Svađe oko mrtvog kralja

16. 02. 2007. u 00:00

Kralj Petar Drugi Kara?or?evi? preminuo je 1970. godine u SAD. Kraljevi? Tomislav i Andreja želeli su da Petra sahrane u Engleskoj, pored majke.


NIŠTA me više ne veseli, teško sam oboleo. Svi oko mene znaju da moram u postelju. Ja želim da ustanem. I duša mi je bolesna i ponos, umorni su. Izdaju kao i telo. Vidim dobro svoj kraj, nema mi možda još ni mesec dana. Govorio je kralj Petar Drugi Karađorđević, samo koji dan pre nego što će početkom aprila 1970. godine u bolnici Džon Vesli u Los Anđelesu pasti u agoniju. Imao je tada 47 godina, suprugu Aleksandru i sina Aleksandra.
A samo koji mesec ranije, kako je beležio Petar Salapa, paroh raskolničke crkve u Arkadiji kod Los Anđelesa, kralj je pravio planove kao da će još godinama živeti, mada je svima bilo jasno da su ovo njegovi poslednji dani. Smrt mu je potpisala život u tuđini, 3. novembra 1970. godine, i tog trenutka, dok se mrtvi jugoslovenski kralj još nije ni ohladio, počinje otimačina za njegove mošti.
Srpska emigracija u Americi i sveštenstvo raskolničke crkve želelo je da počiva tu gde je „voleo sa ljudima da božićuje“, kako je govorio na odlasku iz Engleske, gde su ostali njegova majka i braća: Tomislav i Andreja.
POKOJNI princ Tomislav Karađorđević u Memoarima (koje je objavila Zadužbina kralja Petra Prvog u Topoli) iznosi do detalja deo ove sveukupne srpske drame i prokletstva:
- Vest o Petrovoj smrti do nas Karađorđevića dospela je na neuobičajen način. Oni koji su ga oteli, a to su raskolnici, nisu uljudno obavestili nikoga od Karađorđevića... Javio mi se njegov jedinac Aleksandar, koji je tada bio u vojsci u Nemačkoj. Kaže da je njegov drug preko Bi-Bi-Sija čuo da mu je otac umro.
Vest o smrti kralja Petra Drugog bila je tačna, ali je za Karađorđeviće bilo tako potresno kad je objavljeno da je ostavio „testamentarnu želju da bude sahranjen u Livertbilu“
- To su raskolnici, koji su ga kontrolisali preko Milice Anđelković (Eve Marije) alijas Mici Lou, napravili lažni testament i njegovu navodnu želju. Očito, bilo im je potrebno da se kriju iza njega, makar i mrtvog.
"Stupio sam u vezu", piše princ Tomislav, "sa knezom Pavlom. I njemu je ovo sa testamentom bilo sumnjivo. Kaže mi da švajcarske novine (a Pavle je tada bio u Lozani) donose vesti o zaveri i ukazuju na podatak da su raskolnici krili smrt držeći mrtvog kralja Petra tri dana. To znači da su oni kidnapovali njegovo telo, da se uz njega promovišu i naprave paradu. Kneginja Olga, vrlo trezveno, rekla je da testament, čiju kopiju nema niko od Karađorđevića, može biti samo falsifikat...
MNOGO sam se lomio da li da otputujem u Ameriku i prisustvujem sahrani. Nevolja je bila u tome što je Petar jednom pristupio raskolnicima, mada mi znamo da se pokajao i vratio našoj crkvi, pa bi pojava Karađorđevića na sahrani bila tumačena da smo zarili nož u leđa Srpskoj pravoslavnoj crkvi... Njegov sin Aleksandar i ja želeli smo da Petar bude sahranjen pored naše majke (kraljice Marije) u Mauzoleju vindzorske tvrđave. To pravo mu je, kao kralju i potomku engleske kraljice dolikovalo i pripadalo, a imali smo i saglasnost kraljice Elizabete.
Nije vredelo, beleži brat kralja Petra Drugog. Mici Lou i raskolnici falsifikovali su Petrovu umrlicu: glasila je na ime drugog umrlog, nekog Petra Petrovića... Falsifikovano je sve: datum, vreme i mesto smrti.
Manastir Svetog Save u Livertbilu, država Ilinois, četrnaestog novembra 1970, raskolnici sahranjuju kralja Petra Drugog. U povorci od njegovih rođenih iz doma bio je samo brat, princ Andrej, što će po njega kasnije biti kobno. Na odru govori emigrant Dragiša Kašiković: „Kralju naš čestiti, gospodaru, mili zemljače. Morao si u izgnanstvo, sudbina ti je trnov venac namenila. Nosio si ga hrabro, Karađorđevski. Ali ti se kunemo čašću i imenom da ćemo te preneti na Oplenac. U slobodnu Srbiju, koju ti sudbina nije dodelila da ponovo vidiš.“
Čulo se samo škripanje mermerne ploče kojom su ukopnici pritisli grobnicu.



BELEZI

U PORTI manastira u Livertbilu, gde počiva kralj Petar Drugi, iza oltara, sahranjen je Konstantin Fotić, kraljevski ambasador u Vašingtonu. Na ulazu u manastir je spomenik generalu Draži Mihajloviću sa posvetom „ministru vojnom“.

DO MONARHIJE

PRINC Tomislav u više navrata je zažalio što mu braća, kralj Petar i princ Andrej počivaju u tuđini. I on i princ Aleksandar imali su snažnu želju da ih vrate u otadžbinu i sahrane u porodičnu grobnicu. Nadao se da će i majci Mariji tu želju da ispuni... Ni naša crkva, međutim, ni država nisu mu pružile podršku. Iz kojih razloga? Tomislav Karađorđević nije ostavio odgovor na ovo pitanje.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije