U ulozi diplomate

09. 09. 2006. u 00:00

Album sa hitovima "Bato, Bato", "Igraj, Boro, moje oro" prodat u milion primeraka. Rumuni joj priredili do?ek kao državnoj delegaciji, sa svim po?astima

Piše: Bratislav Mihailović
IAKO nije otišla na "Evroviziju", pesma "Cile" je postala veliki hit, a Breni donelo još veću popularnost.

Sa novom ekipom saradnika, Brena i "Greh", započinju ambicioznu pripremu novog albuma. Trinaest novih pesama. Od već prepoznatljivih štosnih do onih ozbiljnijih. A publika je zaista bila raznolika. Odrednica za godište nije postojala. Svima su bili interesantni. Voleli su ih i oni koji su slušali pop i rok muziku, a deca su ih obožavala! Već sam izlazak albuma je izazvao euforiju. Hitovi, smenjuju jedan drugi. "Bato, Bato", "Igraj, Boro, moje oro", "Recite mu da ga volim"... U cilju promocije albuma, Brena zakazuje potpisivanje ploča u velikoj prodavnici PGP-a, u Makedonskoj. Gužva kakva se ne pamti. Prvo stotine, a ubrzo hiljade obožavalaca koji čekaju da dobiju svoj primerak ploče sa autogramom. Saobraćaj u Makedonskoj je bio satima zakrčen, a na kraju je morala da interveniše i policija, jer je gužva pretila da izazove totalni kolaps u tom delu grada. Pomenuti album je prodat u skoro milion primeraka, što je svakako bio rekord koji je bilo nemoguće nadmašiti.

Lepa Brena i "Slatki greh" su publici uvek nudili šou. Jedan od svakako najupečatljivijih momenata sa tih koncerata jeste i čuveno Brenino "jahanje" harmonikaša, koje je izazivalo šok, nevericu, ali i oduševljenje. Bio je to zapravo, simpatičan i dobro osmišljen geg, u kome Brena, jednu od pesama završava sedeći na ramenima Saše Popovića, koji je u bendu svirao harmoniku.

ONO što će svakako biti upamćeno, jeste serija koncerata u Centru "Sava", u koji su Brena i "Greh" ušli kao prvi izvođači tzv. narodne muzike i to na velika vrata. Sedamnaest uzastopnih koncerata, na kojima ih je videlo čak 70.000 ljudi, rekord je koji se pamti! Svi koncerti su bili unapred rasprodati i konstantno se tražila karta više.

Ništa manji uspeh nije bio ni čuveni koncert u Mostaru, koji je održan na velikom gradskom stadionu. Oduševljena publika, njih čak 25.000, klicala je "Mi smo Brenini, Brena je naša", a Brena i "Greh" su dokazali da su neprikosnovene zvezde.

Ipak, najjači utisak iz tog perioda, ostavlja koncert u Temišvaru. Na osnovu informacija o Breninoj popularnosti u susednoj Rumuniji, njen menadžment dolazi na ideju o održavanju koncerta u rumunskom glavnom gradu. Prevashodno je planiran nastup u jednoj sali, međutim kada je počela prodaja karata, krenuo je "stampedo". Nezapamćeno interesovanje je uslovilo da se koncert održi na gradskom stadionu, čija je rekordna poseta, do tada bila 30.000 ljudi. Koncertu Lepe Brene i "Slatkog greha", prisustvovalo je čak 50.000 frenetičnih obožavalaca. Brena i kompletna ekipa su dočekani, skoro kao zvanična državna delegacija, sa svim mogućim počastima. Spektakularni snimak u kojem Brena stoji u kranu iznad stadiona i pesmu "Živela Jugoslavija" peva horski, sa masom od 50.000 ljudi, bio je događaj koji se sa ponosom prepričavao.

FENOMEN
BRENIN uspeh je dodatno "opteretio" razne sociologe, psihologe i ostale, koji su na sve načine pokušavali da demistifikuju njen fenomen. "Zašto Brenu toliko vole", bilo je pitanje koje ih je opsedalo i na koje nikada, do kraja, nisu uspeli da daju odgovor!
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije