Posle razgovora Vide Tomšič i Krste Crvenkovskog sa Titom zaključci Izvršnog biroa naknadno suštinski prepravljeni baš u onom delu o kojem nije bilo ni reči kod Tita.
U razgovoru o ovoj vrućoj temi ovog puta su učestvovala samo trojica ljudi, ali i to je bilo dovoljno da jedna usputna, tehnička rasprava pokaže da je na pomolu velika afera. Ukratko: Rezime stavova Izvršnog biroa o popisu stanovništva, podeljen članovima najužeg rukovodstva SKJ na ovom sastanku, bitno je odudarao od zaključaka tog istog tela, usvojenih 10. marta 1970, a u međuvremenu Izvršni biro ni na jednoj svojoj sednici nije raspravljao o ovom pitanju! Drugim rečima, stavove vrha SKJ o ovoj delikatnoj temi neko je promenio ne konsultujući se uopšte sa pripadnicima tog istog vrha SKJ!
Sve je i ovog puta počelo bezazleno. Pri kraju ovog zasedanja Izvršnog biroa, za reč se javio Milosav Prelić, sekretar Stručnih službi Predsedništva SKJ.
- Da uputimo sa ove sednice Biroa ovaj rezime stavova o popisu stanovništva pošto to ranije nismo dali članovima Predsedništva SKJ - pita on.
- Taj rezime - odgovara slovenački izaslanik Stane Dolanc - dobijaju svi članovi Izvršnog biroa, svi članovi Predsedništva SKJ, rukovodstvo Socijalističkog saveza, članovi Saveznog izvršnog veća.
Za reč se javlja Krste Crvenkovski:
- Ja sam - saopštava on - ubacio u ovaj dokument još neka preciziranja.
Ne navodeći šta je sve, kako i zbog čega promenjeno, on se za ono što je učinio pokriva Titovim autoritetom: **To je uglavnom rezultat našeg razgovora i dogovora s Titom.**
Odrednicu **uglavnom** ne precizira, pa članovi Izvršnog biroa ostaju uskraćeni za informaciju šta je izmenjeno na Titov, a šta na zahtev nekog drugog, Crvenkovski prepričava kako je tekao njegov i razgovor Vide Tomšič sa Titom.
- Imali smo dugačak razgovor kod druga Tita - veli Crvenkovski i dodaje da je Tito **u početku bio jako rezervisan**, ali da je na kraju **sam izričito rekao da jugoslovenstvo ne može da se tretira kao nacionalnost**.
- Predlagao je neke druge formulacije, recimo **Jugosloven, rođen kao Hrvat**, ali smo mu rekli da bi to išlo teško - kaže Crvenkovski, ističući da će se **svako ako želi deklarisati kao Jugosloven**. Odbačeno je, informiše on, insistiranje Vide Tomšič i njene komisije da **ako neko kaže da je po narodnosti Jugosloven, popisivač treba da kaže - ne, ne postoji takva narodnost**.
- Mislimo - kaže on, ne navodeći u čije ime, pored sebe, govori - da bi to bio pritisak koji Ustavom nije dozvoljen.
- Ne znam da li znate da građanin po Ustavu ne mora da se deklariše kojoj naciji pripada - ističe on, završavajući svoje izlaganje rečima:
- Na kraju je Tito rekao: **U redu, radite ovo, ali nemojte mene petljati u to!**
To je sve što je Crvenkovski svojim kolegama, članovima Izvršnog biroa, rekao o **dugačkom razgovoru kod druga Tita**. I iz njegove informacije i iz zabeleške o Titovom susretu sa Crvenkovskim i Vidom Tomšič, koja se čuva u Titovom ličnom arhivu, vidi se da se tom prilikom nije ni razgovaralo o problemima u popisu jugoslovenskih građana islamske veroispovesti. To najbolje potvrđuju uvodne reči s kojima je Vida Tomšič, prema belešci iz Titovog arhiva, započela ovaj razgovor, a ta rečenica, kojom je definisana tema ove rasprave, glasi: **Pitanje Muslimana je u osnovi raščišćeno, a ostalo je otvoreno pitanje Jugoslovena.**
Muslimani u ovom razgovoru više nikad nisu ni pomenuti, a u korekciji zaključaka Izvršnog biroa, za koju je Crvenkovski rekao da je **uglavnom rezultat našeg razgovora i dogovora sa Titom**, baš tu su izvršene najveće intervencije!
U zaključcima Izvršnog biroa od 10. marta je rečeno da se ovaj deo jugoslovenske populacije može izjašnjavati kao **Muslimani - u smislu narodnosti**, a u prepravljenoj verziji stavova Izvršnog biroa stajalo je da se to odnosi samo na Jugoslovene islamske verispovesti **srpskohrvatskog govornog jezika**, i to isključivo u **Bosni i Hercegovini i Sandžaku**!
U dokumentu od 10. marta je pisalo da popisivači treba da znaju **da objasne da se u ovoj rubrici (Musliman - u smislu narodnosti) ne izražava verska pripadnost** i da treba **jasno razlučiti one pripadnike islamske veroispovesti koji se osećaju i deklarišu kao Makedonci, Albanci, Srbi, Hrvati, Crnogorci - od onih koji se smatraju Muslimanima u smislu narodnosti**, a u verziji koja je korigovana bez rasprave u Izvršnom birou to je drugačije formulisano. Više se nije pominjala mogućnost da se Jugosloveni islamske veroispovesti mogu izjašnjavati i kao **Srbi, Hrvati, Crnogorci**, već samo kao **Makedonci, Albanci, Turci i slično**!
Na ova **preciziranja** Krste Crvenkovskog 28. aprila 1970. nije reagovao nijedan član Izvršnog biroa!
POLITIKA KAO NAUKA
IZVRŠNI biro je na ovoj sednici zaključio da se mora pokrenuti **najšira društveno-politička i idejna aktivnost pred sam popis stanovništva**, ali i **istovremeno stvoriti mogućnost da popis protiče kao izrazito naučno-statistička radnja**.
- Konačno je zauzet stav - kaže se u zaključcima - da se u popisni upitnik ne unosi oznaka **Jugosloven - nacionalno neopredeljen** već da se svi oni koji se izjasne kao **Jugosloveni** prikažu u posebnoj rubrici koja će nositi naziv **Razno**.
(NASTAVLJA SE)