Poezija i vlast

07. 01. 2006. u 00:00

Vaša poezija, Sergeju Aleksandrovi?u, pojavljuje se kao moneta za potkusurivanje uz pomo? koje, igraju?i se prijatelja ili neprijatelja seljaštva, mogu da se zarade poeni u borbi za vlast, kaže Trocki

PIŠE: VITALIJ BEZRUKOV

- JA se, takođe, nadam, prekinuo ga je Trocki. - Zato sam vas i pozvao. Malo je pesnika koji su ostali uz revoluciju... Blumkin me je obavestio da vas je hapsila CK... Koliko ste vremena proveli u zatvoru?
- Osam dna!
- Osam dana?! - zavrteo je sažaljivo glavom. - Za šta vs optužuju?
- Za kontrarevoluciju - odgovorio je Jesenjin.
Trocki je počeo da se cereka kao đavo.
- Sad još i kontrarevolucija?! Idiot!!!Ja znam vaše delo, Jesenjine - počeo je da govori - pažljivo ga pratim... Vi ste hrabar čovek, ponekad nerazumno hrabar, zato ću govoriti s vama onoliko otvoreno koliko mi dozvoljava moj položaj u vlasti.
Jesenjin je postao oprezan: "Pazi se, Sergun!" - setio se Galjinih predavanja.
- Sve te provokacije u vezi s vama... da, da, upravo provokacije i ništa više, ja smatram da je tako - Trocki je stegao zube - optužbe za antisemitizam pri svakom pijanom skandalu - to je sve izazov meni, Lavu Trockom. Sva ta kampanja protiv Jesenjina i drugih seljačkih pesnika, optužbe za antisemitizam - rezultat su mog suprotstavljanja trijumviratu Zinovjev - Staljin - Kamenjev. Borba za vlast je dostigla takve visine da su sva sredstva dozvoljena.
- Je ne razumem kome je bilo potrebno i zašto, da u, kako vi kažete, borbi za vlast, diže svu tu buku oko incidenta u pivnici - iskreno je rekao Jesenjin.
- Objasniću prosto - Trocki je prezrivo iskrivio usta. - Moji politički protivnici koje sam nabrojao... i drugi s njima, pored umanjenja mog značaja u istoriji revolucije kao predsedniak Revolucionarnog saveta, kao rukovodioca Oktobarskog ustanka, ne ustručavaju se da igraju i na nacionalnu kartu... Sve u svemu... to što vama pripisuju i beskonačno ponavljaju u novinama, tekstovi o "Židovskoj vlasti" sračunati su da privuku pažnju naroda i, pre svega, članova partije na to da je počela borba s antisemitizmom... Tim jedva pismenim ljudima predlažu da se zamisle: "Uh, zar se pesnici u pivnici nisu izrugivali Trockom?!! Aha, Nije slučjano što se priča da je Trocki na rečima demokrata, a kada dobije vlast - neće dati da se živi! Ni pivo neće čovek moći mirno da popije!"

Jesenjin se osmehnuo.
- Da, Sergeju Aleksandroviču, a ko će optužiti za antisemitizam Jesenjina o kojem je tako gnevno pisao član CK, drug Lav Sosnovski? Tako vam je to, Sergeju Aleksandroviču.

Jesenjin je odglumio naivnost.
- Svete mi se zato što ste vi tako dobronamerni prema meni?!
- Može da se shvati i tako... primitivno... U kontekstu te borbe, kad partija, kad svaki njen član, lavirajući između vođa, teži istovremeno da bude odan proleterskoj ideologiji... Vaša poezija, Sergeju Aleksandroviču, pojavljuje se kao moneta za potkusurivanje uz pomoć koje, igrajući se prijatelja ili neprijatelja seljaštva, mogu da se zarade poeni u borbi za vlast.
- Zar samo ja? - zbunio se Jesenjin.
- Pa i drugi seljački pesnici. Ali, upravo vas kao najtalentovanijeg od savremenih pesnika, koriste u uzajamnim odnosima između nacija.
- Jebi ga! - otelo se Jesenjinu. - U kakvu sam jamu upao.
Trocki se nasmejao zbog njegove neposrednosti.
- Da, jebi ga! Političke prostitutke! Jasnije ne može da se kaže. U vrtlog... upravo u jamu! Upali ste u nevidljivi vrtlog tajne i prljave borbe za vlast, Sergeju Aleksandroviču. Ali u politici nema sentimentalnosti: "la-la-la..." Ja vas samo molim, ne dajte miliciji ikakvog povoda za takve provokacije. A u ostalom, mogu da vam pomognem - pogledao je na sat. - Gde se vi štampate?
- "Crvena novost" - odgovorio je Jesenjin.
- Znam. Urednik je Vronski. Dobar časopis. Ja tamo takođe objavljujem svoje tekstove. Istina, tamo je Vardin objavio i oštre napade na mene... Vi ga poznajete? - kao usput, upita Trocki.
- Ne, to jest, ja sam se upoznao s njim preko Ane Berzin, to je bilo u Kremaljskoj bolnici. Uporno mi je savetovao da počnem da radim na temu revolucije i njenih vođa.
- Vođa, naravno, Zinovjeva, Staljina, Kamenjeva, Buharina? - upao je Trocki, - I, šta ste mu odgovorili? - nastavio je da ga ispituje.
- Nisam pokazao nikakav entuzijazam - odgovorio je Jesenjin.
- I navukli ste gnev visokog boljševičkog funkcionera?
- Naprotiv, on mi je čak predložio da delimo njegov velikolepni stan.

Trocki je gledao upitno.
Ali, ja sam odbio, ne želim da imam nikakve obaveze.


FELjTON "Misterija Jesenjin", koji objavljujemo na stranicama "Novosti", čine najinteresantniji delovi iz upravo štampane knjige "Sergej Jesenjin, istorija jednog ubistva" u izdanju IP "Filip Višnjić". Prevod sa ruskog jezika - Ljubinka Milinčić.


(NASTAVLjA SE)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije