O ISTRAŽIVANJU NAFTE U JADRANU NA REFERENDUMU? Najavljeno podnošenje predloga poslanicima
NAKON što je iz Vlade najavljeno da 25. marta, kreće bušenje prve istražne bušotine nafte, koja se nalazi na 28 kilometara od obale, u moru između Bara i Ulcinja, krenula su negodovanja nevladinog sektora, ali i najave za raspisivanje referenduma o ovom pitanju.
Italijansko-ruski konzorcijum Eni-Novatek 25. marta počinje prvo istražno bušenje nafte na crnogorskom podmorju. Do kraja 2021. godine biće poznato da li na ovoj lokaciji postoje nalazišta ugljovodonika.
Inicijativu za raspisivanje referenduma u vezi sa eksploatacijom nafte pokrenuće građanski pokret URA, CIVIS i poslanički klub Crno na belo, saopštio je poslanik u Skupštini i šef poslaničkog kluba Crno na belo Miloš Konatar.
- Podrazumeva se da ne možemo podržati nijedan projekat koji će ugroziti prirodu, održivi razvoj životnu sredinu i ekološku Crnu Goru, kazao je Konatar dodajući da je u nadležnosti Skupštine Crne Gore je da raspiše referendum, za šta je potrebno da inicijativu podnese najmanje 25 poslanika, predsednik Crne Gore ili najmanje 10 odsto građana koji imaju biračko pravo.
- Podnećemo i formalan predlog svim poslanicima da podrže raspisivanje referenduma, ali i Vladi Crne Gore. Osim toga, obaveštavamo javnost da ćemo ubrzo krenuti u akciju skupljanja potpisa. Crnu Goru moramo graditi kao ekološku državu i zato pozivamo sve ekološke aktiviste, udruženja građana i organizacije koje se bave zaštitom životne sredine da učestvuju u akciji, kazao je Konatar.
Šef poslaničkog kluba Crno na bijelo podsetio je da je Ugovor o koncesiji za naftu i gas potpisala bivša DPS vlada 2016. godine.
- Tada smo kolega Dritan Abazović i ja glasali protiv ugovora. Ovim putem bih pohvalio stav Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) i njihovu otvorenost da sa građanima razgovaraju, i pozivam ih, ali i Vladu Crne Gore, da se otvore svi ugovori koji se tiču eksploatacije nafte i gasa, da se sa njih skine oznaka tajno i da čitava crnogorska javnost ima mogućnost da ih vidi, kazao je Konatar i istakao da će proces ispred koalicije Crno na belo i URE voditi koordinatorka za pravna i zelena pitanja Ljiljana Jokić i da ih u narednom periodu očekuje kampanja.
NAKON SINjAJEVINE, TARE SLEDI ODBRANA JADRANA
Konatar je podsetio i da su Sinjajevina i reke Crne Gore zajednički odbranjene, kao i da će se, ukoliko to bude potrebno, isto učiniti i za Jadran.
- Da li je iko pitao građane žele li bazu na Sinjajevini ili da se potapaju reke? Da li ih je iko pitao da najlepši delovi Crne Gore budu predati tajkunima i privatizovani? Sigurno, da su bili pitani – to ne bi dozvolili. Sada je red da građani odluče o eksploataciji nafte i gasa. To pitanje može da odredi budućnost Crne Gore. To je najdemokratskiji način, a to što građani odluče, treba da se poštuje, naveo je još Konatar.
Šef poslaničkog kluba Crno na bijelo podsjetio je da je Ugovor o koncesiji za naftu i gas potpisala bivša DPS vlada 2016. godine. ,,Tada smo kolega Dritan Abazović i ja glasali protiv ugovora. Ovim putem bih pohvalio stav Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) i njihovu otvorenost da sa građanima razgovaraju, i pozivam ih, ali i Vladu Crne Gore, da se otvore svi ugovori koji se tiču eksploatacije nafte i gasa, da se sa njih skine oznaka tajno i da čitava crnogorska javnost ima mogućnost da ih vidi“.
Konatar je još istakao da će proces ispred koalicije Crno na bijelo i URE voditi koordinatorka za pravna i zelena pitanja Ljiljana Jokić i da ih u narednom periodu očekuje kampanja.
MOGUĆNOST RAZVOJA VETRO I SOLARNE ENERGIJE
Poslanica liste Crno na bijelo Božena Jelušić kaže da je lično na strani ekoloških interesa.
Jelišić je istakla da Crna Gora ima veliki vodeni potencijal, ali i mogućnost da razvija vetro i solarnu energiju
- Potrebno je sve staviti pod detaljnu analizu, a potom izložiti pred građane. Na taj način, niko neće moći da se pravda lošim odlukama prethodnih Vlada. Ova odluka biće odluka struke i građana, a mi smo, zajedno sa CIVIS-om i svim zainteresovanim građanima spremni da organizujemo javne rasprave i okrugle stolove, i da na kraju, na referendumu, zajednički donesemo odluku, zaključila je Jelušić.
Preporučujemo
PO NAFTU DO DNA: Iskopavanje crnogorskog podmorja počinje 25. marta
15. 03. 2021. u 06:34
BUŠENjE NAFTE U CRNOJ GORI NA 6,5 KM DUBINE: Postrojenje stiglo u luku Bar, počelo ukrcavanje posade
13. 03. 2021. u 23:57 >> 00:00
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)