KAPOVCI NE ODUSTAJU OD OTPREMNINA: Radnici Kombinata aluminijuma Podgorica očekuju od nove Vlade pravdu
BIVŠI radnici Kombinata aluminijuma Podgorica, koji su u drugoj polovini 2013. godine bili primorani da napuste kompaniju zbog pokretanja stečaja, nekoliko godina čekaju isplatu otpremnina, tokom kojih se redovno okupljaju u znak protesta.
Foto M. Drobnjak Foto Arhiva "Novosti"
Reč je o otpremninama u iznosu od 5,45 miliona evra, od kojih, poručuju, neće odustati i da će pravdu tražiti sve do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, nakon nepovoljnih presuda viših sudskih instanci u Crnoj Gori. Tvrde da njihova zakonom stečena prava, Vlada nije realizovala, te očekuju da nova većina sprovede pravdu za penzionisane radnike KAP-a.
Predstavnik penzionera KAP-a, Nikola Raković, podseća da je Vrhovni sud 1. jula odbacio njihovu reviziju kao "nedozvoljenu", na šta će advokat podneti žalbu. Odlukom Vrhovnog suda potvrđene su, kako je dodao, odluke Osnovnog i Višeg suda, kojima su odbijene tužbe penzionera KAP-a kojima je tražena isplata pripadajućih otpremnina.
PONIŠTENE PRESUDE
POSLE dve prvostepene presude donete u korist penzionera KAP-a da im se isplate otpremnine, ostale sudske instance u Crnoj Gori poništile su te presude, a Ustavni sud stavio van snage odredbe zakona koji im je omogućavao isplatu otpremnina.
Kako je Raković ranije ukazivao, odluke Osnovnog, Višeg i Vrhovnog suda donete su na osnovu odluke Ustavnog, koji je leks specijalis zakon za otpremnine proglasio diskriminatorskim, te smatra da je Ustavni sud takvu odluku doneo uprkos svim dostavljenim dokazima i činjenicama da se radi o zakonu koji eliminiše diskriminaciju.
- Svi radnici KAP-a pre, a i posle nas, čak i u vreme procesa pred Ustavnim sudom, dobili su otpremnine i otišli u penziju - ističe Raković.
Nikola Raković, Foto M. Drobnjak Foto Arhiva "Novosti"
Penzioneri KAP-a su 13. juna ove godine, nastavili okupljanja svakog petka ispred Ministarstva finansija, poštujući mere NKT-a u vezi sa suzbijanjem zarazne bolesti.
- Ustavni sud nam je na neustavan način suspendovao odredbe prethodno donetog zakona u vezi s isplatom otpremnina, čime smo diskriminisani u odnosu na ostale radnike koji su prethodno isplaćeni. Sad čekamo konačnu odluku Vrhovnog suda, nakon čega ćemo se u slučaju nepovoljne odluke obratiti Evropskom sudu u Strazburu na isti način kao što smo prethodno uradili za neisplaćeni novac iz stambenog fonda - kazao je ranije Raković.
Preporučujemo
KIJAMET U CRNOJ GORI: Sneg u više gradova, delovi Cetinja i Nikšića satima bez struje
26. 03. 2026. u 23:50
KOTOR GRAD ČIPKE: Čipkarske tradicije na prvom međunarodnom festivalu
26. 03. 2026. u 09:54
ABAZOVIĆ OŠTRO O MILOVOM KRIMINALU: Đukanović ne može da dokaže poreklo imovine
25. 03. 2026. u 20:15
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
IRAN POSLAO JAVNU PORUKU SRBIJI: "Vi i mi smo simbol otpora i prkosa - ostaćemo jaki i ujedinjeni"
"OD BEOGRADA do Teherana, vidljiv je isti obrazac nasilja i nepoštovanja međunarodnog prava i ljudskih života."
25. 03. 2026. u 20:54
Komentari (0)