Uvod u seks

12. 05. 2007. u 00:00

Za ve?inu mladih poljubaca, kao izraz nežnosti, ljubavi, mera strasti, zna?ajniji od seksa. Tre?ina ispitanih studenata izjavila da ne voli da se ljubi sa preterano našminkanim devojkama

Piše: dr Zorica Tomić


ISKUSTVO miliona korisnika Interneta, kreirano preko kompjuterskog umrežavanja, predstavlja svojevrstan psihološki prostor jednostavno zato što, osim razmene informacija, ljudi razmenjuju mišljenja, stavove, želje, strepnje, pružaju jedni drugima podršku, izražavaju ljubav, ogovaraju, stvaraju prijateljstva, igraju se jedni sa drugima ili samostalno, flertuju, vode rasprave i zaljubljuju se.
Moji studenti su, listom zabrinuti zbog detektovanja odsustva komunikacije među vršnjacima i nemogućnosti da ostvare bilo kakvu vrstu prisnijeg kontakta sa osobom suprotnog pola, otvorili pitanje kulturne klime koja, sva u znaku kuliranja, čini se, ne ohrabruje bliskost nego distancu.
Problem društvene atomizacije, sve većeg otuđenja u velikim urbanim sredinama, ideologija "singl" života koju nedvosmisleno promovišu mediji, kao i mešavina kulturno nametnute blaziranosti... bili su osnova za ideju da napravim neku vrstu upitnika koji bi pokazao u kom grmu leži zec.
Odgovori su me zbunili, jer je polovina od ukupnog broja devojaka, isto kao i polovina ispitanih momaka, izjavila da se nisu poljubili najmanje godinu dana!
POLjUBAC je pokazatelj intimnosti, izraz nežnosti i ljubavi, i čak je za 25 odsto devojaka i za neverovatnih 50 odsto momaka značajniji od seksa!
Štaviše, duplo veći procenat devojaka (20 odsto) nego mladića (10 odsto) ističe poljubac kao pokazatelj strasti, dok je u pogledu stava da je ljubljenje aktivnost "gubljenja kalorija", odnosno "razmena tečnosti" i "uvoda u seks", odnos procenata obrnut (20 odsto mladića i 10 odsto devojaka).
Isti procenat devojaka i mladića (15 odsto) smatra ljubljenje značajnom terapijskom delatnošću, usmerenom ka smanjenju stresa i rasterećenju od napetosti.
Najzanimljivije je, međutim, da nijedan od muškaraca nije izjavio da ne voli partnersko ljubljenje, dok među devojkama ima i takvog stava (šest odsto).
Među odgovorima su i oni koji upućuju na kategorije poverenja, prijateljstva, pokroviteljstva, zaštite, pažnje i zajedništva.
Na sreću, samo šest odsto devojaka izjavljuje da je najbolji poljubac "kada nema osećanja" (?), odnosno kada je sa osobom s kojim nisu u vezi ili u bilo kojoj vrsti bliskog kontakta.
Zanimljivo je, takođe, da čak 30 odsto muškaraca pravi razliku između poljupca iz strasti i poljupca iz ljubavi, podjednako favorizujući i jedan i drugi, u zavisnosti od okolnosti! Oko 70 odsto devojaka ne podnosi grube poljupce, kao i one koji deluju nasilno, navalentno i prenaglašeno, a posebno ne one koji su mehanički, hladni i proračunati.
DEVOJKE isto kao i momci ne vole poljupce bez ljubavi, ali veliki procenat devojaka (58 odsto) izjavljuje da ne voli ni kratke i brze poljupce, dok se u tom smislu mladići ne izjašnjavaju.
Zanimljivo je da su mnogi ispitanici oba pola izjavili da ne vole "ofrlje", odnosno neobavezne i beznačajne poljupce u obraz, koji su pri svakom susretu postali neka vrsta standarda društvenog komuniciranja. Averzija prema ovoj vrsti poljubaca može da ukaže na potrebu da se poljubac očuva kao specifična forma izražavanja intime, umesto što se bagatelizuje i time lišava svake "čari".
Jedna trećina muškaraca izjavljuje da ne voli da se ljubi sa preterano našminkanim ženama, odnosno da više voli to da čini sa ženama koje izgledaju prirodno. Ova okolnost trebalo bi da bude na umu devojkama koje, ugledajući se na estradne zvezde, deluju groteskno i zapravo pre odbijaju nego što privlače muškarce!

K r a j

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije