Zaljubio bih se

24. 08. 2004. u 00:00

U proleće 1898. u Moskovskom hudožestvenom teatru počele su pripreme za izvođenje Čehovljeve drame "Galeb". Pisac upoznao glumce, a za Olgu Kniper rekao da ima sve - i glas, i prefinjenost i iskrenost.

Priredio: Zoran Božović
U PROLEĆE 1898. u Moskovskom hudožestvenom teatru počele su pripreme za izvođenje Čehovljeve drame "Galeb", a devetog septembra Nemirovič-Dančenko je predstavio autora glumcima, među kojima je bila i Olga Kniper. Nekoliko dana kasnije, Čehov je prisustvovao probi tolstojeve tragedije "Car Fjodor", kojom se novo pozorište predstavilo kulturnoj javnosti. O utiscima sa te probe Čehov piše A. S. Suvorinu, književniku i izdavaču "Novog vremena": "Prijatno me je iznenadio inteligentan ton, kao i dah istinske umetnosti koji se osećao na sceni, mada nisu igrali veliki talenti. Irina je sjajna. Ona ima sve - i glas, i prefinjenost, i iskrenost - ona je najbolja. Da sam ostao u Moskvi, zaljubio bih se u tu Irinu." Glumica koja je u "Caru Fjodoru" igrala Irinu bila je Olga Leonardovna Kniper.

Premijeru "Galeba" u Moskovskom hudožestvenom teatru 17. decembra 1898. Čehov je dočekao u Jalti, u kojoj se nastanio po savetu lekara i koju je nazivao svojim Sibirom. Na telegrame, čestitke i kritičke odzive, koji su svedočili o velikom trijumfu hudožestvenika, odgovorio je telegramom Nemiroviču Dančenku: "Sedim u Jalti kao Drajfus na Đavoljem ostrvu. Tugujem što nisam s vama. Vaš telegram učinio me je zdravim i srećnim."

Među gledaocima koji su imali sreću da prisustvuju ovom istorijskom događaju bila je i piščeva sestra Marija Pavlovna. U pismu bratu ona hvali predstavu i izdvaja Olgu Kniper: "Glumicu, Trepljevljevu majku, igrala je vrlo, vrlo simpatična glumica Kniper, neobično darovita, tako da je gledati i slušati bilo pravo uživanje."

Zbog bolesti Olge Kniper, koja je na premijeri igrala pod visokom temperaturom, repriza je otkazana, pa je Čehov posumnjao u istinitost izveštaja koje je dobijao. Nastojeći da svoje strepnje prikrije šalom, on piše prijateljici Jeleni Šavrovoj: "Iz Moskve mi pišu i udaraju na sva zvona da je `Galeb` imao uspeha. No kako ja u pozorištu uopšte nemam sreće, ono je moja zla kob, jedna glumica se razbolela posle premijere i moj `Galeb` se sad ne prikazuje. Mene u pozorištu prati takav peh, takav peh, da bih, kad bih se i oženio glumicom, sigurno dobio orangutana ili dikobraza." Na sreću, Čehovljeve strepnje bile su bezrazložne, Olga Kniper se brzo oporavila i "Galeb" je postao zaštitni znak novog pozorišta.

Početkom aprila 1899. Čehov je napustio Jaltu i prešao u Moskvu kako bi učestvovao u priređivanju sabranih dela, koja je prodao poznatom izdavaču A. F. Marksu. Uskršnje praznike iskoristio je da poseti Olgu Kniper s kojom je zatim obišao izložbu Isaka Levitana, najznačajniejg predstavnika ruskog impresionizma.

Prvog maja moskovski glumci izveli su "Galeba" specijalno za Čehova, koji je, prema svedočenju Stanislavskog bio zadovoljan, ali uzdržan. Nedelju dana kasnije Olga Kniper je psetila Čehova u Melihovu i zadržala se tri dana. Krajem maja Čehov je prešao u Moskvu, a Olga Kniper je otputovala na Kavkaz.

PISMA
VELIKI ruski pisac Anton Čehov i prvakinja Hudožestvenog teatra Olga Kniper dopisivali su se pet godina i za to vreme razmenili preko 800 pisama. Ta pisma danas predstavljaju dragoceno svedočanstvo o jednoj neobičnoj ljubavi, koja je, uprkos mnogim preprekama, krunisana brakom. Uključujući se u obeležavanje stogodišnjice Čehovljeve smrti, "Novosti" objavljuju najlepša mesta iz ove uzbudljive prepiske.
(NASTAVLJA SE)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije