Sanda Rašković Ivić: Svaki prognanik prošao je kroz tri faze. Neposredno posle bekstva bio je srećan jer je izvukao živu glavu, zatim naviru pitanja: kako ću, gde i od čega da živim. Na kraju stiže depresivni pesimizam.
GUBITAK zavičaja gotovo je merljiv sa smrću dragog bića. Kao u snovima, prognani osećaju strahovito žive slike, mirise i zvukove izgubljenog kraja. Ta početna nostalgija gotovo je razarajuća.
Dr Sanda Rašković Ivić, neuropsihijatar, bivši komesar za izbeglice i sama je, zbog rata u Hrvatskoj, morala da napusti dom. Sudbinu prognanika razume. Dramatičan izgon srpskog življa iz Krajine, u ljudima je stvarao višestruki bol. Rane napaćenog naroda vidala je i kao lekar, i kao čovek koji je doživeo sličnu sudbinu. Mnogo puta zabolela je tuđa muka, ali jednu ne zaboravlja:
- Dežurala sam kada su mi doveli ženu koja je u izbegličkoj koloni izgubila devojčicu. Svoje mrtvo dete dete nosila je na rukama osamdeset kilometara. Dete je umrlo od dehidracije. Majka nije imala gutljaj vode da je napoji.
Bežeći od oružja i smrti ljudi su ostavljali sve za sobom i kretali na put neizvesnosti. Mnogi nisu uspeli da dođu do Srbije i slobode. Umrli su u koloni. Bližnji, ako ih je bilo, sahranjivali su ih kraj puta. Lične drame pretapale su se u kolektivnu, razarajuću. I kad se "negde" stiglo, muci nije bilo kraj. Tek tada, sa opstankom i životom se trebalo suočiti. Našem novinaru Dušici Radeki, dr Sanda Rašković Ivić otkrila je psihološki profil izbeglice. Njega je "crtala" nepoznata sredina, novi ljudi. Bez igde ičega, moralo se ispočetka. Ali, kako?
- Lek je suočiti se sa tugom i iz rana stvoriti nov život. Ali, to je težak proces. Na sreću, većina izbeglica je to uspela - kaže dr Rašković Ivić.
Svaki prognanik, po njenim rečima, prošao je kroz tri faze. Optimizam, kao prva, javlja se neposredno posle bekstva, kad je čovek srećan što je spasao glavu i što mu je porodica na broju. Traje od nekoliko dana do nekoliko nedelja. Sledi realni pesimizam, kad naviru pitanja: šta me čeka, kako da se prehranim, gde ću da živim? U ovoj fazi, koja traje od šest meseci do godinu, čovek se suočava sa onim što je izgubio. Treća - depresivni pesimizam, može da se rastegne i na tri godine.
- To je mučan period, kad se svet čini užasnim. Stiže nostalgija. Javlja se apatija, kad se budućnost ne nazire. Apatija može da uslovi i depresiju, kod labilnijih i paranoju. Ona je uzročnik i brojnih psihosomatskih bolesti - kaže dr Rašković Ivić.
U kolonama čemera, na traktorima, u prikolicama, kamionima bez cirade, bilo je i mnogo beba, dece, staraca. Putovanje kojem su pretili smrt, žeđ, glad, meci, granatiranja, trajno je urezano u sećanje. Ono se ne zaboravlja. Po dolasku na odrednicu, sledilo je suočavanje sa novom sredinom. Mlađi, koji nisu imali svest o pripadnosti, brže su se adaptirali. Teže je išlo kod dece u pubertetu. Tako mladi, dok se tek "ukorenjuju", suočavali su se sa problemom opstanka. Stariji od 60 godina nisu bili spremni za promene. Njihove su rane najdublje. Oni su se tiho, gotovo nečujno, prepuštali sudbini kao usudu. Za sve - i za povratak, i za novi početak, trebalo je hrabrosti.
Novo okruženje, ma kako blagonaklono, nije svima pružalo podršku. Problem, možda najdublji, bilo je razočaranje u maticu, od koje se očekivala zaštita. Zatekli su ih, takođe, iznureni ljudi, izmoreni nemaštinom, hiperinflacija, zemlja u izolaciji... Narod u Srbiji najbolje je primio prve kolone izbeglica, a kako su prolazile godine solidarnost se tanjila.
Deset godina posle pogroma, u kolektivnim centrima ostali su stari i bolesni, udovice sa decom, porodice invalida. Oni i dalje žive teško, u skromnim, često nedostojanstvenim uslovima. Njihov dan je strašno dug i oni ništa ne očekuju. Tek ponekad, na vrhuncu te slabe nade, kažu: "Rešiće se nešto", a ni sami ne znaju šta je, zapravo, to.
Želja da se, makar na tren, dođe na svoje, vidi svoja kuća, njiva, poljana, po rečima dr Rašković Ivić je normalno osećanje čoveka sa dušom. Od razorne nostalgije razdvaja ga samosvest da je sticajem životnih okolnosti odabrao drugi put, a da mu je novi grad u kojem je - novi zavičaj. Ako ode, isplače se, doživi katarzu i, po pravilu, zadovoljan se vrati svojoj kući - ovde.
I dr Sanda Rašković Ivić volela bi da ode u rodni kraj, ali kaže da nema snage da vidi srušenu kuću.
- Odlazila su moja deca, a ja sam ih molila da mi slikaju predele, zalazak sunca, brda... Posle, dok su mi pokazivali fotografije, plakala sam, plakala je i moja ćerka.