Moć radio-impulsa

29. 03. 2006. u 00:00

Tokom 1897. Tesla je izgradio teleautomat koji je radio- impulsima mogao da pokre?e, usmerava i zaustavlja ?amce... Ovaj sistem imao je naro?itu primenu u vojnoj industriji, kao instrument za održavanje mira me?u narodima

Piše: Boris Radunović
ZAŠTO ne bi on (Tesla) mogao da konstruiše jedan automatski uređaj koji bi posedovao senzorske organe, nervne reflekse i mišiće, koji bi na njemu sličan način reagovao na spoljne impulse i stimulanse? I odista, koristeći komplikovane kombinacije komutatora, zupčanika, skakavica, elektromagneta, uređaja za podešavanje, koherera koji su njegov izum, Tesla se u to otisnuo s namerom da dostigne dati cilj. Do 1895. on je već prikazao sprave koje su izvodile jednostavne kretnje upravljane radiom i završio planove za konstruisanje nekoliko kompletnih teleautomata.
U 1897. godini izgradio je i upravljao sa nekoliko čamaca koje je mogao da pokreće, zaustavlja, usmerava i da pali svetla i aktivira eksploziv sa rastojanja pomoću radio- impulsa, a sledeće godine mu je za taj izum odobren i patent. Po širem opisu, specifikaciji patenta, Teslin uređaj se mogao koristiti za "upravljanje čamcem, balonom, kolima"; mogao je da bude korišćen za ubijanje kitova ili u neke naučne, tehničke, komercijalne svrhe.
Ali, njegova najveća prednost je u efektima vođenja rata i naoružanja, jer na osnovu njegove sigurne i neograničene, razornosti donosiće i održavati trajan mir među narodima.
U JEDNOM članku lista "Nenj York Sun" od 21. novembra 1898. naslovljenom "Torpedo koji će revolucionisati vođenje rata", Tesla dalje razjašnjava: "Mi ćemo biti u stanju, koristeći ovu prednost, da projektil uputimo na znatno veće rastojanje; on neće ni na koji način biti ograničen težinom ili eksplozivnim nabojem; mi ćemo moći da mu naredimo da zaroni, da ga zaustavimo u letu, vratimo nazad, da ga ponovo uputimo i da izazovemo po našoj želji eksploziju, i još više od toga - on nikada neće promašiti..."
Da Tesla nije samo ideju začeo i izgradio radne modele prvih, od smetnji sigurnih, radiom upravljanih, vođenih projektila, nego i, pre više od pola veka, jasno predvideo tip razvoja neophodnog da dovede do današnjih savršenih projektila, jasno je izloženo u njegovom članku "Problem povećanja ljudske energije", koji se juna 1900. pojavio u časopisu "Century Magazine":
"Automati koji su do sada konstruisani, imali su, da tako kažemo, `pozajmljenu pamet`, jer je svaki predstavljao deo udaljenog opslužioca, operatera, koji mu je prenosio svoje inteligentne naredbe, ali ova tehnika, nauka, tek je na početku. Predlažem da prikažem, bez obzira na to kako nemoguće može to danas da izgleda, da se može konstruisati jedan automat koji će imati `sopstvenu pamet`, što podrazumeva da će biti u stanju, nezavisno od poslužioca, potpuno prepušten sam sebi, da u odgovoru na spoljašnje uticaje, izvršava veliki broj različitih radnji i operacija kao da ima inteligenciju. Biće u stanju da sledi unapred određeni pravac ili da izvršava naređenja koja su mnogo ranije izdata; biće u stanju da razlikuje šta treba da radi od onog šta ne sme; da stiče iskustva, ili, drugačije rečeno, da beleži utiske koji će definitivno da određuju njegove naredne aktivnosti. U stvari, ja sam već stvorio takav projekat".
U nastavku Tesla je istakao da veština, ili već nauka, koju je razvio neće omogućiti "samo promenu pravca sredstva u kretanju, već i način za apsolutnu kontrolu, odnosno upravljanje bezbrojnim svim translatornim pomeranjima, koliko god ih je, jednog individualnog automata".
Jedan od originalnih Teslinih čamaca-modela koristio je daleko komplikovaniji upravljački uređaj nego što je bilo naznačeno u njegovom patentu br. 613 809. Da bi zaštitio izume koje još nije bio spreman da otkrije, on je u svojim opisima (specifikacijama) samo naznačavao osnovne ideje; pored toga, u vreme kada je podnosio zahtev (prijavu), korišćenje izuma je vrlo ozbiljno razmatrala Ratna mornarica Sjedinjenih Država radi pomoći u našem ratu sa Španijom.
Jedna od karakteristika koja nije bila objavljena, bio je sistem za sprečavanje smetnji pomoću koordiniranih uređaja za podešavanje koji bi odgovarali samo na kombinaciju nekoliko radio-talasa sa potpuno različitim učestanostima. Druga je bila usmerena antena koja je mogla potpuno da se pokrije bakarnom kupolom broda; antena bi na taj način bila nevidljiva i brod bi mogao da funkcioniše potpuno uronjen.
Među mnogim dostignućima Tesle je i turbina sa ravnim krilcima i bez lopatica. Prikazao je sinhronizovane električne satove i nadao se da će ih jednog dana napajati i sinhronizovati pomoću radija. Mada sredstvo za proizvođenje dovoljno snage još nije bilo na raspolaganju, on je 1917. pisao o planu za otkrivanje brodova i drugih udaljenih objekata, tako što će se na njih usmeravati snažan snop kratkotalasnih električnih impulsa, a zatim prikupljati odraz snopa na fluorescentnom ekranu, što je jasno predviđanje radara koji je tek trebalo da se pojavi.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije