Pravi bum u karijeri Hepbernove dogodio se sa njenim slede?im filmom "Sabrina", reditelja Bilija Vajdlera. Kostime za ovaj film radio je ?uveni francuski dizajner Hjubert de Živanši.
PRAVI bum u karijeri Hepbernove dogodio se sa njenim sledećim filmom "Sabrina", reditelja Bilija Vajdlera. Kostime za ovaj film radio je čuveni francuski dizajner Hjubert de Živanši. Izuzetno vitka, a prema standardima tog vremena, čak i neobično visoka, Odri je bila kreativni izazov za poznatog dizajnera. Izraženog osećaja za modu, dodatno ga je osvojila svojim poznavanjem stila, jasno mu stavljajući do znanja šta bi na sebi želela da istakne, a šta ne. Tako je, uz zajedničke konsultacije nastala i čuvena večernja haljina, sa izraženim "čamac" dekolteom, koji je bio osmišljen kako bi istakao ženstvenost, ali ujedno i prikrio njene malo izraženije ključne kosti. Pored ovog modela koji je postao izuzetno popularan i poznat pod imenom "dekolte Sabrina", Živanši je uradio većinu modela koje je Odri nosila u ovom filmu, za šta je bio nagrađen i "Oskarom" u kategoriji najboljih filmskih kostima.
Ostvarenje koje je najviše doprinelo njenoj filmskoj besmrtnosti i potvrdilo Hepbernovu kao ultimativnu ikonu stila, svakako je legendarno ostvarenje iz 1961. godine "Doručak kod Tifanija", reditelja Blejka Edvardsa. Obučena veoma šik, u crnu haljinu koja je tako zanosno klizila niz njenu vitku figuru, sa dodatkom dugih crnih rukavica i velikih tamnih naočara, Odri je u liku Holi, postala apsolutni trendmejker, a mala crna haljina je stavljena na tron dobrog ukusa!
Godine 1967. nakon izvanredne i vrlo zahtevne uloge u filmu >Njait until darkFilmu se prvi put, posle duže pauze vratila 1976. godine kada je zajedno sa Šonom Konerijem glumila u osrednje uspešnom filmu "Robin i Marion". Kasnijih godina, usledilo je tek nekoliko filmskih i televizijskih izleta, da bi konačnu tačku na svoju glumačku karijeru stavila 1988. godine, filmom Stivena Spilberga "Alnja s".
U međuvremenu, i njen drugi brak se završio neslavno, a Odri se velikim žarom okrenula humanitarnom radu u okviru Unicefa. Kao počasni ambasador Unicefa, Hepbernova je u periodu od 1988. - 1992. godine, više od 50 puta posetila zemlje u razvoju. Svoju misiju je morala iznenada da prekine, kada su joj se po povratku iz Somalije pojavile izvesne zdravstvene tegobe, nakon čega je dijagnostifikovan tumor u predelu abdomena. Hitno je operisana i podvrgnuta terapiji, međutim to nije pokazalo rezultate. Umrla je 20. januara 1993. godine u svojoj 63 godini života. Nakon njene smrti, osnovan je fond pod njenim imenom, koji ima za cilj da finansira obrazovne programe za decu iz Etiopije, Ruande, Sudana, Somalije i Eritreje.
STIL DIVE
HEPBERNOVA je posedovala sposobnost da svemu da lični pečat, pa čak i jednostavnoj crnoj rolci, koja je jedino na njoj izgledala neverovatno glamurozno! Postala je sinonim za eleganciju, šik i nadasve stil, zahvaljujući čemu je 1957. godine od strane njujorškog instituta za modu i dizajn proglašena za jednu od deset najfascinantnijih žena na svetu. Čak i godinama nakon toga, Hepbernova je proglašavana za jednu od najbolje stilizovanih diva.
(Nastaviće se)