Britanska policija saslušavala je u Moskvi samo one "svedoke" koji su u Engleskoj i u Nema?koj ostavljali tragove polonijuma-210. Rusi su, za razliku od kolega iz Skotland jarda, zahtevali da se krug sumnjivih proširi
POSLE Litvinjenkove smrti, Aleksej Golubovič, direktor "Jukosa" za strategijsko planiranje i korporativne finansije, koji je živeo u Londonu, potpuno neočekivano je odlučio da se vrati u Rusiju, da se preda vlastima i da svedoči u novoj sudskoj raspravi protiv Hodorkovskog i Lebedeva u zamenu za pravni imunitet.
U Engleskoj mu hapšenje nije pretilo, ali je bio u opasnosti izvan granica ove kraljevine. Međutim, u proleće 2006. godine Aleksej Golubovič je ipak odlučio da rizikuje i da otputuje u Italiju. Desetog maja 2006. godine njega je uhapsila italijanska policija u Pizi. U Londonu je Golubovič sigurno, ipak, bio "pod prismotrom". Rusko tužilaštvo je zahtevalo njegovu neodložnu ekstradiciju. Ali odluku o tome mogao je doneti samo sud. U Italiji takvi postupci veoma dugo traju. Tužilaštvo Toskane podržalo je zahtev za ekstradiciju, ali je sud koji se sastao tek 18. oktobra 2006. godine odbio da ruskim vlastima izruči Goluboviča. Razlozi odbijanja zasad nisu poznati pošto je zasedanje suda, na molbu Goluboviča, bilo zatvoreno za javnost. Te događaje u Rusiji je pažljivo pratio list "Komersant". Golubovič je bio u konfliktu s ostalim rukovodiocima "Jukosa" zbog deobe akcija grupe "Menatep". Izjavljivao je da su na njega i na njegovu porodicu pokušana dva atentata i da je u jednom od njih kao otrov korišćena živa. Za organizaciju atentata on je sumnjičio službu bezbednosti "Jukosa".
Međutim, sam Golubovič nije želeo da čeka konačnu odluku, nego je odlučio da stupi u pregovore s ruskim vlastima. Dana 16. januara 2007. godine, posle garancije Tužilaštva Rusije, Glubovič se vratio u Moskvu.
LITVINjENKOVA smrt i "slučaj Jukos" u istrazi Skotland jarda uopšte nisu dovođeni u vezu. Britanska policija pratila je samo trag polonijuma i nije pokušavala da ispita moguće motive zločina. Međutim, Vrhovno tužilaštvo Rusije, koje je početkom decembra podiglo optužbu po predmetu "ubistva građanina Rusije Litvinjenka i pokušaja ubistva građanina Rusije Dmitrija Kovtuna", objedinilo je tu optužbu sa već postojećim "slučajem Jukos", proširivši tako krug ljudi koje je ruska istraga želela da sasluša u Londonu. Britanska policija saslušavala je u Moskvi samo one "svedoke" koji su u Engleskoj i u Nemačkoj ostavljali tragove polonijuma-210. Kod ruskih islednika pojavio se širi krug "svedoka".
Ali kada je senzacija ipak dobila neviđene razmere, indikatori postojanja radioaktivnosti davali su mogućnost "neutralizatorima" da ostavljaju mnoštvo lažnih tragova i da stvaraju za njih povoljan utisak da je svuda upletena "ruka Moskve".
BRITANSKA Agencija za zaštitu od radijacije, koja je proveravala ljude koji su leteli avionima kontaminiranim polonijumom i ljude koji su posećivali suši-bar, kao i radnike hotela gde su odsedali Lugovoj i Kovtun, konstatovala je da je polonijumom bilo kontaminirano, u većoj ili manjoj meri, 116 osoba. Od njih je 13, svi iz Londona, primilo dozu veću od šest milisiverta. Zatim, 73 osobe imale su dozu od jedan do šest milisiverta. Najviše doze (više od šest milisiverta, ali tačne cifre nisu objavljene) imalo je sedam radnika bara hotela "Milenijum", gde je, prema teoriji Skotland jarda, izvršeno trovanje. Pošto je taj viši nivo kontaminacije bio neočekivano otkriven tek dve nedelje posle Litvinjenkove smrti, ne možemo biti sigurni da je to bio onaj isti polonijum kojim je otrovan Litvinjenko. Pomoću radioaktivnosti veoma je lako ne samo iskomplikovati istragu, nego je i usmeriti u željenom pravcu.
POTERNICA
UPRAVLjANjE akcijama i finansijama "Jukosa" vršeno je preko grupe "Menatep", ofšor banke u Gibraltaru. Golubovič je bio vlasnik samo 4,4 odsto tog ofšora. To su bile stotine miliona, a ne milijardi dolara. Rusko tužilaštvo je optužilo Goluboviča za one iste finansijske prekršaje za koji su bili optuženi Hodorkovski i Lebedev. Ali Golubovič je uspeo da s porodicom otputuje u Englesku. U Londonu je osnovao malu investicionu kompaniju. U Rusiji je za to vreme izdata poternica Interpola za Golubovičem.
KNjIGU Žoresa Medvedeva "Miris hladnog rata", po ceni od 370 dinara, možete kupiti kod izdavača IP "Filip Višnjić", Beograd, Ustanička 25, sa popustom od 30 odsto ili pouzećem + poštanski troškovi na telefon 011/344-10-74, odnosno putem elektronske pošte: fvisŽverat.net
(Nastaviće se)