Iza tobož humanitarne delatnosti skrivali su se okoreli teroristi. Propovedali su dobro, a planirali zlo, izjavio je general DŽon Silvester, komandant Sfora u Bosni. Poruke islamske omladine iz Travnika.
Sud u Čikagu je 18. avgusta 2003. godine osudio Enama Arnauta na kaznu od 11 godina zatvora. Američki tužilac Patrik Ficdžerald obrazložio je da je Arnaut unajmio "poznatog člana Al kaide da bude glavni humanitarac za Čečeniju" i da se koristio humanitarnim radom kako bi maskirao terorističku aktivnost Osame bin Ladena, sa kojim se u više navrata slikao. Ficdžerald je Arnautove napore vezao za pokušaj pribavljanja oružja za terorističke aktivnosti Bin Ladenove organizacije, pa čak i za nabavku uranijuma za eventualnu atomsku (prljavu) bombu!
Od početka 2002. godine, tokom više meseci, američki i bosanski istražitelji ispitivali su poslovanje i finansije desetak islamskih dobrotvornih organizacija za koje se sumnjalo da su povezane sa terorističkim aktivnostima. Pri tome ih je naročito zabrinula činjenica da je tokom 2000. i 2001. godine, dvadesetak ekstremista iz Bosne i drugih balkanskih zemalja regrutovano u redove međunarodne terorističke mreže. Većina od njih je radila upravo za islamske humanitarne organizacije.
- PROPOVEDALI su dobro, a planirali zlo - izjavio je ovim povodom američki general DŽon Silvester, komandant snaga Sfora u Bosni i Hercegovini. Prema njegovim rečima, ovde se radilo o mreži tvrdokornih islamista koji koriste Bosnu za nove napade i to zahvaljujući popustljivim zakonima i poroznoj granici. General Silvester je boravio u Bosni i 1996. godine, kada su trupe mirovnih snaga Ifor izvršile prepad na logor za obuku terorista nedaleko od Fojnice, kojim su rukovodili iranski instruktori.
Opasno dvostruko delovanje humanitarnih islamskih organizacija u Bosni, odnosno na Balkanu, bilo je od presudnog uticaja da, krajem oktobra 2002. godine, američka ambasada u Sarajevu dostavi predsedništvu BiH spisak islamskih nevladinih i humanitarnih organizacija, sa zahtevom da se one odmah zatvore, jer je postojala ozbiljna sumnja da su povezane sa terorističkim organizacijama. Zahtevano je, takođe, i deportovanje stranaca zaposlenih u tim humanitarnim organizacijama, radi sprečavanja eventualnih terorističkih aktivnosti.
Na ovom spisku organizacija za koje je bilo navedeno da "predstavljaju terorističku pretnju SAD", a delovale su na prostoru muslimansko-hrvatske federacije, posebno su bile podvučene: Aktivna islamska omladinska organizacija, Al Haramein, Al Furgan, Visoki saudijski komitet za pomoć. Jedna od njih - Aktivna islamska omladinska organizacija, 8. oktobra 2002. godine u Travniku je organizovala skup, kojem je prisustvovalo oko 150 delegata iz 50 zemalja, koji su se dogovarali o zajedničkoj strategiji delovanja u slučaju napada Amerike na Irak!
Prema saznanjima obaveštajnih službi, islamisti su na ovom sastanku objavili sveti rat, džihad, "evropskoj rasi", misleći, pri tom, i na Amerikance i Evropljane - zato što su postali "dobrovoljni robovi Jevreja i Izraela". Učesnici sastanka složili su se da ostave po strani sve međusobne sukobe u muslimanskom svetu, da ujedine islamske snage što je pre moguće i da "uzvrate udarac" u odgovoru "američko-cionističkoj agresiji". Pri tome će upotrebiti sva sredstva - i dozvoljena i nedozvoljena.
Činjenica da je sastanak održan u Bosni upozorava da ova zemlja može da postane, posle Avganistana i sada Iraka, centar međunarodnih islamskih terorista, odakle će se koordinirati akcije po Evropi.
JEDNA od najaktivnijih "nevladinih organizacija" humanitarnog tipa, koja se posebno istakla u poslovima oko dopremanja naoružanja, novca i mudžahedina u BiH, bila je Agencija za pomoć trećem svetu, kojom je u Beču rukovodio nekadašnji sudanski diplomata El Fatih el Hasanein. Ova agencija je veoma vešto uspevala da "zaobiđe" embargo UN i da kupuje i doprema naoružanje muslimanskoj vojsci.
El Fatih el Hasanein je, u stvari, bio glavni trgovački posrednik na ilegalnom tržištu naoružanja između muslimanske vlade u Sarajevu i jedan od glavnih organizatora kontakata i obaveštajnih veza Alije Izetbegovića i njegovih saradnika sa značajnim i uticajnim ličnostima iz islamskog sveta, kao i sa pojedinim islamskim ekstremističkim organizacijama, posebno sa Bliskog istoka i regiona Persijskog zaliva. El Hasaneinu su na ovim poslovima pomagali tadašnji bosanski ambasador u Beču Husein Živalj i visoki zvaničnik vlade u Sarajevu Hasan Čengić.
Najviše novca za kupovinu naoružanja dala je Saudijska Arabija, zatim Malezija, Sudan, Pakistan, Bruneji i Turska. Preko "humanitaraca" delovale su i islamske terorističke grupe, šaljući dobrovoljce, oružje i novac za "sveti rat" u Bosni. Rukovodilac centra TVRA u Beču El Fatih el Hasanein pripadao je sudanskoj partiji Nacionalni islamski front. Studirajući medicinu u Beogradu, prvi put je sreo Izetbegovića 1970. godine, prilikom jednog od mnogobrojnih susreta tada već poznatog stručnjaka za islam sa grupom muslimanskih intelektualaca, koji su živeli u glavnom gradu tadašnje SFRJ. Na suđenju 1983. godine u Sarajevu, Izetbegović je potvrdio da je Hasanein njegov dobar prijatelj. Dakle, radilo se o jednoj dugogodišnjoj i čvrstoj saradnji.
Septembra 1995. godine, specijalne policijske jedinice provalile su u kancelariju TVRA u Beču i na osnovu dokaza i dokumentacije tada zaplenjene, završeno je sklapanje već odavno započetog mozaika o tome kako je muslimanska vlada u Sarajevu uspevala da doskoči embargu na uvoz naoružanja.
LUKAVI ARNAUT
ENAMA Arnauta, poreklom Sirijca, agenti američkog FBI su uhapsili u Čikagu 30. aprila 2002. godine, zbog, kako je navedeno, veza sa međunarodnom terorističkom mrežom Al kaide. Istraga je utvrdila da je Arnaut, kad god bi u proteklih nekoliko godina posetio filijalu fondacije "Dobročinstvo" u Sarajevu, podizao istu sumu u lokalnoj banci - 50.000 dolara! Deset puta po 50.000 i za dve godine nakupio je pola miliona dolara. Novac bi podigao i tu bi mu se gubio trag.
- Novac je nestao. Nemamo pojma gde je završavao - izjavio je za američki nedeljnik "Tajm" Ivica Mišić, šef bosanske antiterorističke komisije. Pred američkim sudom islednici FBI pružili su dokaze da je Enam Arnaut koristio svoju dobrotvornu organizaciju sa sedištem u Ilinoisu (SAD), i njene ogranke širom sveta za finansiranje terorističkih aktivnosti.
(NASTAVLJA SE)