Tek posle godinu dana od dolaska sibirskog seljaka na dvor, car i carica svojoj okolini otkrili prijateljstvo sa ?udotvorcem. Kako je i zašto Raspu?in dobio novo ime
RASPUĆINOVA zvezda je bila blizu svog zenita. Dva meseca posle njihovog prvog susreta, car Nikolaj je angažovao grofa Bekendorfa koji je stajao na čelu dvorske arhive, sa ciljem da promeni Raspućinovo prezime. Aleksandri je smetalo to neprijatno prezime, potpuno neprimereno jednom svetitelju. Raspućin je podneo zahtev za promenu prezimena. Zahtev je, na vatreno zauzimanje same carice, usvojen 22. decembra 1906. godine i on se sada zvao Grigorije Jefimovič Novi.
Raspućin je svom prijatelju Iliodoru ispričao da je ime dobio po rečima koje je carević izgovorio kada ga je prvi put video. Kada je Raspućin ušao u njegovu sobu, bolesni dečak je počeo da viče: „Novi, novi.“
Car i carica su svoj odnos sa novim čudotvorcem držali u tajnosti. Spoljni svet, otrovan skepsom, nije imao razumevanja za njihove duhovne potrebe. Tek kada je prošla godina od Raspućinovog prvog dolaska na dvor, Nikolaj i Aleksandra su svojoj najbližoj okolini počeli stidljivo da otkrivaju svoje novo prijateljstvo. Nikolaj je u jesen, 1907. godine, pitao svoju sestru Olgu da li bi želela da upozna pravog ruskog seljaka. Velika kneginja je ušla u mračnu, samo kandilima osvetljenu carevićevu sobu i tamo videla Raspućina i Alekseja kako se zajedno mole. Aleksandrina bliska prijateljica, dvorska dama Ana Virubova svedoči:
„Raspućin je prorekao da će se dečak, vremenom, u potpunosti oporaviti, on će prerasti svoju bolest.“
POSLE takvog proročanstva, Raspućinov visoki položaj je postao nepovrediv i sada ga car i carica, u svojim pismima zovu „naš novi prijatelj“.
Njegov novi položaj nije mogao zadugo ostati skriven od iskusne dvorkinje, kakva je bila velika kneginja Milica Nikolajevna. Do njenih ušiju su dolazile glasine iz Carskog sela i kada je ona pitala Teofana o čemu se zapravo radi, asketa joj je rekao istinu. Teofan je o furioznom gnevu velike kneginje pričao članovima vanredne komisije:
„Raspućin mi je ispričao kako mu je Milica otvoreno rekla: 'Grigorije, vi ste podmukli seljak.' Sama Milica Nikolajevna mi je izrazila svoje veliko nezadovoljstvo time što je Raspućin, na svoju ruku, ušao u carsku porodicu i pomenula je svoje upozorenje o Raspućinovom kraju...“
Velika kneginja se, ipak, uzdržala od otvorenog sukoba sa ovim misterioznim čovekom i tako je Raspućin nastavio da je posećuje, tokom prve polovine 1907. godine. Preko crnogorske princeze, Raspućin je stupio u kontakt sa dvorskom damom i najintimnijom caričinom prijateljicom Anom Tanjevom.
Ana Tanjeva je bila vatreni učesnik u razgovorima o mističnim i natprirodnim pojavama, koje je carica vodila sa Milicom Nikolajevnom. Raspućin je prilikom upoznavanja sa Tanjevom prorekao da će njen brak sa mornaričkim oficirom Virubovim biti veoma nesretan, a mladu caričinu prijateljicu su odmah privukle njegove „duboke i prodorne oči“.
Posle poznanstva sa Virubovom, Raspućin je potpuno prestao da dolazi kod crnogorskih princeza. Virubova je imala mnogo veći uticaj na caricu, a odnosi između carice i dve Crnogorke su počeli naglo da se hlade posle Anastasijinog braka sa velikim knezom Nikolajem Nikolajevičem. Milica je kasnije čula da je upravo Raspućin bio taj koji je inspirisao caričinu hladnoću prema njima. Na dvor ga je dovela da bi ga iskoristila za svoje vlastoljubive ciljeve, ali se ispostavilo da je Milica bila samo oruđe u grubim seljačkim rukama.
OPTUŽBE
OPTUŽBE na račun Raspućina su ponovo pokrenute i potkrepljene njegovim neprimerenim ponašanjem prema njegovim sledbenicama, sa kojima je Raspućin bio u nedopustivo intimnim odnosima, zatim činjenicom da je organizovao " posebne molitvene skupove, koji su se odigravali noću, za vreme kojih je nosio monašku mantiju i zlatni naprsni krst" i glasinama da sa svojim sledbenicama odlazi u javno kupatilo, blizu njegove kuće. Izjave Raspućinovih sledbenica su samo potvrdile navode optužbe.
(Nastaviće se)