Uzmi ili ostavi

17. 02. 2004. u 00:00

Kosovsko pitanje je internacionalizovano, a Srbija gotovo da nije imala uticaja na ponude ultimativnog karaktera. SR Jugoslaviji žestoki šamari, a Albancima blagi prekori.

PIŠE: ĐORĐE JEVTIĆ
KONTAKT grupa je zahtevala od strana da prihvate “nivo i karakter međunarodnog prisustva koje međunarodna zajednica smatra odgovarajućim”. Od SRJ je zahtevala - da prestane sa ofanzivnim akcijama i represijom, da u potpunosti poštuje sve sporazume i rezolucije, da obezbedi nesmetan povratak raseljenih, da sarađuje u potpunosti sa OEBS-om i dozvoli KVM i šefu misije da nesmetano nastave da izvršavaju svoje dužnosti, da u potpunosti sarađuje sa Međunarodnim krivičnim tribunalom, da sprovede potpunu istragu u Račku, uz učešće haških istražitelja, da identifikuje i suspenduje one koji su učestvovali u akciji u Račku u vreme masakra, da ublaži kazne i obezbedi adekvatno suđenje svim zatvorenicima.

Kontakt grupa je naglasila da se poštovanje rezolucija SB odnosi podjednako i na kosovske Albance, osudila je sve njihove provokacije i insistirala da svi taoci budu oslobođeni. Tražila je od albanskih lidera da se okupe na pregovorima, kako bi se postiglo političko rešenje u okvirima koje je ona utvrdila “na osnovu aspiracije kosovskih Albanaca”. Liderima u Beogradu i na Kosovu poručila je da se pregovori o političkom rešenju moraju okončati u roku od 21 dan i naglasila da će oni biti odgovorni ukoliko ne iskoriste priliku.

Za te pregovore na konferenciji u Rambujeu Kontakt grupa je odredila i “Opšte elemente koji ne mogu biti predmet pregovora”. U Opšte elemente evidentirani su:

- Neophodnost hitnog okončanja nasilja i poštovanja obustave vatre; mirno rešenje putem dijaloga; prelazni sporazum; mehanizam za konačno rešenje nakon prelaznog perioda od tri godine; nema jednostrane promene prelaznog statusa; teritorijalni integritet SRJ i njenih suseda; zaštita prava pripadnika svih nacionalnih zajednica (očuvanje identiteta, jezika i obrazovanja; posebna zaštita njihovih verskih institucija); slobodni i pošteni izbori na Kosovu (opštinski i pokrajinski) pod nadzorom OEBS-a; nijedna strana neće krivično goniti nikoga zbog krivičnih dela u vezi sa kosovskim sukobom (izuzeci: zločini protiv čovečnosti, ratni zločini i druga ozbiljna kršenja međunarodnog prava); amnestija i oslobađanje političkih zatvorenika; međunarodno učešće i puna saradnja strana u sprovođenju.

- Stanovnicima Kosova upravljaće demokratski odgovorne institucije Kosova; visok stepen samopuprave koji će se realizovati kroz sopstvene zakonodavne, izvršne i sudske organe, uz nadležnost nad, između ostalog, porezom, finansijama, policijom, ekonomskim razvojem, sudskim sistemom, zravstvom, obrazovanjem, i kulturom, komunikacijama i saobraćajem, zaštitom životne sredine. Zakonodavni organ: skupština. Izvršni organ: predsednik Kosova, vlada, administrativni organi. Sudski organ: sudski sistem Kosova. Jasno definisanje nadležnosti na nivou opštinskih zajednica. Pripadnici svih nacionalnih zajednica treba da budu pravično zastupljeni na svim nivoima administracije i izabrane vlasti. Lokalna policija treba da odražava etnički sastav uz koordinaciju na pokrajinskom nivou...

Istoga dana SB UN je izdao saopštenje u kome je pozdravio i podržao odluke ministara Kontakt grupe, zahtevao da strane prihvate obaveze i da se u celini pridržavaju ovih stavova i zahteva i da poštuju rezolucije SB. Uz podršku predloženim rešenjima o suštinskoj autonomiji za Kosovo i priznavanja legitimnih prava kosovskih Albanaca i drugih zajednica na Kosovu, Savet bezbednosti je reafirmisao i svoju privrženost suverenitetu i teritorijalnom integritetu SRJ. Sednica SB UN je inače sazvana na inicijativu domaćina Velike Britanije.

Već sutradan ovlašćeni predstavnik Kontakt grupe britanski ministar Robin Kuk doputovao je u Beograd i Prištinu. U saopštenju sa razgovora sa Miloševićem isticalo se da će se stavovi Kontakt grupe koji su mu predati razmotriti na svim najvišim organima Srbije i Jugoslavije, nakon čega će se dati odgovor, ali se u saopštenju nagoveštavalo njegovo neslaganje sa nekim predlozima rešenja iz principa koje je odredila Kontakt grupa.
Istoga dana Kuk i Petrič su se sastali sa Rugovom, Demaćijem, Ćosjom, koji su odmah prihvatili zaključke Kontakt grupe. OVK je saopštila da i Rugovu prihvata u ekipi za razgovore.

Dileme, dakle, više nije bilo. Kosovsko, odnosno albansko, pitanje je internacionalizovano do pregovora i traženja rešenja na najvišem međunarodnom nivou. Mnoga nagađanja i projekti koji su se nezvanično i poluzvanično pojaviljivali u štampi, a koji nimalo nisu bili naivni po Srbiju, bili su osnova te konferencije. I što je najgore, tu prepravki nije moglo biti, već samo ultimatum: uzmi ili ostavi. Zahvaljujući geostrateškim interesima vodećih međunarodnih faktora, ali i sopstvenim pogrešnim procenama i potezima, jugoslovensko-srpska rukovodeća garnitura se našla u nemogućem sendviču: ako uzme - zapečatiće srpsku sudbinu Kosova, ako ostavi - slede bombe, rakete, razaranja, ubijanja.

Još se dokument Kontakt grupe nije ni uručio, a kamoli “proučio”, Solana je već sutradan, 30. januara, od vlada zemalja šesnaestorice ovlašćen da ovlasti udare. Savet NATO-a je, naime, doneo odluku da Alijansa može da otpočne kampanju kada to proceni i naredi generalni sekretar tog vojnog saveza. Ciljevi u SRJ su odabrani i nalazili su se - na nišanu.

NATO - SPREMAN
- NATO je spreman da deluje. Ne isključujemo nijednu opciju, kako bismo osigurali potpuno ispunjenje zahteva međunarodne zajednice postavljenih obema stranama. Svim svojim mogućnostima podržaćemo prelazno političko rešenje, podupirući pregovaračku strategiju Kontakt grupe - precizirao je u saopštenju Solana.

Nastavlja se

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije