U Kopenhagenu 1964. godine Sabahudin Kurt nije dobio nijedan bod. Italijanki ?iljoli ?inkveti unapred obezbe?eno prvo mesto
POSLE dva zapažena nastupa na prva dva evrovizijska predstavljanja, usledili su slabiji plasmani predstavnika Jugoslavije. Tu, pre svega, mislimo na 1963. i 1964. godinu. Najpre se Vice Vukov u Londonu sa pesmom Marija Nardelija “Brodovi” plasirao bliže dnu nego vrhu. Bio je jedanaesti sa samo tri osvojena glasa. Godinu dana kasnije na finalnom takmičenju održanom u Kopenhagenu, Sarajlija Sabahudin Kurt nije uspeo da osvoji nijedan bod i podelio od 13. do 16. mesta sa izvođačima iz Nemačke, Švajcarske i Portugala, koji su, takođe, ostali bez poena. Kurt je nastupio sa pesmom “Život je sklopio krug” Srđana Matijevića i Stevana Raičkovića.
- Jugoslovensko izborno takmičenje održano je u Trbovlju krajem 1963. godine - pričao nam je Sabahudin Kurt. - U konkurenciji tada prvih zvezda naše muzike iz Zagreba, Ljubljane i Beograda, ja sam pobedio, i to je naišlo na širok odjek. Meni su ljudi posle pričali da su sarajevske ulice bile prazne kada je išao prenos iz Kopenhagena. Uz tada malobrojne televizore, bilo je po nekoliko familija pred jednim ekranom. Međutim, organizacija odlaska naše ekipe u Kopenhagen bila je katastrofalna. Otišli smo bez ikakvog propagandnog materijala, bez ploče i gotovo bez novca. Dnevnice su bile tako male, da kad smo došli u Kopenhagen, nismo mogli da platimo nijedno veče spavanja u predviđenom hotelu, pa smo morali da se snalazimo.
- Pored mene - nastavlja Kurt - putovali su dirigent Radivoje Spasić, kompozitor Srđan Matijević i urednik sarajevskog “Svijeta”, danas pokojni Dejan Divljan. I ono što nam je zauvek ostalo u sećanju jesu reči koje smo čuli više puta: “Evo, došli su crveni!” Istovremeno, samo da osetite tu razliku, za ono vreme ogromna propagandna mašinerija radila je za italijansku pevačicu Điljolu Činkveti, ceo grad je bio izlepljen njenim plakatima, prodavale su se i poklanjale njene ploče... Tako da je, faktički, ona samo trebalo da izađe na scenu i - pobedi. Dobila je 49 poena, a drugoplasirani Britanac Mat Monro 17.
Trijumf italijanske predstavnice u Kopenhagenu doneo je toj zemlji organizaciju narednog evrovizijskog festivala. Tada popularni Vice Vukov dobio je drugu priliku da predstavlja jugoslovensku zabavnu muziku. Na domaćem izboru on je pobedio sa pesmom Julija Marića na tekst Žarka Roje - “Čežnja”. U Napulju, gde je održano finale, nije ostvario značajniji plasman (12. mesto), a pobedila je Luksemburžanka Frans Gal sa kompozicijom “Lutka od voska”.
Posebno upečatljivo nezadovoljstvo radom žirija desilo se januara 1966. godine u Beogradu, kada se birao predstavnik za nastup u Luksemburgu na “Pesmi Evrovizije 66”. Pobedila je široj publici nepoznata Berta Ambrož, službenica iz Ljubljane, sa pesmom ”Brez besed” Mojmira Sepea. O odluci žirija dovoljno svedoči citat iz zagrebačke revije “Studio”:
“…Berta Ambrož je, na kraju, morala da otpeva pobedničku pesmu ne samo uz pratnju orkestra Ilije Genića, nego i uz zvižduke koji nisu bili predviđeni aranžmanom.”
U Luksemburgu, međutim, Berta Ambrož je bila mnogo uspešnija od mnogobrojnih ranijih i kasnijih jugoslovenskih predstavnika na Pesmi Evrovizije. U konkurenciji pevača iz 19 država ona je podelila sedmo i osmo mesto. Inače, kao i Sabahudin Kurt, i ona je imala dosta poteškoća dok je stigla do pozornice u Luksemburgu. Verovali ili ne, zakasnila je u Ljubljani na voz za Luksemburg, pa je taksijem požurila u Jesenice gde ga je sustigla. Taj vanredni trošak platila joj je Televizija Ljubljana tek posle vrlo solidnog plasmana.
NEKAD KAO SAD
U TELEVIZIJSKI prenos evrovizijskog festivala iz Napulja 1965. godine prvi put se uključila Intervizija, pa je festival pratilo u to vreme rekordnih sto pedeset miliona televizijskih gledalaca. Inače, prilikom izbora Vice Vukova da predstavlja jugoslovensku muziku u Napulju, u našoj javnosti je izraženo nezadovoljstvo radom žirija na domaćim takmičenjima. Naime, govorilo se kako pojedini televizijski centri, pošto ne mogu da glasaju za svoje predstavnike, glasaju za autsajdere i tako iz borbe za prvo mesto pokušavaju da isključe najjače konkurente.
(Nastaviće se)