Teška ratna kriza onemogu?ila izradu prave statue, pa je pozlatu privremeno zamenio gips. Filmu "Prohujalo sa vihorom" 1940. osam "Oskara" i dve specijalne nagrade
DA vremenske nepogode mogu da utiču i na dodelu "Oskara", pokazala je već 1938. godina, kada su višednevne, obilne kiše koje su zadesile Los Anđeles, rezultirale neočekivanim poplavama. Zbog nemogućnosti dolaska zvanica i grada koji je bio u stanju kolapsa, održavanje već pripremljene manifestacije je dovedeno u pitanje. Na sreću, voda se brzo povukla, pa je ceremonija održana nedelju dana kasnije. To veče obeležio je i "Oskar" za najbolju žensku ulogu, koju je drugu godinu za redom, a prvi put u njegovoj istoriji, osvojila glumica Luiz Rajner.
Novi skandal, ali i novi veliki uspeh jednog filma, obeležili su dodelu "Oskara", održanu 1940. godine. Koristeći se najrazličitijim metodama, novinari su uspeli da saznaju imena dobitnika pre zvaničnog proglašenja, ali i pre nego što bi te informacije, kao i ranijih godina, dobili od Akademije. Koristeći značaj dobijene vesti, pisani mediji, umesto u večernjem, imena dobitnika objavljuju u svom dnevnom izdanju. Takvim potezom narušavaju ekskluzivnost, ali i kredibilitet same manifestacije, što je rezultiralo prekidom dotadašnje saradnje sa Akademijom, koja je od naredne godine pojačala mere predostrožnosti i dobitnike čuvala u strogoj tajnosti.
TE godine, film "Prohujalo sa vihorom", nominovan u čak 14 kategorija, osvaja neverovatnih osam "Oskara", kao i dve specijalne nagrade, što ga svrstava među apsolutne favorite po broju osvojenih nagrada. Pored osvojenih "Oskara" za najbolji film, najbolju žensku ulogu, Skarlet O'Hare, u tumačenju sjajne Vivijen Li, ali i ostalih ništa manje značajnih, jedan "Oskar" je predstavljao pravi presedan i, za to vreme, vest vrednu pažnje. Prvi put u istoriji, nagrada za najbolju sporednu žensku ulogu dodeljena je Afroamerikanki glumici Hati Mekdanijel, za ulogu simpatične sluškinje, takođe u filmu "Prohujalo sa vihorom".
Početak Drugog svetskog rata i kriza koja je uzdrmala svet nisu zaobišli ni Holivud. Zbog bombardovanja Perl Harbura, 7. decembra 1941. i velikog broja poginulih američkih vojnika, razmatrana je mogućnost otkazivanja manifestacije u godini koja je sledila. Dodatni razlog predstavljala je i iznenadna pogibija glumice Kerol Lombard, koja je stradala u avionskoj nesreći, učestvujući u obezbeđivanju pomoći žrtvama rata.
SVE to je doprinosilo izuzetno lošoj atmosferi, u kojoj niko nije bio spreman za glamuzrozan događaj, kakav je "Oskar" sam po sebi bio. No, vođeni poznatim holivudskim principom da "šou mora ići dalje", članovi Akademije u poslednjem trenutku odlučuju da manifestacija bude održana. Bila je to, međutim, jedna od retkih, ako ne i jedina godina, kada je glamurozni sjaj izostao, a raskošni banket na kome su dodeljene statue preinačen u "svečanu večeru". Ratna kriza onemogućavala je nabavku metala i drugog adekvatnog materijala, neophodnog za izradu statue. Tako je pozlaćena statua "Oskara" privremeno zamenjena gipsanom, zadržavši isti oblik, ali i značaj. Po završetku rata, Akademija se vratila starom načinu izrade, a dobitnici gipsanog "Oskara" bili su u mogućnosti da svoje statue zamene za "prave".
(Nastaviće se)