Književnik Momir Veljkovi? streljan, navodno zbog saradnje sa okupatorom, a profesor dr Miloš Trivunac zbog napada na tekovine NOB. Stanislav Krakov, književnik i poslednji urednik "Novog vremena" uspeo je da emigrira i tako sa?uva glavu
OD univerzitetskih profesora i kulturnih radnika streljani su:
Popović dr Branko, profesor Univerziteta i dekan Tehničkog fakulteta, „najbliži saradnik ministra Jonića. Bećareviću denuncirao veći broj slobodoljubivih studenata i građana“. U odluci DK se još navodi rad na fašizaciji srpskog naroda preko tzv. Srpskog civilnog plana.
Pržić dr Ilija, profesor Univerzite, „bliski saradnik i savetodavac Aćimovića, član Nedićevog Državnog saveta. Istakao se odanom službom okupatoru“.
Stefanović dr Svetislav, znameniti pesnik i književnik, jedan od osnivača avangardne poezije u Srbiji i lekar u Balkanskim i Prvom svetskom ratu, optužen kao „nemački Nedićev komesar Srpske književne zadruge, ideolog fašizma. Jonićev savetnik po pitanju gonjenja Zadruge književnosti i književnika. Član nemačke komisije za klevetanje sovjetskih vlasti u vezi sa nemačkim zločinima u Vinici. Jedan od saradnika na izradi 'Srpskog civilnog plana'. On je streljan, između ostalog, i zbog predavanja u Novom Sadu tokom 1942, zbog čega su ga napali Eli Finci i Oskar Davičo u 'Borbi'."
Mihajlović Kosta, direktor gimnazije u Čačku. „Bio je član komisije koja je u Čačku sastavljala spiskove simpatizera partizana... kao veliki prijatelj Nemaca priređivao je nemačkim oficirima večere i predlagao im ko od građana treba da bude streljan.“
PORED ovih ozvaničenih stradalnika velikog čišćenja u "Politici" poznate su kao žrtve, na osnovu svedočenja, štampe i dokumenata sledeće ličnosti:
Božović Grigorije, bivši narodni poslanik, poznat kao književnik i publi cist. „..U vreme narodnog ustanka u Crnoj Gori i Sandžaku protiv fašističko-talijanskog okupatora pružao mu moralnu pomoć, osnivanjem Nacionalnog odbora u Pljevljima", zatim što je uređivao izdajnički list "Pljevaljski vjesnik", kojem je finansijski pomagao okupator, što je u klubu "Ćirkovo" čitao svoje pripovetke i na taj način kulturno sarađivao sa okupatorom i, najzad, što je 1941 „držao posmrtni govor izdajniku Peri Vojinoviću (pripadniku žandarmerije - nap. aut.) kada je osudio njegove ubice i NOB.“
Veljković Momir, profesor gimnazije, pisac i bivši upravnik Narodnog pozorišta u Beogradu, streljan zbog kulturne saradnje s neprijateljem.
Dr Trivunac Miloš, priznati stručnjak i redovni profesor na katedri za germanistiku Beogradskog univerzite ta. „Bivši ministar prosvete i potpisnik Apela srpskom narodu 13. VIII 1941. objavljenog u 'Novom vremenu', pisac članka „Sudbonosni čas“, februara 1942, kojim s u napadnute tekovine NOB-e.“
Dr Marković Tihomir, asistent na Medicinskom fakultetu u Beogradu, za to što je „u leto 1943. u Beličkom srezu držao predavanja o narodnom zdravlju u kojim je kudio NOP, druga Tita i komunizam i tvrdio da ta ideja nikad neće uhvatiti koren u srpskom narodu“. Osuđen je na smrt u odsustvu, pošto je neposredno pred oslobođenje uspeo da izbegne na Zapad.
Đurčić Milan, direktor Subotičke gimnazije i rezervni oficir, pušten je kao bolestan iz nemačkog zarobljeništva, ali je potom uhapšen od novih vlasti i streljan zbog izdaje i kolaboracije.
VAN ovog spiska zna se da su osuđeni na smrt i Bartulović Niko, jugoslovenski orijentisan Hrvat i pristalica vlade u izbeglištvu, iako je dočekao kraj rata u okupatorskom splitskom zatvoru. Pisac Velisav Spasić, uoči rata u duševnoj bolnici, u vreme okupacije u Novom Sadu je pokrenuo list "Nova pošta", presudom Vojnog suda za Bačku i Baranju osuđen je na smrt strelja njem jer je „servirao našem narodu laži gebelsovske kuhinje, veličao Hortija i Nađa kao i izdajnike našeg naroda, iznosio klevete i neistine o NOP-u“. Stanislav Krakov, književnik i poslednji urednik "Novog vremena", rođak M. Nedića, oglašen za narodnog neprijatelja uspeo je da emigrira jednim od poslednjih vozova za Nemačku (8. septembra 1944).
Od novinara na ovom spisku su se našli:
Tanović Jovan, predratni urednik Politike i novinar "Novog vremena", saradnik "Obnove" i drugih fašističkih listova. "Održavao tesne veze sa Nemcima, jedan od rukovodilaca Nedićeve okupatorske propagande.“ Dragi Stojadinović, pak, navodi da je tokom rata uređivao nedeljni list "Srpsko selo", koji se držao prilično rezervisano u odnosu na zvaničnu propagandu.
Jovanović Velibor - Bata, novinar i urednik sportske rubrike "Obnove". Optu žen da je kao „član Ljotićevog ZBOR-a, saradnik 'Obnove' u svojim člancima širio je laži protiv NOV i podržavao izdajničku Nedićevu politiku“. Međutim, drugi svedoci navode da je bio u neprijateljskim odnosima sa Ljotićem još od predratnih izbora zbog čega je smenjen, pa je do kraja rata radio u Državnom arhivu baveći se istoriografijom.
(Nastaviće se)