Odbrana Indijanaca

08. 03. 2007. u 00:00

Nezadovoljan na?inom na koji ameri?ka kinematografija prikazuje Indijance, Marlon Brando odbio da primi prestižno priznanje za ulogu i "Kumu". Po?etak velikog spektakla 1974. obeležio gest nagog muškarca na sceni

PIŠE: BRATISLAV MIHAILOVIĆ
NOVA bura, dešava se već 1971. godine, kada glumac Džordž Skot, nominovan za najbolju mušku ulogu, u filmu "Paton", odbija ne samo da primi nagradu, već i da se pojavi na manifestaciji. Da nije izraziti poštovalac ovog priznanja, pokazao je još 1961. kada je ignorisao i samu nominaciju, za sporednu ulogu u filmu "Hastler". Kada su ga mediji pitali da objasni svoju odluku, odgovorio je da je bio maksimalno posvećen spremanju uloge kontroverznog generala Patona, pa samim tim, uspeh ga nije iznenadio. U istom stilu je dodao, da mu nikakva potvrda Akademije nije potrebna, nazivajući dodelu "Oskara" bezvrednom i preterano napadnom manifestacijom, na kojoj njemu nije mesto.

Iako je naredne godine jedan od najupečatljivijih momenata ceremonije bila dodela počasnog "Oskara", legendarnom Čarli Čaplinu, kojeg je prepuna sala uglednih gostiju pozdravila petominutnim ovacijama, već 1972. skandali se nastavljaju. Ni manje, ni više, čuveni Marlon Brando nastavlja "tradiciju", koju je započeo Džordž Skot. Naime, nezadovoljan načinom na koji američka kinematografija prikazuje Indijance, odbija da primi "Oskara" za najbolju mušku ulogu, u kultnom ostvarenju "Kum"! Međutim, za razliku od Skota, Brando je celu situaciju obogatio i malim performansom. Kako on nije prisustvovao manifestaciji, u njegovo ime se na bini pojavila mlada Indijanka Crveno Pero, obučena u tracionalnu indijansku odeću i pročitala govor u kome Brando objašnjava razloge svoje odluke. Događaj koji je izazvao veliku pažnju kako prisutnih u sali, tako i kompletne javnosti, dobio je sasvim novu dimenziju kada se kasnije ispostavilo da je "mlada Indijanka", zapravo Monika Kruz, "glumica sa zadatkom".

ŠOKANTAN momenat obeležio je 46. dodelu "Oskara", održanu 1974. godine. Dok je jedan od domaćina ceremonije, glumac Dejvid Niven, najavljivao Elizabet Tejlor, koja je imala ulogu prezentera, na sceni se, odnekuda pojavio potpuno nag muškarac! Publika je bila u najmanju ruku šokirana, kao i reditelj direktnog televizijskog prenosa, koji je na sve načine pokušavao da izbegne frontalni prikaz iznenadnog gosta. Nepoznati muškarac je protrčao preko scene, pokazujući znak mira i ubrzo nestao iza scene, gde ga je dočekalo obezbeđenje. Inače, tajanstveni muškarac, bio je izvesni Robert Opel, ne puno poznati fotograf i galerista željan publiciteta.

DRUGI deo filmske trilogije "Kum", 1975. godine, ubedljivo je pobedio u kategoriji najboljeg filma, postavši tako jedino ostvarenje koje je osvojilo "Oskara" i za svoj nastavak. Ujedno, "Kum 2" je bio i apsolutni pobednik te godine, osvojivši šest "Oskara". Samo jednu statuu manje, naredne godine je osvojio film "Let iznad kukavičjeg gnezda", svrstavajući se, već tada među najbolje filmove svih vremena. Pored maestralnog Džeka Nikolsona, koji je pobedio u kategoriji najboljih muških uloga, u pomenutom filmu je briljirala i glumica Luiz Flečer, osvojivši "Oskara" za najbolju žensku ulogu. Poseban utisak na ceremoniji, ostavio je njen govor zahvalnosti u kojem se obratila publici, jezikom znakova, iz poštovanja prema osobama oštećenog sluha. Ipak, kada su nagrađeni filmovi u pitanju, najveće iznenađenje desilo se 1978. godine, kada je statuu za najbolji film, ali i režiju, odnela akciona drama "Roki".

Usledile su godine u kojima su briljirali filmovi poput "Eni Hol", "Lovac na jelene", "Kramer protiv Kramera", ali i kada su dodeljeni neki od počasnih "Oskara". To se, pre svega, odnosi na velikog Lorensa Olivijea, koji je 1979. godine dobio specijalno priznanje za izvanredan doprinos i posvećenost filmskoj umetnosti.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije