najavljenog državnog projekta - izgradnje hidroelektrana na istoimenoj reci.
- GUBIM živce čekajući da ova pošast nekako prođe. Taman kada je malo popustilo, ja se ponadao da je nema više - ona se ponovo javi, sada mnogo jača. Retko izađem u grad, pa vreme uglavnom provodim u dvorištu, punom cveća. Progreje sunce sat-dva, pomaljajući se iznad visokih zgrada. Jedva čekam da se, ako me ovo zlo mimoiđe i ako se granice otvore, dokopam zavičajne Morače. I, sada se vidi koliko je selo važno, pošto je industrijska proizvodnja u stagnaciji, pa bi uzornim poljoprivrednicima trebalo da svane - kaže, za "Novosti", Bećirović, nekadašnji nikšićki gimnazijalac koji je 1960. diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu svetsku književnost i francuski jezik, potom bio stipendista francuske Vlade, osnivač svesrpskog Odbora za obnovu lovćenske kapele, borac za očuvanje kanjona Morače od potapanja.
O tome kako Parižani trpe vreme pod pandemijom, kratko kaže - kao i ceo svet, prilično nervozno.
NOTR DAM
PROŠLO je više od petnaest meseci od požara u Notr Damu, Bogorodične crkve, hrišćanske bogomolje u čijem sam ozarenju proveo više od pola veka, pošto stanujem u blizini. Radovi na obnovi koja je počela će svakako trajati decenijama s obzirom na sveopšti poremećaj života, posebno ekonomskog, prouzrokovanog pandemijom virusa korona - kaže Bećirović.
VIŠE od trideset godina bori se za spas reke i kanjona Morače sa svim njenim jedinstvenim prirodnim i civilizacijskim blagom, prenoseći njeno ime širom sveta. Svojevremeno je u svoju misiju uključio i jednog od najvećih ekologa Franca Vebera, pa čuvenog vizantologa Dimitrija Obolenskog, koji su svojim autoritetima pokušavali da ubede vlasti u Crnoj Gori da se odustane od pogubnog nauma - izgradnje četiri hidroelektrane na Morači. Tim projektom bi bila ugrožena nemanjićka lavra-manastir Morača i Hram Uspenja Presvete Bogorodice.
- Prestonica Morače i Rovaca, Hram Uspenja Presvete Bogorodice, svetski poznat po svom neimarstvu i slikarstvu, u prvom redu po freski "Gavran hrani proroka Iliju", biće ugrožen. Dovođenjem jezera u temelje moračke lavre vlaga bi se uvukla u peščanu terasu staru pola miliona godina, i u manastirske zidove, i počela da ih rastače. Ako bi jednog dana, na šta geolozi ukazuju, proradilo klizište Đurđevine i survale se ogromne količine zemlje, nivo jezera bi toliko narastao da bi u njemu nestao manastir - upozorava Bećirović.
SVOJEVREMENO je u Parizu pokušavao da od rušenja spase Njegoševu zadužbinu, crkvicu na Lovćenu. Od laži je istinom branio i srpski narod, posebno tokom NATO agresije i potonjeg otimanja Kosova i Metohije.
Preporučujemo
PROFESORKA OSVAJA VRHOVE: Isidora Čalenić (25) obožava planinarenje, a omiljena je među svojim učenicima
12. 07. 2020. u 20:44 >> 20:44
PRAVA ISTORIJA CRNE GORE: U Podgorici se učio srpski jezik i srpska istorija! (FOTO)
08. 08. 2020. u 16:03
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)