Na ro?endansku proslavu predsednika Kenedija, Merilin Monro stigla je spektakularno, ali je sa nje otišla s bolom u srcu
NORMU Džin, odnosno Merilin Monro rodila je 1926, blizu Holivuda u Kaliforniji, raspuštenica Gledis Monro.
Merilin je, zapravo, bila Gledisino treće dete i odrastala u Domu za decu bez roditelja i postala siroče broj 3.463. Kad je napunila 16 godina, prijateljica njene majke udala je za 21-godišnjeg Džimija, radnika.
Bilo je to ratno vreme. Jednog dana, Džimi se prijavio u vojsku. Norma Džin je poludela zbog toga, ali je on ipak ostao pri svojoj odluci. Uselila se kod njegove mame i zaposlila u fabrici za proizvodnju avionskih delova. "Otkrio" je vodnik Dejvid Konover, fotograf, dok je, obučena u radnički kombinezon, radila za pokretnom trakom.
Kao ratna "udovica", Norma Džin započela je manekensku karijeru, koja će je kasnije odvesti u Holivud, na film. Tako je prvi put u životu zaradila pravi novac i odmah se iselila iz kuće na negodovanje svoje svekrve. Kada joj je Džimi postavio ultimatum - manekenstvo ili brak - odlučila se za manekenstvo.
Na vrhuncu popularnosti, upustila se u nepromišljenu vezu sa velikom zvezdom bejzbola Džoom Dimađom. Iako je Džo bio opsesivno ljubomoran i posesivan, i žestoko se protivio njenom načinu života, venčali su se 14. januara 1954. U napadima ljubomore i frustriranosti, Dimađo je nije "štedeo" ni rečima ni pesnicama. Brak, kratak i očajnički nesrećan, završio se razvodom.
DRAMSKI pisac Artur Miler bio je njen sledeći muž. Ubrzo je Merilin otkrila da se njen novi muž, kojeg je zvala "tatica" ili "taja", preispituje koliko je bilo pametno to što se oženio njome. Pričao je o njoj kao o "kurvi".
Više puta pokušala je da izvrši samoubistvo. Imala je spontani pobačaj i duboko patila zbog toga. Imala je nekoliko ne preterano tajnih afera s drugim muškarcima, uključujući i s Džonom F. Kenedijem.
Upoznala ga je sredinom pedesetih, preko njegovog šuraka, glumca Pitera Loforda.
Na izvestan način, Merilin i Džon bili su dobar spoj. Oboje su dostigli sam vrh svojih profesija. Neustrašivo su se upuštali u rizike. Bili su bestidno promiskuitetni.
Ukoliko je želela da vidi Dž. F. Kenedija - a to je toplo želela - morala je na njihove sastanke da putuje, često predsednikovim avionom, prerušena u sekretaricu, brinetu ili crvenokosu sa maramom i naočarima, koja sa sobom nosi - i koristi! - notes i olovku. Da bi mogla da telefonira svom ljubavniku u Beloj kući, dodeljeno joj je tajno ime "gospođica Grin", i ti pozivi su odmah prosleđivani čoveku koji joj je bio idol.
A ONDA se pojavila preteća glasina da Merilin namerava da ide za Njujork na rođendansku proslavu predsednika Kenedija, 19. maja. Ista ona Merilin koja nije mogla da ustane iz kreveta i koja je brkala i zaboravljala replike, isplanirala je svoj nastup na ljubavnikovoj proslavi do najsitnijeg detalja. Naložila je svom modnom kreatoru, Žan-Luju, da joj sašije spektakularnu haljinu boje kože od providne svile, optočenu ogromnim lažnim dijamantima; bila je tako tesna da je morala da se našiva na golo telo. (Koštala je dvanaest hiljada dolara i mogla da stane na dlan.) Preko haljine nosila je bundu od hermelina koju je pozajmila iz garderobe, a plavu kosu natapirala tako da joj loknice šarmantno padaju preko lica.
Te noći Merilin je provela dva sata sa Dž. F. K. Više ga nikada nije videla.
(Kraj)
Knjigu "Istorija ljubavnica" kanadske književnice Elizabet Abot, možete naručiti kod izdavača "Geopoetika" na tel.: 011/3282-436 i 011/2633-790.