Teror bele aveti

06. 03. 2005. u 00:00

Za svoje mračne aktivnosti, muslimanske terorističke organizacije regrutuju borce među bosanskim muslimanima i Čečenima. Kampovi za obuku u Albaniji i na obroncima Šare. Jozef Bodanski upozorava na novi talas nasilja fanatičnih islamista.

Piše: Dragan DŽAMIĆ
POČEV od sredine avgusta 2003, radikalni islamistički lideri su povećali ulogu terorističke strukture na Balkanu kao ključno sredstvo u predviđenoj eskalaciji sukoba u srcu Evrope, Izraelu i SAD. Cilj terorističke kampanje je da se okupacija Bagdada definiše kao prekretnica u sudbonosnom džihadu za budućnost islama, tvrdi ekspert za terorizam Jozef Bodanski i dodaje: "Osama bin Laden se usredsređuje na Balkan za novi talas antizapadnog terorizma".

Autor ove analize, koja je privukla veliku pažnju stručnih krugova, urednik Jozef Bodanski, direktor je za istraživanja u Međunarodnom udruženju za strateške studije, a obavljao je i dužnost direktora Kongresne grupe za terorizam i nekonvencionalno ratovanje u Predstavničkom domu SAD.

Kao značajan događaj u ovoj ofanzivi teorista prema prostoru Balkana, Bodanski navodi imenovanje Emira Muse Ajzija - avganistanskog veterana bliskog vrhu Al kaide i talibanskom rukovodstvu - za koordinatora i vođu specijalnih operacija za regrutovanje novih kadrova.

- Nedavno su viši komandanti Osame bin Ladena odlučili da prošire regrutovanje i aktiviranje slovenskih kadrova, zato što imaju evropski, a ne arapski izgled, kako bi povećali mogućnost njihove operativnosti na zapadu - navodi se u analizi.

AJZI je počeo sa regrutovanjem avgusta 2003. godine sa glavnim centrom među bosanskim muslimanima i manjim delom u Čečeniji. Iako su islamisti trenirali buduće teroriste i bombaše još od ranih devedesetih godina, oni do sada nisu bili aktivirani. Sada izgleda, smatra Bodanski, da su se okolnosti promenile. Krajem avgusta 2003. godine, Ajzi je poslao izveštaj muli Kadratulahu, višem talibanskom zvaničniku, o uspehu u regrutovanju "slovenskih osoba" za islamistički džihad. Dodao je da su neki od ovih "belih đavola" već indoktrinirani i trenirani do tačke da mogu da izvedu "Alahov posao u mnogobrojnim evropskim gradovima i na teritoriji Izraela". To je tzv. bela Al kaida.

Priprema dodatnog slovenskog kadra je u toku, izvestio je Emir Musa Ajzi, vođa za regrutovanje u Al kaidi. Trening i priprema se odvijaju na Balkanu i Kavkazu, zatim Gruziji, a operacije na Balkanu su pod supervizijom Muhameda al Zavahirija, brata dr Ajmana al Zavahirija, drugog čoveka Al kaide, najbližeg saradnika Osame bin Ladena.

Bodanski posebno ističe da se program treninga izvodi pod pokrićem Albanske nacionalne armije (ANA) sa komandantima "mudžahedinima povučenim iz Bosne" i udruženim sa Al kaidom. U zamenu za pomoć Albanaca, islamisti pomažu lokalnim teroristima u pripremama spektakularnog terorizma u glavnim gradovima Srbije i Crne Gore, među kojima su, najverovatnije, Beograd i Niš glavne mete.

Jozef Bodanski podseća da je rastući značaj Balkana pomenut i u islamističkom kominikeu koji je potvrđivao i objašnjavao bombardovanje zgrade UN u Bagdadu. Bila je to najznačajnija i najautoritativnija doktrinarna izjava islamističkog rukovodstva u avgustu 2003. godine. Saopštenje je naglašavalo situaciju u Bosni kao najznačajniji protest islamista protiv UN i zapada. Prvo saopštenje je izdala 19. avgusta 2003. godine brigada Abu Hafes al Masri, elitna grupa Al kaide. Islamisti su tvrdili da su zvaničnici UN "nadgledali masakr bosanskih žena i dece 1992. i 1995. godine" i da su "UN odgovorne za masakr 7.000 muslimana u Srebrenici 1995. godine jer su podržavale ideju o neuspostavljanju islamske države u Evropi".

Bodanski zaključuje da raspoloživi obaveštajni podaci ukazuju da "značajni novi talas terorizma, ovog puta sa mnogo evropskih islamista, samo što nije počeo". Prvo su iz Avganistana, gde su se borili protiv Rusa, mudžahedini dolazili u Bosnu, a onda su odatle, sa bosanskim pasošima, dobijenim za "ratne zasluge", putovali po svetu i vraćali se natrag, u Avganistan, da bi se opet borili - ovog puta protiv Amerikanaca. U brdima nedaleko od Kabula, u jednom od skloništa Al kaide, u leto 2003. godine su pronađena i dva bosanska pasoša sa kojima su Egipćani Ibrahim Hosni i Mursi Rokai, koje još odavno goni zakon njihove zemlje zbog terorizma, sasvim legalno doputovali u Avganistan da bi se pridružili braći po Alahu i oružju, u njihovoj svetoj borbi protiv nevernika. Na tom istom mestu, duboko pod zemljom, u jednoj od prostorija pronađeni su i priručnici sa detaljnim uputstvima za izvođenje terorističkih akcija, pisani na srpskohrvatskom, odnosno "bošnjačkom" jeziku.

OVA priča može samo neupućenima zvučati kao nova, jer je još 4. oktobra 1996. godine arapski dnevnik koji se štampa u Parizu, "Vatan al Arabi", koji profesionalno i objektivno već dugo prati zbivanja na Balkanu, upozoravao je da se "arapski Avganistanci u Bosni pripremaju na duže staze za akcije u Evropi i širom sveta" i da se radi o ljudima koji su "podjednako veoma dobro i profesionalno obučeni i kao borci i kao teroristi, i spremni su za akciju u svakom trenutku". Podsećajući da su mudžahedini stizali u Bosnu iz Avganistana, Jemena, Alžira, Tunisa, Maroka, Egipta, Irana, Turske, Saudijske Arabije, Pakistana, Kuvajta, ali i iz Francuske, Holandije, Velike Britanije, Italije i Nemačke, nedeljnik precizira da su svi "islamski borci" počeli da stižu u Bosnu još 1992. godine, u aranžmanu "muslimanske braće", a nešto kasnije i Osame bin Ladena i njegove organizacije. Tu su se odmah ženili domaćim muslimankama čime su sticali pravo na bosansko državljanstvo i, naravno, pasoš. Među njima ih je bilo podosta koji su bili poznati u krugu "svetskih terorista" iz redova Al kaide, poput Šabana Abu Harisa, jednog od istaknutih prvaka egipatske organizacije Gama al-Islamija, ili Abu al Moateza, komandanta odbrane avganistanskog grada DŽalalabada, u vreme rata sa Sovjetima.

POLIGONI ISPOD ŠARE
ISLAMISTIČKI kadar, uglavnom veterani iz Bosne, obezbeđuju trening hiljadama albanskih terorista u centrima na Kosovu i Metohiji, pored Prizrena, na padinama Šare, u kosovskoj dolini Morave, albanskim gradovima Kukeš i Tropoja, i oko Tetova u zapadnoj Makedoniji. Glavno uporište je Albanija, odakle su sa terena stigli izveštaji da je od sredine avgusta pristigao veći broj stranaca iz Turske, Saudijske Arabije, Pakistana i Irana.
(NASTAVLJA SE)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije