Alija Izetbegović je od Bosne napravio sigurno utočište mnogim teroristima iz islamskih zemalja. Dvojica fanatika Halid Almidhar i Navaf Alhazmi, koji su se otetim avionom obrušili na Pentagon, bili su borci mudžahedina u bosanskom paklu.
POLOVINOM 1988. "Vatan al Arabi" je objavio upozoravajući tekst na koji je malo ko u Evropi obratio pažnju. "Šet glavnih terorističkih organizacija: u Egiptu (Islamski džihad, DŽama al Islamija), Pakistanu (Organizacija pakistanskih ulema), Avganistanu (Al kaida), Kašmiru (Partizanski pokret Kašmira) i Bangladešu (Al džihad), upravo se udružilo u `Islamski front` koji predvodi saudijski disident i milijarder Osama bin Laden, koji se nalazi na vrhu liste najtraženijih ljudi Kraljevine. A, egipatski najtraženiji terorista dr Ajman al Zavahiri imenovan je za Osaminog zamenika i zadužen za planiranje vojnih operacija. Ova nova teroristička koalicija odmah je pripremila i listu ciljeva u Evorpi i naftom bogatom Arabijskom pouostrvu i izabrala da joj Amsterdam bude glavna logistička stanica, a Luksemburg tajni bankarski centar".
Dnevnik "Vatan al Arabi" dalje objašnjava da je o vezama Osaminog "Islamskog fronta", odnosno Al kaide sa Bosnom brinuo Marokanac Abd el Kasem, oženjen Italijanskom, koji je živeo mirnm porodičnim životom u okolini Milana. Jednom godišnje kretao je na malo duži put, kada je obilazio zemlje Bliskog istoka, sve do Tunisa i Alžira, i dalje do Pakistana, a u povratku je obavezno svraćao u Zenicu, "da obiđe stare prijatelje". Italijanska policija je tek u leto 2003. otkrila da je ovaj Italijan marokanskog porekla održavao vezu između vrha Al kaide i bosanskih partnera i saradnika ove terorističke organizacije, kao i da je regrutovao mlađe Bosance za kampove Al kaide u Avganistanu.
Valja podsetiti da je Egipat još 22. maja 1996. zatražio od vlade u Sarajevu izručenje 75 egipatskih građana - mudžahedina i terorsita koji su se u bosanskom ratu borili na strani bosanskih muslimana kao pripadnici "Brigade arapskih mudžahedina", a koje egipatski državni tužilac tereti za razne zločine i terorističke akcije. Tad je nezavisni egipatski nedeljnik "Destur" napisao da je Bosnu, baš u to vreme, tri puta posetio dr Ajman al Zavahiri, čovek koji je organizovao atentat na predsednika Mubaraka u Adis Abebi. Jedan od traženih bio je samo godinu dana kasnije aktivni učesnik masakra u Luksoru kada je ubijeno 58 stranih turista u blizini hrama faraonske kraljice Hačepsut. Reč je o teroristi Al Huseini Arman Mahmudu zvanom Al Misri.
NAKON opsežne istrage koja je sprovedena u SAD posle terorističkog napada 11. septembra 2001. godine, američki istražni organi su došli do zanimljivih podatka. Ustanovljeno je da su se dvojica terorista kamikaza - Halid Almidhar i Navaf Alhazmi, koji su pilotirali otetim avionom "Ameriken erlajnza", koji se obrušio na zgradu Pentagona - borili za vreme rata u Bosni u jedinicama mudžahedina! Za njih se pouzdano zna da su boravili u Bosni, a pretpostavlja se da su još neki od terorista koji su poginuli u napadu na SAD 11. septembra ratovali u Bosni.
Francuzi Kritijan Šeno, novinar Radio Frans enternasionala i njegov kolega Žorž Malbrino iz "Figaroa", četiri meseca proveli su kao taoci u zarobljeništvu "Islamske armije Iraka". Posle oslobađanja iz zatvora, Kristijan Šeno je 28. decembra 2004. godine izjavio Tanjugu da su njihovi otmičari bili veterani Osame bin Ladena iz BiH. "Jedan od njih, mlađi čovek od tridesetak godina, pričao nam je da je bio u Bin Ladenovom kampu u Avganistanu i da se borio u Bosni".
Zahvaljujući dobrom poznavanju arapskog jezika, Šeno i Malbrino imali su priliku da razgovaraju sa otmičarima. Šeno je posvedočio da im je jedan od otmičara pustio kasetu s bosanskom muzikom i podsetio da su među taocima koje su pogubili pripadnici "Islamske armije Iraka" i dvojica Makedonaca i italijanski novinar Enco Baldoni. "Shvatili smo da se radi o jednom od arapskih ratnih vođa, koji je ispaljivao rakete u Bosni i uzvikivao `džihad, džihad`. Shvatili smo i da neki od naših otmičara pripadaju onome što smo nazvali Bin Ladenova planeta".
ANALIZE stručnjaka za borbu protiv terorizma, kao i obaveštajnih službi mnogih zemalja, ukazivale su, još dok je trajao rat u BiH na postojanje dobro organizovane "fundamentalističke internacionale" i delovanje jake islamske terorističke organizacije na tlu Evrope, Srednjeg i Bliskog istoka i SAD, u kojoj je msulimanski deo Bosne predstavljao veoma važnu kariku. Upravo se u Bosni ogledala sva složenost, tajnovitost i dobra organizovanost međunarodnog islamskog terorističkog pokreta.
Izveštaji obaveštajaca sa terena potvrđivali su da je u Bosnu od 1992. do 1996. godine vodilo nekoliko dobro organiovanih kanala iz Alžira, Egipta, Avganistana, Saudijske Arabije, kojima su preko Turske, Italije, Francuske, Slovenije i Hrvatske ubacivani mudžahedini, teroristi, naoružanje, novac i droga. Ti kanali su, naravno, bili dvosmerni, jer su se iz Bosne u suprotnom pravcu vraćali iskusni borci, naoružanje i eksploziv za terorističke akcije po zemljama zapadne Evrope, Bliskog istoka i severne Afrike, odakle su lakše dostavljani do krajnjeg odredišta.
Procene kesperata UN govore da se tokom rata u Bosni borilo preko 3.000 mudžahedina i dobrovoljaca iz islamskih zemalja, koji su u ime Alaha vodili sveti rat - džihad. Postoje, međutim, i neki analitičari koji smatraju da je broj mudžahedina u Bosni bio i dvostruko veći (od 6.000 do 8.000)
Prisustvo ovako velikog broja verskih fanatika iz islamskih zemalja, među kojima je bilo dosta pripadnika najzloglasnijih terorističkih organizacija i grupa, kao što su Al Kaida, proiranski Hezbolah, palestinski Hamas, etipatska DŽama al Islamija, alžirska Oružana islamska grupa (GIA) i druge, dalo je surovu, krvavu dimenziju rata u Bosni.
Zahvaljujući tome što je u redove svoje vojske primio najgore teroriste današnjice, Alija Izetbegović je sa svojim sledbenicima od Bosne napravio sigurno utočište u srcu Evrope mnogim teroristima iz islamskih zemalja, koji se putem svetog rata džihada bore za ostvarenje svojih ekstremnih ciljeva.
POD ZASTAVOM DŽIHADA
NEDAVNO je na suđenju bivšem jugoslovenskom predsedniku Slobodanu Miloševiću u Hagu, svedok Patrik Bario, francuski pukovnik i ekspert za terorizam, izneo podatak da postoje dokazi (dokument Ministarstva unutrašnjih poslova BiH), da je i vođa terorističke grupe Al kaida, koja je izvela napad na SAD 11. septembra - Mohamed Ata, takođe posećivao Bosnu (pominje se boravak u selu Bakotić), gde se sastajao sa svojom "braćom" i istomišljenicima.
Među teroristima koji su ratovali u Bosni nalazi se i Abdel Azis el Mukrin, Saudijac, regionalni vođa Al kaide u Saudijskoj Arabiji, koga su Saudijske vlasti likvidirale u žestokom vatrenom okršaju u Rijadu, 2004. godine. Pod zastvom džihada sa njim se u Bosni borio i Muhamed Hamdi al Ahdal, poznat kao Abu Asem al Mači, vođa terorističke ćelije Al kaide u Jemenu, koji je učestvovao u napadu na američki ratni brod "Kol" u Jemenu 2000. godine. Posle duge potrage uhapšen je u jemenskoj prestonici Sani, 23. 11. 2003. godine.
(NASTAVLJA SE)