Sve Marlenine ljubavi

13. 12. 2006. u 00:00

Štampa je naveliko pisala o ozbiljnim emotivnim vezama Marlen Ditrih sa Julom Brinerom, Frenkom Sinatrom, Džonom Kenedijem... Kontakti sa spoljnim svetom isklju?ivo telefonom

Piše: Bratislav Mihailović
POSUSTALA holivudska karijera Marlen Ditrih doživljava nove trenutke slave, tokom 1939. godine. Marlen snima vestern "Destry rides again«, u kojem joj je partner bio Džejms Stjuart. Film je obeležila čuvena scena tuče između likova koje su tumačile Ditrihova i glumica Una Merkel. Žensko odmeravanje snage pesnicama bilo je atraktivna zabava za publiku, ali ipak... Bez obzira na dobre reakcije i uspeh koji je film postigao, publika je smatrala da uloga u vesternu nije prikladna za glamuroznu Ditrihovu.

Kada su 1941. Sjedinjene Države ušle u rat, Marlen Ditrih je bila jedna od prvih slavnih osoba koje su uzele učešće u podizanju nacionalnog duha. S obzirom na svoja jasna politička ubeđenja i čvrst antinacistički stav, Ditrihova je svojim ubedljivim govorima, kao i muzičkim nastupima, podizala moral američkoj vojsci. Hrabro je išla na prve linije fronta u Alžir, Francusku, čak i Nemačku, sa generalima Džejmsom Gevinom i Džordžom Patonom. Za svoj doprinos bila je odlikovana medaljom slobode, od američke vlade, ali i titulom komandanta Legije časti, koji joj je dodelila Francuska.

OD pedesetih, pa sve do polovine sedamdesetih godina prošlog veka, Ditrihova se posvećuje koncertnim i kabaretskim nastupima širom sveta. Repertoar sačinjen od njenih pesama iz filmova, ali i aktuelnih muzičkih tema, izvodila je sa posebnom strašću i artističkim pristupom. Jedan od sjajnih primera za to je i njeno karakteristično izvođenje antiratne teme »Where have all the flowers gone«. Specijalno urađeni aranžmani su dozvoljavali da njen, rasponski, ipak ograničen, vokal zvuči sjajno, pružajući nezaboravan dramski efekat. Podjednak akcenat je stavljen na scenski nastup i spektakularne kostime, koji su samo pojačavali njenu auru glamurozne dive. Postižući izuzetne uspehe, scenski šou je nagrađen i prestižnom nagradom "Toni", 1968. godine.

Njen imidž, ali i njena neobična osobenost, učinili su Ditrihovu jednom od najprestižnijih modnih ikona zlatne holivudske ere, ali i godina koje su usledile. Inspiracija mnogih dizajnera, Marlen je vrlo često eksperimentisala sa svojim stilom, zasnovanim na misterioznom seksepilu. Pre svega, koketiranje sa muškom modom, u vidu fantastično skrojenih odela i smokinga, praćenih cilindrima i sličnim aksesoarima, pružali su sasvim novu vrstu glamura, ali i otkrivali njenu latentnu biseksualnost.

Upravo priče o njenoj biseksualnosti intrigirale su mnoge. Skrivanje privatnog života, daleko od očiju javnosti, samo je još više podstrekivalo glasine. Iako to nikada nije potvređeno, veruje se da je Ditrihova bila u ljubavnim vezama sa glumicom Onom Munson, kao i književnicom Mercedes de Akosta. Nasuprot tome, pominju se i veze sa glumcem Julom Brinerom, kao i Frenkom Sinatrom, ali i fatalnim predsednikom Džonom Kenedijem. Ipak, kao ljubav njenog života, navodi se francuski glumac, a kasnije i heroj rata Žan Gaben.

DITRIHOVA je nastupala skoro do pozne starosti. Njena scenska karijera je okončana 1975., kada je tokom nastupa u Austaliji nezgodno pala i slomila nogu. Posle dužeg oporavka, 1979. ostvaruje manju ulogu u filmu »Just a gigolo«, posle čega je usledio i zvanični kraj njene karijere.

Poslednju deceniju svog života provela je u svom stanu u Parizu, zbog zdravstvenih problema, uglavnom vezana za krevet. Učestvovala je u pisanju nekoliko biografskih knjiga, dala čak i nekoliko intervjua, ali je zbog narušenog zdravlja odbijala svako javno pojavljivanje. Bila je u konstantnom kontaktu sa svojom kćerkom, koja je u jednom od kasnijih intervjua izjavila da je njena majka i tih godina bila "politički aktivna". Naime, kako je sve kontakte sa spoljnim svetom odžavala telefonom, tako je vodila i duge razgovore sa tadašnjim predsednikom Amerike Ronaldom Reganom i Rusije Mihailom Gorbačovom. Sadržaj tih razgovora nije poznat.

Marlen Ditrih je umrla u snu, prirodnom smrću, 6. maja 1992. godine, u 90. godini. Posle počasnog ispraćaja, kojem je prisustvovalo više od 3.500 poštovalaca, kovčeg sa njenim posmrtnim ostacima, prekriven američkom zastavom, iz Pariza je prebačen u Berlin. Ditrihova je sahranjena u grobnici, pored svoje majke, na groblju, u neposrednoj blizini kuće u kojoj je rođena.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije