Ovo je masakr, stojim ovde, mogu da vidim tela. O?igledno su pogubljeni na mestu gde leže - izveštavao je Vilijam Voker Vesliju Klarku telefonom. U prvoj policijskoj informaciji re?eno da je u Ra?ku likvidirano najmanje 15 terorista. Voker je šefu NATO-a za
U DANIMA koji su prethodili indikativnom događaju u Račku, prema tvrdnjama obaveštajnih službi, u tom selu nalazila se teroristička banda sa više desetina pripadnika. Ta banda je izvela seriju oružanih napada na policiju i pripadnike VJ, na srpske i albanske civile. Njeni pripadnici su ubili policajce Sinišu Mihajlovića, Nazmi Alijua, Sašu Jankovića, Ranka Đorđevića i Svetislava Pržića, kao i civile Miftara Rešanija i Envera Gašija. Na području Uroševca i Štimlja otela više civila Albanaca i Roma, a u samom Račku zapalila kuću Džemalju Bitićiju. U selu su se nalazile samo dve albanske porodice koje su pružale utočište terorističkoj formaciji, odnosno svoje kuće pretvorile u bazu te formacije OVK. Ostali meštani su, posle spaljivanja Bitićijeve kuće, pobegli u okolna sela i u Štimlje.
Policija je, dakle, znala da se u Račku nalazi jaka baza OVK, pa je odlučila da uhapsi tamošnju terorističku grupu ili da je razbije. O tome su obavestili i KVM... Tog 15. januara, pre no što se čulo za sukobe u Račku, javnost se još bavila komentarisanjem zarobljavanja osam jugoslovenskih vojnika, koje je OVK čitavih nedelju dana držao skrivene u brdima iznad rudnika Stari trg i njima ucenjivao VJ. Uviđajući veliku opasnost od eskalacije sukoba, u posredovanje su se umešali međunarodni faktori, pa su vojnici oslobođeni. I upravo kada se ta drama sa vojnicima stišavala, među novinarima u prištinskom hotelu "Grand" prostrujala je vest da se u brdima između Lipljana i Štimlja nešto dešavalo, da je došlo do velikog sukoba srpske policije i poveće grupe pripadnika OVK.
PRVA policijska informacija govorila je da je u selu Račak i zaseoku Petrovo u policijskoj akciji potrage za teroristima tog 15. januara 1999. godine likvidirano najmanje 15 terorista. Akcija je usledila pošto su teroristi u tom rejonu ubili policajca Svetislava Pržića. U potrazi za terorističkom bandom policija je opkolila selo, odakle je odgovoreno pucnjavom, pa je usledio sukob u kojem je policija razbila tu jedinicu u Račku i zaplenila veću količinu oružja.
Sledeća informacija iz MUP-a sadržavala je više detalja: Kada je policija prišla Račku, teroristička grupa koja se nalazila u selu, iz rovova, bunkera i drugih utvrđenja otvorila je vatru iz automatskog oružja, ručnih bacača i minobacača, ali je policija uspela da ih razbije. Pri tom je ranjen policajac Goran Vučićević, a u sukobima je “poginulo više desetina terorista, među kojima je većina bila u uniformamama sa oznakama terorističke grupe koja sebe naziva OVK”.
“U sukobu je oštećeno više službenih vozila MUP-a Srbije, a policija je zaplenila jedan mitraljez 12,7 mm marke `broving`, dva puškomitraljeza, 36 automatskih pušaka, dve snajperske puške, veću količinu municije i ručnih bombi. Zaplenjene su i radio-stanice i druga vojna oprema.”
U toj drugoj informaciji koja je prosleđena dan posle sukoba, 16. januara, navodilo se da je neposredno posle sukoba na lice mesta izašla ekipa za uviđaj, koju je predvodila istražni sudija Okružnog suda u Prištini Danica Marinković, ali da su teroristi, koji su se koncentrisali na okolnim visovima, otvorili vatru i onemogućili uviđaj. Ponovo se tvrdilo da je o akciji hapšenja terorista u Račku obaveštena Posmatračka misija OEBS-a (KVM), koja je izašla na mesto događaja.
IZ TOG drugog saopštenja, nazirao se predstojeći nesporazum, bolje reći sukob između policije i KVM. Isticalo se, naime, da je Verifikaciona misija insistirala da istražni sudija svoj posao obavi bez prisustva policije, uz objašnjenje da bi ponovo moglo doći do sukoba. MUP Srbije je istovremeno upozorio “na moguće medijske manipulacije i zloupotrebe jer uviđaj nisu obavili nadležni istražni organi”...
Mozaik događaja u Račku je polako počeo da se sklapa novim detaljima - da je akciju sve vreme posmatrala ekipa verifikatora KVM i sa lica mesta izveštavala centralu, da je na mestu događaja bilo i nekoliko stranih novinara i snimatelja, da je oružani sukob trajao do 14 časova, kada su se preostali teroristi povukli na visove oko Račka, da je na mesto događaja odmah došao istražni tim sa sudijom Danicom Marinković, ali da su teroristi sa okolnih brda neprestano pucali i tako onemogućili uviđaj.
Portparol KVM Sandi Blajt, pak, u Prištini izjavljuje da članovi te misije pokušavaju da utvrde koliko je ljudi i pod kojim okolnostima poginulo u Račku i da je šef KVM Vilijam Voker otišao u područje Štimlja kako bi se upoznao sa tamošnjom situacijom. Voker je pre toga naredio svojim saradnicima da ništa ne preduzimaju dok on ne stigne na lice mesta.
Dakle, umesto istražne ekipe, i znatno pre nje, odmah sutradan izjutra, 16. januara, u Račku se najpre obreo šef Posmatračke misije OEBS-a američki general u penziji Vilijam Voker. On je sem svoje ekipe, sa sobom poveo i jedan broj stranih i albanskih novinara. Tamo su ih dočekali lokalni Albanci i poveli na jedno od brda iznad sela. Tu, na licu mesta, u jednom jarku, mogli su da vide uistinu užasnu sliku: ispremetana tela povećeg broja ubijenih ljudi, u civilnim odelima. Bili su šokirani. Sa lica mesta Voker je direktno, satelitskim telefonom komandantu NATO-a za Evropu generalu Vesliju Klarku saopštavao:
- Ovo je masakr. Stojim ovde, mogu da vidim tela... očigledno su pogubljeni na mestu gde leže...
PRES-KONFERENCIJA
VOKER je šefu NATO-a za Evropu prenosio da je to što vidi “zločin protiv čovečnosti koji su počinile srpske policijske snage”. Prisutni novinari su sve to pomno beležili, snimali, slikali i pod naznakom “hitno” odaslali svojim redakcijama... I po podne, na konferenciji za novinare, koju je hitno sazvao u svom sedištu u Prištini, Voker je ponovio da je to što je video u Račku “masakr nad nedužnim civilima”.
- Video sam sve elemente masakra. Mnoga tela sam video gore. Mnogi od njih su pogođeni iz velike blizine. Bio sam i na drugim ratnim područjima, video sam zastrašujuća dela, ali ovo prevazilazi sve što sam ranije video - uveravao je novinare prvi čovek međunarodne misije za nadgledanje stanja na Kosovu.
(Nastaviće se)