U preljubama ?esto dolazi do zamora i trka sa "tre?im" kao spasiocem braka, biva izgubljena
Piše: Jovica Stojanović
PRINUDA na brak od strane roditelja ili okoline, socijalnopsihološka želja da se ne bude usamljen, materijalni apetiti, želja za važenjem u društvu, brak kao alibi za prevaru... upravo govori da je emocionalno ledeno doba već počelo, da je brak samo mrtva reč na papiru, ali ljudi ga se drže jer neka druga i bolja forma institucionalizacije seksualnosti nije pronađena. Ni brak koji se zasniva samo na pozitivnim osećajima jednog od partnera ne garantuje nikakav uspeh, jer i takva zajednica udvoje brzo doživljava fijasko. Bilo je i predloga, na razmeđi XIX i XX veka u Danskoj da se brak sklapa na pet godina, kao privremen, pa ako partneri to hoće da se on produži na formu koja je danas u opticaju. Doduše, to nije danski izum, jer je još veliki pesnik Gete u svom poznatom romanu "Izbor po srodnosti" anticipirao takvu ideju.
Pitanje oglednog braka uglavnom se odnosi na intimno upoznavanje partnera, odnosno, na oprobavanje hoće li se oni seksualno slagati. Moderno doba, kada zabavljanje pre braka traje godinama i kada u predbračnoj vezi ima seksualnog slaganja, pokazuje da ova seksualna vrsta adekvatnosti još uvek nije garant dugovečnog braka ni vernosti i sreće u njemu. Dakle, ni iluzija o seksualnom slaganju nije to što izgleda, ona se često brzo raspršuje, jer život udvoje nosi i mnoge zamke, probleme, iskušenja, zahteva dobro međusobno poznavanje partnera, na čije se neke osobine ne obraća pažnja, usled površne fascinacije zaljubljenosti. Neslaganja karaktera najčešće vode i u seksualnu apstinenciju ili u totalnu seksualnu nezainteresovanost i tada je put preljubi širom otvoren.
AMERIČKI psihoanalitičar Herbert Strin u svojoj knjizi "Izvanbračna veza" s razlogom kaže: "Prevare u braku su uobičajena pojava kod neurotičnih partnera, koji u svojoj predbračnoj istoriji nisu hteli da upoznaju jedno drugo, već su se rukovodili nekim drugim faktorima kao što je fizičko dopadanje, društveni prestiž, utrka u konformizmu itd. Zato takvi partneri gube trku u braku, ispadaju iz nje i često trče na stazi s izvanbračnim seksualnim partnerom. I tu ubrzo dolazi do zamora, jer se pogrešno mislilo da će treći da im popravi brak. Svoj brak mogu da poprave samo zainteresovane strane u njemu i ja ne mislim da se izvanbračnim izletima ništa ne postiže, osim što se zadovoljavaju nagoni, a to može uzročiti mnogobrojne, opasne posledice". Herbert Strin je vrlo oštar moralni kritičar prevare i on stalno u svojoj knjizi predlaže dalje istrajavanje braka.
KNJIGA "Seks i kultura" Jovice Stojanovića, iz koje objavljujemo ovaj feljton, uskoro u izdanju "Čigoja štampe", može se naručiti na tel: 011/306 7686, 306 7687 i u knjižari "Znak plus", Terazije 24, po ceni 480 dinara.