U času kad su se srpski ratnici spremali da pribiraju dozrele plodove svoga truda, ja sam prinuđen pozvati ih pod srpsku trobojku, kazao je regent Aleksandar. Tri "komandanta" za tri velika fronta.
- OTAC mi je danas ispričao proročanstvo svetogorskog monaha. Kada je 1911. posetio Hilandar, srpski kaluđer mu je rekao da će se u sledećem ratu Austrougarska raspasti! Ja verujem u vidovitost te svete duše.
- I ja - složio se Pašić, sa regentom Aleksandrom.
- Na našu Srbiju nasrnulo je veliko zlo! Austrougarska nam je objavila rat! Kad god je Beču trebalo, davana su najsvečanija obećanja, da će se sa Srbima i Hrvatima pravedno postupati, pa ipak to je ostalo neispunjeno... Zalud su bile žrtve koje je Srbija za vlade moga dede podnela, kad je p omogla da se spasava carski presto od nezadovoljnih i pobunjenih njegovih naroda... Zaludu je Srbija kao država radila sve što je mogla da živi u miru sa susednom carevinom... I tako teška srca i svestan svih teškoća i opasnosti, baš u času kad su se srpski ratnici spremali da pribiraju dozrele plodove svoga truda, ja sam prinuđen pozvati sve moje drage i hrabre Srbe pod srpsku trobojku, s uverenjem, da će se oni i u ovoj prilici pokazati dostojni slavnih predaka, onakvi kakvi su bili lane i preklane - obratio se regent narodu i nastavio:
- S verom u svevišnjeg Gospoda Boga, s nadom u simpatije prosvećenog sveta i konačnu pobedu naše pravde, s poverenjem u pomoć svojih velikih srodnika i pouzdanih prijatelja, primamo s našom junačkom braćom Srbima iz Crne Gore, borbu koja nam je obesno nametnuta.
- Posvedočimo još jedanput da se Srbin ume žrtvovati za svoju otadžbinu i obilićskim požrtvovanjem odbraniti je pred mnogobrojnim oholim neprijateljem.
- Srbi, branite svom snagom svoje ognjište i srpsko pleme! - uputio je poruku Aleksandar.
SA ratne retorike, prešlo se na posao: dalekometni topovi su iz Austrije, sa Bežanijske kose uputili prve granate na Beograd. Padale su kuće, letela je uvis iskopana kaldrma, jaukali su ranjeni, izdisali pogođeni, Srbija se našla u smrtnoj opasnosti. Prestonica je iz Beograda preseljena u Niš, pa je tamo bio dvor, u blizini i zgrada srpske vlade sa Nikolom Pašićem na čelu. Vrhovna komanda se povukla u Valjevo, a kada se neprijatelj približio, preselila se u Kragujevac. Da bi se ispravila linija fronta, Beograd je napušten. U potpuno opusteli grad umarširale su austrougarske jedinice. Podignuta je žuto-crna zastava. Beogradskom ulicom marširala je 26. karlovačka pučko ustaška pukovnija. Hrvati su pevali:
"Od Triglava do Vardara
Hrvatska će bit` država.
Oj, hrvatski hrabri sine,
Smjelo naprijed preko Drine,
Osvećena krv još nije
Ferdinanda i Sofije".
U Nišu zaseda narodna skupština. Pročitana je Niška deklaracija da će se Srbi boriti ne samo za svoju slobodu, nego i za slobodu bratskog slovenačkog i bratskog hrvatskog naroda!
- Gospodo narodni poslanici, Vlada je uverena u poverenje Narodne skupštine doklegod svoje sile stavlja u službu velike stvari i srpske države i srpsko-hrvatskog i slovenačkog plemena... klanjajući se s beskrajnim poštovanjem svetim žrtvama hrabro i voljno prinesenim na oltar otadžbine... uverena u rešenost celog srpskog naroda da istraje u svojoj borbi za odbranu svog svetog ognjišta i slobode... kao svoj najglavniji i u ovim sudbonosnim trenucima jedini zadatak da obezbedi uspešan svršetak ovog velikog vojevanja, koje je u trenucima kada je započeto, postalo ujedno borba za oslobođenje i ujedinjenje sve naše neslobodne braće Srba, Hrvata i Slovenaca - poručio je Pašić sa skupštinske govornice, a njegov govor je pozdravljen dugim i burnim aplauzom i klicanjem porobljenoj braći Hrvatima i Slovencima.
ĐENERAL Živojin Mišić u trenucima opšte malaksalosti, komanduje kontraofanzivu i u Kolubarskoj bici zadobija briljantnu pobedu.
- Za veliku pobedu u Kolubarskoj bici đenerala Živojina Mišića unapređujem u zvanje vojvode - rekao je kralj sa suzama u očima.
A Pašić je samo tiho dodao:
- Ovaj, onaj, znači Mišića proizvodimo u Putnika!
A 16. decembra, hrvatska pukovnija je sa jarbola skinula austrougarsku i svoju pukovsku šahovnicu, pa se pakuju za prelazak u Zemun i odlaze tiho, bez pesme. Uskoro se u Beograd vraća srpska vojska. Slavi se velika pobeda i oslobođenje prestonice!
Nikola Pašić je svoju krsnu slavu Svetog Nikolu proslavio u svojoj beogradskoj kući.
- Deco, znate šta je novo? Nema više nijednog austrijskog vojnika na našem zemljištu.
Deca su jela žito i gledala veselo u vedrog i raspoloženog oca Nikolu.
PAŠIĆ je u dogovoru sa prestolonaslednikom odredio tri "komandanta" za tri velika fronta. To su bili civili, ali borbeni i naoružani velikim znanjem: vladika Nikolaj Velimirović, filozof Brana Petronijević i matematičar Mihajlo Petrović, poznat u narodu kao Mika Alas zbog svoje svelike strasti - ribolovu. Predsednik srpske vlade je odmah objasnio misije ovih uglednih Srba:
- Gospodo, nastupajuća 1915. godina sudbonosna je za Srbiju. Dakle, otvaramo tri fronta, a vi ste određeni da komandujete na tim frontovima.
- Jeste li nam, gospodine predsedniče, obezbedili oružje i municiju za borbu - našali se filozof Petronijević.
- Vaše oružje su reči i samo reči... Ruski poslanik Trubecki mi je otvoreno rekao da po mišljenju cara Nikole i vlade ruske, mi Maćedoniju treba da prepustimo Bugarskoj. To je cena da Bugari ostanu u ovom ratu neutralni. Odgovorio sam da smo mi mnogo dužni bratskoj Rusiji, ali da bi to bio za nas prevelik i nedopustiv ustupak. Narod bi nam silno zamerio. Vojska bi se demoralisala. Tolike žrtve i, na kraju, kapitulacija pred ucenjivačima. Čak i da damo Maćedoniju, Bugarska će ući u rat protiv nas i saveznika. Onda, ne damo! Je l` tako?
Pozvani su klimali glavom odobravajući.
- Gospodine Petronijeviću, spremite se za put u Englesku, preosvešteni oče Nikolaje, vi ćete s vašim krstom otputovati daleko - u Ameriku, a vi, gospodine Petroviću, u Francusku. Idite i neumorno obilazite sve ljude od značaja koji žele dobro Srbiji. I na ulici i u školama, svuda i na svakom mestu, govorite o Srbiji, o našem uspešnom vojevanju, ali ne možemo dalje bez njihove pomoći. Mi smo na ivici svojih snaga. Tri rata zaredom, pa to ne bi ni mnogo veća i bogatija država izdržala. Saveznici nam nameću sramni mir sa Bugarima. Treba da se odreknemo onoga što smo oslobodili žrtvujući hiljade Srba. Ne štedite sebe u ovom plemenitom i patriotskom poslu. Vaša misija je iste važnosti kao borba prsa u prsa. Obiđite sve redakcije, uzburkajte javno mnjenje i otvoreno recite da je Srbija od svojih saveznika raspeta na krstu, da izdiše, da je u samrtnom ropcu! Ovaj, zasada toliko, želim vam srećan put i uspeha!
RID I TROCKI
BEOGRAD je te sudbonosne petnaeste godine dvadesetog veka ugostio osobite ličnosti, kao što su američki novinar Rid, pa dopisnik "Kijevskih novosti" Lav Trocki. Budući veliki revolucionar i bliski Lenjinov drug sa srpskim socijalistima igrao je preferans u restoranu hotela "Moskva", a sastao se i sa carevim izaslanikom Trubeckim. Razgovarali su o Srbima, a njihovu pažnju privlačio je predsednik vlade Nikola Pašić.
(NASTAVLJA SE)