Menadžeri grabe decu

18. 12. 2007. u 00:00

“Lov” na decu - veliki fudbalski problem, ne samo u Srbiji. Odavno je po?elo “takmi?enje” klubova u potrazi za talentima širom planete. Najmo?niji i najbogatiji imaju ve? vrhunske skautske mreže, kako bi što ranije pronašli velike talente, obezbedili ih na


“Lov” na decu - veliki fudbalski problem, ne samo u Srbiji. Odavno je počelo “takmičenje” klubova u potrazi za talentima širom planete. Najmoćniji i najbogatiji imaju već vrhunske skautske mreže, kako bi što ranije pronašli velike talente, obezbedili ih na vreme. Sve im je neuporedivo jeftinije od “gotovog proizvoda”, vrednog nekoliko miliona evra.
I naši najveći klubovi trude se da u svim krajevima Srbije što ranije otkriju najtalentovanije i dovedu ih u Ljutice Bogdana ili Humsku. Tu, međutim, Crvena zvezda i Partizan vode veliku bitku sa menadžerima, koji takođe vrebaju zvezde i trude se da ih stave pod svoje.
- Generalno, problem sa menadžerima je najveći, na celoj fudbalskoj planeti - smatra Mitar Mrkela, prethodne dve godine direktor omladinske škole, sada prvi asistent trenera crveno-belih Aleksandra Jankovića. - Jednostavno, nemate ni najmanju mogućnost da bilo kome zabranite da uspostavi kontakt sa roditeljima talenata. Zbog toga se i nama događa da, kada sa onima koji najviše obećavaju potpisujemo stipendijske ugovore, većina već ima menadžere.
Fudbalom se, uglavnom, bave deca koja stižu iz finansijski skromnih porodica.
- Mnogo je više dečaka iz siromašnih sredina. Možda zbog toga roditelji odlučuju da izuzetno rano sklapaju ugovore sa menadžerima i dobiju bar nešto u ranoj fazi - ističe Mrkela.
Postoje, naravno, preambiciozni roditelji. Svi, uglavnom, misle da je njihovo dete najbolje, da bi moralo da igra...
- Probleme takve vrste nisam imao, jer sam od dolaska na čelo omladinske škole stvari postavio na svoje mesto. Nije bilo nikakvih pritisaka - uverava Mrkela. - Najveći problem u Crvenoj zvezdi su loši uslovi za rad dece.
U Partizanu je bilo problema, prvi ozbiljniji u omladinskoj školi desio se 1998. godine kada je Goran Lovre, još maloletan, rešio da ode u Anderleht. Samo dve godine kasnije istim putem krenuo je i Miljan Mrdaković. Ovi potezi su pogodili tadašnjeg direktora “parnog valjka” Nenada Bjekovića, koji im to nije oprostio.
- Prihvatili smo ih oberučke kada su došli iz Zagreba... Sve u životu može da se reši dogovorom, nije u redu onom ko ti je pomogao da se radi iza leđa - pričao je pretprošlog leta Nenad Bjeković, pošto mu se desila identična situacija sa Miralemom Sulejmanijem.
Mladi reprezentativac, koji je sada član Herenvena, nije želeo da potpiše profesionalni ugovor sa matičnim klubom. Čelnicima Partizana je prekipelo kada je Sulejmaniju na pripreme u Nemačkoj stigao u posetu menadžer i od tog momenta bio je odstranjen iz takmičarske ekipe.
- Sulejmani je sve uradio na svoju ruku, bez kluba, jer ima savetnike, menadžere. I da je obavezan da potpiše ugovor sa Partizanom, zbog načina na koji je postupio, mi ga sada nećemo - pričao je ljutito tada Nenad Bjeković.
Škola fudbala u “Zemunelu” je istovremeno, sa te strane gledano, blago i “prokletstvo” crno-belih. Mladi igrači pružaju sjajne partije na turnirima u inostranstvu, gde razni belosvetski menadžeri već u svlačionici pokušavaju da ih se dočepaju. Bilo je slučajeva na takmičenjima kadeta u Italiji da su rukovodstvo i obezbeđenje Partizana bukvalno fizički odbijali nalete fudbalskih mešetara, koji su jurili za klincima.
- Ranije deca nisu toliko putovala po turnirama u Evropi, a nije bilo ni toliko menadžera. Danas ih je svuda, na svim takmičenjima. Deci u tim godinama zavrte mozak, pričaju o “avionima, kamionima”, pa klinci više ne slušaju trenere, ljude iz kluba. To nije slučaj samo u Partizanu, nego svuda. Menadžeri zavrte deci mozak, oni požele da odu u jak klub, pa posle nisu ni tamo, ni ovamo - slikovito je opisivao do tančina problematiku Nenad Bjeković bivši direktor crno-belih.


BEZ PRITISAKA
ČESTE su priče da se i u najjačim srpskim klubovima nekad forsiraju deca bogatih pre talenata, da ima podmićivanja...
- Što se mene tiče, nisam imao ni najmanji problem za dve godine na čelu omladinske škole - ističe Mitar Mrkela. - Od prvog dana stvari su bile jasne, pa nije bilo ni pokušaja da bilo ko za bilo šta urgira.
A kada su u pitanju treneri?
- To biste morali njih da pitate, nisu se žalili...


LOBIRANjE JIRGENA REBERA
POSEBAN slučaj, koji je nekoliko puta usijavao do pucanja situaciju u “Zemunelu”, bio je za vreme mandata Jirgena Rebera u Partizanu, kojem je, maltene, primarni zadatak bio da što više mladih igrača nagovori da potpišu ugovor o zastupanju sa Falijem Ramadanijem, koji je Nemca doveo u Humsku.
Tihi rat između Rebera i iznerviranih čelnika i trenera omladinske škole, nekoliko puta je dolazio na ivicu incidenta. To, međutim, nije smetalo Nemcu da nastavi da lobira za Ramadanija kod golobradih Gulana, Smiljanića, Bosančića, Babovića, Čukića, pa i nešto starijih Asprogenisa, Lomića... Negde je uspeo, negde nije, pre nego što su mu pokazana izlazna vrata iz Humske 1.
V. N.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije