Agent bujne mašte

08. 12. 2006. u 00:00

Obaveštajac po imenu Garbo izmišljao planove Engleza i slao ih u Berlin. Jalov posao Nemaca na konvoj koji je iz Liverpula trebalo da zaplovi prema Malti. Avanture Poljaka Romana Garbi-?ernjavski

Piše: Ranko Đukić
MEĐU članovima "Odbora XX", špijunske mreže koja je pružila usluge neprocenjive vrednosti za savezničku invaziju na evropsko tle, istaknuto, a možda i najistaknutije mesto zauzimao je čovek zapamćen kao Garbo. Jedino što se o njemu pouzdano znalo u britanskoj obaveštajnoj službi jeste da je bio - Španac. Znalo se, doduše, da je majstor podvale, da je još u januaru 1941. ponudio svoje usluge Britancima, putem britanske ambasade u Madridu, ali je bio odbijen.

Garbo je iz tih stopa potražio šefa Abvera za Liberijsko poluostrvo Vilhelma Lajsnera i dogovorio se s njima da pođe u Englesku - kao nemački špijun! Bio je jul 1941. kad je Garbo krenuo u London, noseći uputstva za rad, nevidljivo mastilo, tajne adrese, novac.

Nije, međutim, ni otišao u London. Skoknuo je do Lisabona i tu - ostao. U glavnom gradu Portugala počeo je da smišlja kojekakva špijunska obaveštenja o Britanskom poluostrvu, služeći se priručnicima i drugim publikacijama. Za divno čudo, ovi izveštaji ostavljali su Nemcima utisak pune autentičnosti, a kasnije će se ispostaviti da se Garbo odista vrlo često i do znatne mere približavao pravoj istini. Nemci su mu verovali i zato što je on javljao o stvarima koje su ih najviše interesovale, a uveravao ih je da za to ima tri pomagača u samoj Engleskoj.

ENGLESKA obaveštajna služba za Garba doznaje u februaru 1942. godine, kad su uhvatili telegram iz kojeg se dalo zaključiti da Nemci spremaju napad na nekakav veliki saveznički konvoj koji je trebalo da isplovi iz Liverpula i uputi se ka Malti. "Tek kasnije smo utvrdili da se taj konvoj rodio u Garbovoj glavi, čime je on primorao neprijatelja da se uputi u veliki i jalov posao. I onda smo zaključili da bi za nas bilo bolje da nam Garbo bude saradnik nego nenamerni konkurent", ostalo je zabeleženo u britanskim arhivima. Čim su Garba pronašli, britanski agenti su ga odveli u London, gde je postao specijalni agent "Odbora XX".

U Engleskoj nije bilo potrebno da Garbo stvara špijunsku mrežu. On je nju već bio stvorio. I sam neumorni radnik, čovek neviđene radne energije, Nemcima se predstavio kao službenik neke velike engleske firme za uvoz voća i povrća, koja je, navodno, u krupne poslove ušla posebno sa Iberijskim poluostrvom. U tom svojstvu, Garbo je iz svoje kancelarije svakog dana, bez izuzetaka, i to po šest-osam časova, slao tajne poruke Nemcima. Sabrano je da je poslao ravno 400 tajnih pisama i oko 2.000 bežičnih špijunskih poruka, za šta mu je bila isplaćena, za tadašnje prilike, fantastična suma od 20.000 funti sterlinga?

Do Nemaca je od Garba u proleće 1944. godine stigla i poruka da je znatno proširio svoju špijunsku mrežu, da ima 14 agenata i 11 dobro plasiranih "veza", od kojih je jedna u ministarstvu informacija, gde se stiču sve ili gotovo sve savezničke vojne tajne. Garbo je obavestio Nemce da svog čoveka ima i u Kanadi, koji je slao "pouzdane" izveštaje o borbenom rasporedu kanadske armije. Ima on još jednog agenta, na Cejlonu, gde tobože špijunira savezničkog kaomandanta za jugoistočnu Aziju Mauntbatena. Garbo je, bar što se ticalo Nemaca, imao dva radiotelegrafista i "obaveštajne punktove" u celoj jugozapadnoj, zapadnoj i istočnoj Britaniji. Sve to, naravno, nije bilo tačno, pa su nepostojeći agenti javljali o nepostojećoj armiji.

NEMCI su, u to ne treba sumnjati, verovali Garbu. Drukčije se ne može objasniti podatak da su mu poslali istu šifru koju su sami upotrebljavali u svojim bežičnim vezama sa Madridom. I kad su posle izvesnog vremena zamenili ključ šifre, odmah su o tome obavestili i Garba, što je Englezima bilo od neobično velike koristi.

"Odbor XX" je imao još dvostrukih agenata. Jedan od njih bio je Brutus, kome je to bilo konspirativno ime, a pravo - Roman Garbi Černjavski, bivši oficir poljskog Generalštaba. Njemu je 1940. bilo oko 35 godina života, nalazio se u punoj snazi i bio čovek izuzetnih sposobnosti. Pored ostalog, bio je odličan pilot, a i član smučarske olimpijske reprezentacije Poljske. Nekoliko godina je radio u kriptoanalitičkoj službi poljskog Generalštaba, a ona je, kako je poznato za vreme sovjetsko poljskog rata, 1920. godine, uspela da razbije sovjetsku vojnu šifru.
Kad je 1939. Hitler takoreći uništio poljsku armiju, Garbi Černjavski beži u Pariz, gde se zapošljava u poljskoj obaveštajnoj službi. Po okupaciji Francuske, uključuje se u podzemni ilegalni pokret, gde pod pseudonimom Paul stvara posebnu obaveštajnu mrežu, koja radi za Englesku. Ali, 1941. godine, izdala ga je njegova šifrantkinja Matilda Kare, poznata po nadimku Mačka, koju je prethodno Abver zavrbovao. Nemci su se, u stvari, vešto poslužili njenom ljubomorom, budući da je doznala za Paulovu vezu s drugom ženom, takođe članicom njegovog obaveštajnog kruga. Sve u svemu, Paul se zatekao u krevetu s Mačkom, kad su nemački agenti nenadano upali i stavili mu lisice na ruke.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije