Dokumentaciono-informativni centar "Veritas" punih deset godina slaže potresnu priču o ubijanju naroda. Savo Štrbac: Umesto lažnih hrvatskih priča o povratku, ponovo bombe, ponovo jauci, mrtvi...
I kad je prestao svaki otpor SVK, agresor je ubijao ljude u izbegličkim kolonama, i do Une i preko Une, duboko na teritoriji Republike Srpske. Na putevima kojima su se kretale krajiške izbegličke kolone, ostajali su leševi. Na decu, žene i stare, udarale su artiljerijske granate, avionske bombe, pogađali su ih snajperski hici...
Dokumentaciono-informativni centar "Veritas" deset godina slaže potresnu priču o - ubijanju naroda. U bolnoj evidenciji, kao usud ali i opomena, stoje imena 1.934 poginulih i nestalih Srba, od čega 1.196 civila. Polovina starija od 60 godina. Od ukupnog broja žrtava, samo u avgustu te bolne 1995, ubijeno je 1.883 ljudi. Ili, statistički precizno, po 68 dnevno!
Savo Štrbac, rukovodilac "Veritasa" u Beogradu, novinaru "Novosti" Radetu Matijašu rekao je da su Hrvati pokupili i pokopali 911 srpskih leševa, najviše pod oznakom "nepoznat", od kojih je nešto više od polovine ekshumirano. Samo trećina je identifikovana dok se, po njegovim rečima, bezrazložno odlaže ekshumacija ostalih registrovanih grobnica. Za većinu sa spiska nestalih još ni leševi nisu pronađeni.
- Oko 1.500 pripadnika Srpske vojske Krajine preživelo je hrvatski zatvor ali sa traumama za ceo život - kaže Štrbac. - Još 15 vojnika osuđenih za ratni zločin izdržava kaznu u nekom hrvatskom kazamatu. Oko 3.200 starih i nemoćnih, koji nisu hteli, ili nisu mogli, da napuste ognjišta, na silu je deportovano u logore za civile. Krajina je opustošena, opljačkana i zapaljena. Nisu štedeli ni crkve, kulturne, istorijske spomenike, ništa srpsko. Savet bezbednosti, osim "snažne osude hrvatske vojne ofanzive velikih razmera" (R 1009/95), nije kaznio agresora.
Najveći paradoks "Oluje", kao i onog što joj je prethodilo - "Miljevački plato", "Maslenica", "Medački džep" i "Bljesak", prema rečima Štrpca, je u činjenici da je agresor bila članica UN, a Krajina zona pod zaštitom iste organizacije.
A gde su krajiški Srbi, deset godina posle izgona?
- I dalje smo, uglavnom, prognanici, beskućnici, apatridi i iseljenici. Oni koji su nas brutalno oterali iz naših domova zovu nas zločincima. I dalje postavljamo ista pitanja: kako možemo biti agresori u državi u kojoj smo bili konstitutivan narod, kako možemo biti zločinci kad su oni nas ubijali, dve trećine nas prognali, uništili nam svu privatnu imovinu i sve istorijske, kulturne i duhovne spomenike.
A mi, krajiški Srbi, samo želimo da se vratimo u svoj zavičaj, na svoja imanja, u svoje stanove. Hoćemo da sakupimo kosti pobijenih rođaka i sahranimo ih po našim pravoslavnim običajima. Naš povratak, ako ga ikada bude, želimo da bude dostojan čoveka. U to, da budem iskren, sumnjam.
Svesni smo da Hrvatska onemogućava ili otežava naš povratak služeći se diskriminišućim zakonima, na osnovu kojih su nam oduzeta mnoga ekonomska, građanska i politička prava. Posle dugo planiranog etničkog čišćenja, u koji je uložila mnogo potencijala, Hrvatska se dobrovoljno neće odreći svoje "demografske ravnoteže".
Zato je u desetoj godini izgnanstva, licemeran prizvuk kojim čelnici hrvatske države javno govore o povratku Srba, kao prioritetnom državnom i nacionalnom pitanju. A, zapravo, ništa se nije promenilo na bolje. Naprotiv, državni mediji, vokabularom iz ranih devedesetih, propagiraju mržnju prema svemu što je srpsko; povratnici se hapse i maltretiraju, uključujući i ritualna ubistva; ponovo odjekuju bombe i ruši se srpska imovina; napadaju se pravoslavne svetinje, znamenja i sveštenstvo, ponovo se ispisuju grafiti "Srbe na vrbe".
I sve ovo, dešava se u godini u kojoj je Tužilaštvo Haškog tribunala izmenilo i dopunilo prvobitnu optužnicu protiv hrvatskih generala Ivana Čermaka i Mladena Markača. Zajedno sa generalom Antom Gotovinom oni se terete da su tokom i nakon operacije "Oluja", "sudelovali u udruženom zločinačkom poduhvatu čiji je zajednički cilj bio prisilno i trajno uklanjanje Srba sa područja Krajine". Na optužnici je i celokupni hrvatski vojni i politički vrh iz ratnog perioda, na čelu sa pokojnim Franjom Tuđmanom. Za zločin se terete i mnogi neimenovani članovi iz vojnih, policijskih, političkih i stranačkih struktura.
KAKO RANE ZALEČITI
NI deset godina posle egzodusa Srba, Hrvatska ne uspeva, i ne želi, da reši srpsko pitanje po evropskim standardima - kaže Štrbac. - Prognani Srbi rešenje statusa u Hrvatskoj vide u primeni plana Z-4 s početka 1995, kojim im je međunarodna zajednica (UN, EU, SAD i Rusija) garantovala "državu u državi". Nadamo se da autori ovaj plan nisu pravili za "jednokratnu upotrebu" ili za tadašnje čelnike Hrvatske, RSK ili SRJ. Očekujemo reakciju međunarodne zajednice, posebno na implementaciji Plana Z-4, jer bi se donekle ispravila velika istorijska i ljudska nepravda, kojoj je i sama uveliko kumovala, prema Srbima iz Hrvatske.
U novom domu Vojinovića tuga za ognjištem
PUSTI, SINE, DA PLAČEM
DRAGICU Vojinović (47) samohranu majku Dušana (27) i Dušanke (25), najgora nepogoda zadesila u selu Katinovac, Vrgin most. Muža Mileta dopremili godinu ranije sa VMA iz Beograda, i čim je legao u krevet rodne kuće, umro je.
Vojinoviće je naš reporter V. Popović posetio u novoj kući, u novom zavičaju - Rači Kragujevačkoj.
Majka Dragica Vojinović:
- Imali smo tako lepu kuću. Mali Dušan seo za volan traktora, puna prikolica razne, tuđe čeljadi. Kuda? U Glinu, prema Topuskom?
Sin Dušan Vojinović:
- Imao sam 17 godina, nisam bio mali. Video sam tenkove kako probijaju kuće, štale, gaze auta, stoku, mrtve ljude... Majka kuka što ni dokumenta nemamo.
Majka Dragica:
- Pobegli smo u šumu, kod Rujevca. Tri dana i tri noći u šumi. Lutali smo, mislili da hodamo prema Dvoru. Deca potpuno iznemogla od gladi. Tražim vodu, nađem neku baru, u jednoj bašti ovoliko male paprike. Gledamo kroz granje i žbunje krvavi pir ustaša.
Sin Dušan:
- Primetili smo džip Unprofora, ali nismo smeli da se javimo.
Majka Dragica:
- Mislila sam, ne mogu da izdržim, deca umiru, gube mi se, javiću se, pa neka nas pobiju. Unprofor nas odveo do nekog kamiona, dali deci da nešto jedu. Deca sve ispovraćala, stomak nije primao hranu. Onda, kamion sa izbeglicama prema Sisku. Zaustavljaju nas ustaše. Jedan mi je stavio cev puške u usta i pitao gde mi je muž. Umro je - rekla sam. Vodili su nas putevima gde nije bilo toliko leševa, ali sam videla dovoljno.
Sin Dušan:
- Iznenada je stao naš kamion. Došle ustaše. Nema zaštite. Što ste stali? - smejao se jedan. Šofer vam pobjegao? Vozač je bio mrtav, ležao na volanu, mozak mu bio raznet. Pobegli smo prema nekom groblju, a oni su pucali uvis. Uhvatio sam devojčicu od tri godine i trčao, osećao sam njen dah.
Majka Dragica:
- Eto Unprofora, strpaju nas u drugi kamion, a mi smo cele prethodne noći bili na groblju, gledali krstove i krstili se, neko dete je plakalo, čula sam da su mu i majku i oca ubili...
Sin Dušan:
- Nemoj, majko, opet.
Majka Dragica:
- Hoću. Nas su od Siska izmetom gađali, kamenovali nas, bacaju nam koske u prikolicu kamiona...
Sin Dušan:
- Oženio sam se majko, unuka čekaš. Tvoja ćerka, moja sestra, Dušanka se udala u ovdašnjem selu Miraševcu, dve ćerkice, tvoje unuke ima. Dobar čovek, Miloje Živanović nam dao plac, kuću smo izgradili... Eto, penje se pasulj uz pritku, imamo krompir, naći ću i ja posao, završio sam Mašinsku školu ovde u Rači... Možda će unuci opet u Krajinu.
Majka Dragica:
Pusti, sine, da plačem.