Da su saveznici uskratili vojnu i ekonomsku pomoć partizanima, njihov pokret bi krahirao za nekoliko meseci, ocena je američkog posmatrača. Kada su sovjetske snage ušle na teritoriju Jugoslavije, ispostavilo se da njihova komanda nema jasnu politiku.
Ovo, naravno, nije bilo tačno, jer je već postojala misija “Haljard”, koju je predvodio DŽordž Musulin. Misija “Rendžer”, s obaveštajnim pukovnikom Robertom Mekdauelom na čelu, pre rata jednim od najpoznatijih profesora istorije Balkana, bila je isključivo vojnopolitička. U njegovoj misiji bio je i vrhunski obeveštajac srpskog porekla Nik Lalić. I drugi članovi “Rendžera” - izuzev poručnika Elsvorta Kremera, bili su srpskog porekla: kapetan DŽon Milodragović i poručnik Milan Rajačić.
Misija “Rendžer” u Srbiji je boravila do prvog novembra, baš kada su trupe Crvene armije nadirale sa svih strana.
- Kada su ruske armije prešle granicu počeli su od nacionalističkih komandanata da stižu izveštaji da ruska vrhovna komanda nema neku određenu politiku. Komanda generala Mihailovića je uspostavljala veze između Rusa i nacionalista gde god je bilo moguće. U mnogim slučajevima, ipak, nacionaliste su hapsili Rusi, a nekad partizani, koji su sarađivali s Rusima. Ponekad su ruski komandanti uspostavljali prijateljske odnose s lokalnim nacionalistima i uveravali ih da je ruska okupacija vojne prirode i privremena - kaže se u “nepolitičkom “ izveštaju pukovnika Mekdauela, 23. novebra 1994. godine, štabu 2.677 regimente.
On je bio “zaprepašćen probritanskim raspoloženjem među nacionalistima, uprkos pomoći koju su Britanci pružili partizanima”.
ONI ne mogu da prihvate odluku Amerike kojom se odriču odgovornosti za razvoj događaja na Balkanu - napisao je Mekdauel u obaveštajnom izveštaju. “Prihvatili bi i američku okupaciju, zajedno s britanskom i ruskom, jer su uvereni da je to jedini način da se spreči građanski rat, obezbedi nadgledanje izbora i priznavanje odgovorne vlade Jugoslavije posle toga”.
Partizani su očigledno bili obavešteni o Mekdauelovom izveštaju, jer je na suđenju Draži Mihailoviću nekoliko puta rečeno kako je američka misija uveravala Mihailovića da će američke trupe ući u Jugoslaviju.
- Ja nikad nisam izjavio niti učinio nagoveštaje da će američke trupe ući i okupirati Jugoslaviju - odgovorio je Komitetu za pravedno suđenje Mekdauel.
- Naprotiv, na mnoga pitanja Jugoslovena uvek sam tvrdio da ima vrlo malo ili nimalo izgleda da se američke trupe nađu u Jugoslaviji.
Jedna od najvećih zamerki na suđenju u Beogradu bila je i, navodna, Mekdauelova izjava “da se američka omladina ne bori za komunizam i da američki narod ne želi da vidi komunizam u Srbiji”.
- Ja sam često izjavljivao, kao odgovor na nemačku propagandu, da je američka namera da celu Evropu preda komunistima, da mi ne šaljemo svoju omladinu da gine za komunizam, već isključivo da uništi nacizam. Isto tako sam izjavljivao da se nas ne tiču unutrašnji poslovi Jugoslavije - kazao je Mekdauel.
Da američki obaveštajni pukovnik nije baš “bio nezainteresovan za politička pitanja”, vidi se iz njegovog izveštaja:
- Sadašnja snaga partizanskog pokreta, politička i vojna, rezultat je rata ili, preciznije, britanske i američke vojne pomoći. Danas je partizanska armija uglavnom regrutovana. NJene najbolje jedinice sastoje se od raseljenih stanovnika. Kad bi saveznici uskratili vojnu i ekonomsku pomoć partiznaskoj vojsci, njihov sadašnji pokret bi propao za nekoliko meseci.
PREMA Mekdauelovoj proceni: - Tito može da održi sadašnji položaj i vlast samo nastavljanjem savezničke pomoći i stanjem koje je nalik na ratno.
- Vojna snaga nacionalista ne može da podnese klasični rat protiv partizanske armije kojoj pomažu saveznici - nastavlja šef misije “Rendžer”. - Uprkos svemu, gde god izbije pravi građanski rat, nacionalisti: Srbi, muslimani, Hrvati i Slovenci verovatno će se u početku odupreti na klasičan način. Oni će biti poraženi ukoliko se nastavi saveznička pomoć, zbog nedostatka municije i sposobnosti partizana da se brzo grupišu.
Takvim porazom biće započet period gerilskog ratovanja o čemu već postoje planovi, objašnjava Mekdauel:
- Oni računaju da će Titu biti potrebna vojna nadmoć četiri prema jedan, tj. aktivna vojna sila od 400.000 ljudi, da razbije organizovani gerilski otpor. S obzirom na partizanske snage od 200.000, oni veruju da partizani neće biti u stanju da uspešno okupiraju veći deo Jugoslavije, tako da će se gerilska borba nastaviti još najmanje dve godine. Oni, zatim, veruju da će se Tito, ukoliko pokuša da izgradi armiju dovoljno veliku za šest meseci ili godinu dana, toliko preopteretiti da će sam doprineti svom padu.
Američki pukovnik naglašava kako se pripreme nacionalista za gerilski otpor obavljaju s najvećom ozbiljnošću, kao i da se nacionalisti nadaju “da će se saveznici konačno odreći nasilnog uspostavljanja partizanske dominacije”.
DŽELATI SOPSTVENOG NARODA
NACIONALISTIČKE vođe predviđaju starhovladu nalik onoj koju su partizani već uspostavili protiv Srba, kaže se u izveštaju američkog obaveštajnog pukovnika.
- Oni, ipak, očekuju da komunističko rukovodstvo neće biti u stanju da nađe dovoljan broj ljudi koji će tako dugo pristati da budu dželati sopstvenog naroda - napisao je Robert Mekdauel. - Ono čega se najviše plaše je da će se jugoslovenski partizani udružiti s komunističkim pokretima iz susednih zemalja i da će Jugoslaviju terorisati armija Mađara, Rumuna, Bugara i Albanaca, pod Titovom komandom.
(NASTAVLJA SE)