Obra?un sa fudbalskom mafijom u Srbiji bi?e, u stvari, akcija protiv - crnogorskog lobija. Tako se tvrdilo poslednjih dana, kada je finansijska policija krenula da “?ešlja” knjige naših najve?ih klubova
OBRAČUN sa fudbalskom mafijom u Srbiji biće, u stvari, akcija protiv - crnogorskog lobija. Tako se tvrdilo poslednjih dana, kada je finansijska policija krenula da “češlja” knjige naših najvećih klubova.
Zanimljivo je, međutim, pitanje ko bi to trebalo da spada u deo crnogorskog fudbalskog lobija u Srbiji, pošto su do sada po čaršiji i medijima pominjana kao sumnjiva jedino lica sa boravištem u nekadašnjem “drugom oku u glavi”. Istina je da ovim sportom u dva najveća grada u zemlji drmaju ljudi poreklom iz Crne Gore, ali tu im se, otprilike, završava svaki kontakt sa bivšom jugoslovenskom republikom.
Jedini iz tog kruga, koji je zaista rođen i fudbalsku karijeru izgradio u Crnoj Gori je Zoran Damjanović (50), generalni sekretar Crvene zvezde, koji je u pritvoru zbog istrage oko loše organizacije i unošenja baklji na utakmici crveno-belih i Hajduka iz Kule, kada su navijači teško povredili policajca Nebojšu Trajkovića. Damjanović je rođen u Pljevljima, u fudbalski svet je ušao tako što je do nekadašnje zajedničke prve lige doveo Rudar. Bio je član Izvršnog odbora FSJ, a posle ubistva Branka Bulatovića, postao je generalni sekretar FS SCG. Šuškalo se da je tom izboru doprinela i njegova sestra, Olivera Ilinčić, koja je radila u kabinetu predsednika države Svetozara Marovića. Posle raspada države i odlaska Nebojše Lekovića, na mesto “ključara klupske kase” Crvene zvezde došao je Zoran Damjanović.
Kao jedan od Crnogoraca sa prijateljskim odnosima sa sumnjivim ljudima iz nekadašnje bratske republike, pominje se i Ratko Butorović, predsednik Vojvodine. Njemu na dušu se stavljaju rodbinski odnosi sa Milom Đukanovićem (brat od ujaka) i dugogodišnje poznanstvo sa “nekrunisanim kraljem crnogorskog podzemlja” Branom Mićunovićem. Svoj trojici pomenutih zajedničko je da su poreklom iz - Nikšića.
- Ne stidim se porekla, ja jesam Crnogorac. Međutim, mogu samo da kažem da je pao na ispitu onaj ko je ovo režirao, jer ima jako loš scenario - poručio je Butorović.
Poznanstvo sa Branom Mićunovićem nosi na leđima i predsednik FSS Zvezdan Terzić. I njegovo ime pominje se u priči o “crnogorskom lobiju”, iako je rođen u Vojvodini (Vrbas), a školovanje završio u Beogradu, gde je počeo i do vrha doveo karijeru, najpre kao igrač, a zatim kao funkcioner.
- Ja drugu državu nemam. Rođen sam ovde, stekao porodicu, ovde živim. Branislava Mićunovića poznajem 25 godina, upoznao sam ga kao dete i s njim sam prijatelj - rekao je više puta Terzić.
Partizan je takođe u vrhu kluba uvek imao funkcionere poreklom iz “drugog oka u glavi”. Dugogodišnji generalni sekretar Žarko Zečević korene vuče iz Crne Gore, ali je 1950. godine rođen u Beogradu, gde je odrastao, igrao košarku za Partizan, dok je već 1975. postao rukovodilac crno-belog sportskog društva. Osim samog porekla i tesnih odnosa kluba iz Humske sa Radojicom Božovićem, predsednikom Zete iz Golubovaca, Zečevića ne veže maltene ništa sa Crnom Gorom.
Slična je situacija i sa aktuelnim predsednikom Partizana, Tomislavom Karadžićem, koji je takođe školu završio u Beogradu, ugled u poslovnom svetu stekao u Subotici, a kroz FS Vojvodine došao do mesta prvog čoveka nekadašnjeg FS SCG. Osim povremeno “tvrdog” akcenta, koji se omakne u govoru Karadžića, i biografije u kojoj je najviše direktorskih i predsedničkih mandata, lidera Partizana sa Crnogorcima najviše veže to što je nekada dirigovao zajedničkim fudbalskim savezom.
Crnogorci u srpskom fudbalu su i Branislav Delić, komesar za takmičenje, poreklom iz Nikšića, zatim direktor OFK Beograda Vladimir Bulatović, rođen takođe u Vrbasu, kao i Zvezdan Terzić...
“KOMANDA” U CRNOJ GORI
FUDBALOM u Srbiji, navodno, drma crnogorska mafija, preko svojih lobija u Beogradu. Još dok je bila zajednička država, najčešće se u tom kontekstu pominjalo ime Brane Mićunovića, Nikšićanina koji živi na Svetom Stefanu, a ranije je bio prvi finansijer Sutjeske. Prema nekim navodima, njegov uticaj na FS SCG je bio takav da je jedne sezone klub sa stadiona kraj Bistrice uskočio u Prvu ligu posle sumnjive reorganizacije takmičenja.
Među Crnogorcima sa velikim uticajem, doskora je u fudbalu bio Radojica Božović, predsednik Zete, kojeg su često stizale razne optužbe, a naročito je bio zanimljiv njegov veoma blizak odnos sa čelnicima Partizana.
V.N.
Kraj